Evoluce, stvoření a pád do hříchu

Kreacionisté mladé Země s oblibou argumentují krásou a dokonalostí živých organismů a své okouzlení považují za důkaz tvůrčích schopností stvořitele. Živé organismy však nemusí být vždy jen krásné a dokonalé. Co s tím?

Kreacionisté mladé Země (dále jen kreacionisté) považují první kapitoly Starého Zákona za přesný historický popis asi šest tisíc let starých událostí. Bible začíná stvořením nebe a země a než se týden s týdnem sešel, bylo hotovo. Pátý pracovní den stvořil bůh vodní a létající živočichy, šestý pracovní den zbytek tvorstva, včetně člověka.

Bůh také řekl: "Hle, dal jsem vám na celé zemi každou bylinu nesoucí semena i každý strom, na němž rostou plody se semeny. To budete mít za pokrm. Veškeré zemské zvěři i všemu nebeskému ptactvu a všemu, co se plazí po zemi, v čem je živá duše, dal jsem za pokrm veškerou zelenou bylinu." A stalo se tak. Bůh viděl, že všechno, co učinil, je velmi dobré. Byl večer a bylo jitro, den šestý.Genesis 1 (ekumenický překlad)

Když bůh prohlásí, že jeho dílo je velmi dobré, z lidského pohledu je dokonalé. Dokonale byl údajně stvořen každý živý tvor, každá rostlina, a i po šesti tisíciletích pozorujeme neklamné indicie původní dokonalosti tvarů, barev, chutí, vůní apod.

V dokonale stvořeném světě se měli všichni rádi a jejich strava byla veganská. Nebyla smrt, neexistovala predace, neexistoval parazitismus.

Kreacionistická propaganda se ráda chlubí krásnými záběry z přírody a zdůrazňuje nejrůznější vychytávky, které lze v přírodě pozorovat a které údajně ukazují na invenci stvořitele, často však upozaďuje jinou zkušenost, která ukazuje na reálný svět plný násilí, bolesti a smrti.

Například tygr je krásná šelma, plná síly a elegance, jako taková je úžasným stvořitelským dílem. Lovit, zabíjet a požírat jiná boží stvoření však začal tygr až s příchodem smrti.

Což lze zobecnit:

  • Krásné je dílem stvořitele.
  • Ošklivé je důsledkem pádu do hříchu.

Podobné vidění přírody je jednoduché, vždy fungující, vše vysvětlující. Jenže také velmi subjektivní, protože bible konkrétní návody k rozlišení, co je krásné a co ne, neposkytuje. Krásné je, co se kreacionistům líbí, ošklivé, co se nelíbí. Přitom přístup líbí / nelíbí je pro kreacionistické vidění světa zcela zásadní.

Evoluční teorie je na rozdíl od kreacionismu teorií vědeckou, její soudy a výsledky tedy nemohou vycházet z biblických interpretací nebo ze subjektivního posuzování (líbí / nelíbí) vědců. Jestliže je tygr aktivně lovící masožravá šelma, očekáváme, že tomuto způsobu života bude přizpůsobena stavba těla, smysly, trávicí soustava atp.

Zkuste se kreacionisty zeptat, zda byl tygr stvořen jako lovec a masožravec. Dovyvinul se snad tygr v šelmu až po pádu do hříchu? Nebo stvořitel věděl předem (u vševědoucí bytosti bych znalost budoucnosti očekával), že k pádu do hříchu dojde a tak na tuto událost své dokonalé stvoření předpřipravil?

Podobné otázky jsou na místě, nejsou však vědecké. Ptají se na působení nadpřirozeného činitele, se kterým věda pracovat neumí. Smysluplně odpovědět však nedokáže ani kreacionista.

Kreacionismus není vědou, je jen špatným náboženstvím.

Autor: Karel Tejkal | neděle 5.4.2020 19:20 | karma článku: 12,91 | přečteno: 360x
  • Další články autora

Karel Tejkal

Fermiho paradox a temná hmota

5.5.2021 v 13:42 | Karma: 13,17

Karel Tejkal

Kreacionista klade otázky

18.4.2020 v 20:15 | Karma: 15,09

Karel Tejkal

Satan a miliony let

12.4.2020 v 21:03 | Karma: 16,49