Peklo na zemi.

A jako vždy ti neomylní, vytvářejí představu, že někde místo blahobytu, nějaká vládnoucí klika způsobuje chudobu. Že si ji ale zvolili miliony lidí a případně za cenu omezené svobody, se v zemi udržuje pořádek?

Pro světového policajta je to málo.

Venezuela.

Pusťte si dnes televizi - Venezuela. Zapněte rádio – Venezuela. Koukněte do novin… Věří snad někdo, že se Venezuela dostala na špici zájmů světa tím, že zde chudobou trpí nejvíc lidí? Ne! Jde o zemi, kde má někdo mocný svoje aktuální zájmy a všichni kolem mu to baští. Jsem si takřka jistý, že zítra nám USA rozdá další noty, abychom hráli, jak oni neomylní. Musejí odstranit Madura, a potom v zemi vypukne ráj. (Asi jako v Libyi.)

Spojené státy, před nimi NATO v předklonu a světová mainstreamová media zdůrazňují, že bída Venezuely, je způsobena socialistickými vládami. Tahle lež je tak rozšířená, že jí ochotně věří i naše česká blahorodí. V ČT i jinde se omílá, že se tohle stalo v době, kdy po roce 1998 nastoupil k moci Hugo Chávez. Kdo se trošku zajímá, najde si informace, že by se Chávez koncem devadesátých let nikdy nedostal k moci, kdyby většina Venezuelců nepálila americké vlajky a nepodporovala znárodnění těžby nafty.

Laskavý čtenáři víš, která země má největší zásoby ropy? Není to Saudská Arábie, ani Irán, ani Rusko. Největší světové zásoby ropy má Venezuela. Tahle jihoamerická země by se mohla utápět v blahobytu a bohatství. Jenomže to tak nikdy nebylo!  Za těch proamerických loutkových vlád od první světové války, ani za socialistů Cháveze a Madura. Je to děsivý fakt pro obyvatele Venezuely, o kterém se takřka mlčí. Přiznám se, že kdyby se toto téma neomílalo v médiích, dodnes bych asi nevěděl, že Venezuela leží na pětině světových zásob ropy.

Troška historie.

Ropa ve Venezuele byla objevena již před 1. sv. válkou a veškeré těžební práva získala Rockefellerova těžební společnost Caribbean Petroleum a její dceřiné společnosti se sídly v Holandsku a jinde ve světě. Proto se Venezuelské vlády nikdy nemohly postarat o těžbu vlastními silami. Pouze poskytovaly koncese zahraničním společnostem, téměř výhradně ze Spojených států. Tady nastal hlavní problém, který se táhne až do dnešní doby. Všem venezuelským vládám až do roku 1998 nikdy nebylo dovoleno, aby bohatství země mělo vliv na životní blaho obyčejných lidí. I znárodnění těžby za socialisty Chávéze, se samozřejmě minulo účinkem. Na jeho naftu Amerika vyhlásila embargo!

Za současnou krizi už Rockefeller nemůže. Za jeho časů byla Venezuela až do konce 60. let minulého století jen jihoamerickou kolonií zájmů USA.  Jenže v sedmdesátých letech došlo k nevídanému prolomení informaci, protože torontská univerzita v Kanadě vypracovala unikátní studii a analýzu venezuelské ekonomiky. Výsledky odhalily nehorázné vykořisťování Venezuely ze strany USA a americké státní banky FED. Ve studii je to opatrně sděleno, aby autoři nedostali z univerzity vyhazov. Ani v Kanadě se nesmělo proti FEDu psát, ale ta čísla mluvila za vše.

Venezuelská ekonomika se začala počínaje rokem 1973 extrémně, ale opravdu extrémně zadlužovat, i když giganticky začala těžit ropu. Naprosto to nedává smysl, až když se pochopí, že vzniklo masivní zadlužování u Americké Federální Banky. Ano, tehdy v Saúdské Arábii vznikl petrodolar. Venezuela pak byla donucena používat americký petrodolar jako smluvní měnu za svou produkci. Jak už jsem zmínil, Venezuela nikdy netěžila ropu vlastními silami, pouze udělovala koncese.

Tunelování.

Tehdy zlodějský smysl tohoto slova ještě  Amerika neznala, ale činila se.  Americké těžební společnosti prodávaly do USA vytěženou ropu svým dceřiným firmám hluboko pod cenou. Venezuelská vláda tak dostávala svá procenta vypočtená z pár dolarů za barel, namísto světových tržních cen. Zisky z koncesí nedokázaly pokrýt ani náklady na chod loutkového státu, na místní rozvoj Venezuely už vůbec.  Roztočila se spirála zadlužení u Amerických bank a proto si nikdo nedovolil těžební koncese odebrat.

Ještě jednu věc je třeba vysvětlit. Proč se nezlepšila ekonomická situace po nástupu socialistických vlád? Hlavním problémem je zlevnění ceny ropy na světových trzích. Po roce 2000 už neměla ropa takovou cenu za barel, jako koncem 70. let. Ale dluhy Venezuely z té doby zůstaly jako hrozivé dědictví po předchozích tunelářích. Nasekané dluhy po loutkových a pravicových vládách ze 70. a 80. let ve Venezuele, už nedokáže nikdo splatit.

Hádanka.

Právě toto skandální tunelování přivedlo v roce 1998 k moci Hugo Cháveze a v roce 2018 Nikoláse Madura. Caracas se proto zadlužil i v Číně a Rusku. Je to tvrdá a drsná realita a o její příčině, se mnoho v českém mainstreamu nedozvíme. Laskavý čtenáři, který jsi dočetl až sem, hádej čím jediným, se dají ty dluhy trochu zmenšit? No přece, že další loutková, navíc samozvaná vláda Juana Guaida pustí zpátky do země americké těžaře, vrátí jim licence, zruší dekrety o znárodnění a občané Venezuely dostanou do pusy hamburger, aby drželi hubu a krok.

Naftou za směšně nízké ceny se budou dál plnit nádrže amerických aut a další loutková vláda v Caracasu získá další půjčku, což znamená větší zadlužení s odkladem splatnosti na tak dlouho, dokud zase nevzniknou další problémy. Jakmile se do čela Venezuely dostanou opět socialisté, dluhy budou okamžitě splatné. A co obyčejný Venezuelan? Zase bude mít peklo na zemi!

 

Autor: Karel Stýblo | pondělí 11.2.2019 10:54 | karma článku: 21,62 | přečteno: 737x
  • Další články autora

Karel Stýblo

Povídání na neděli.

19.9.2021 v 10:39 | Karma: 12,41

Karel Stýblo

Krizový premiér.

28.2.2021 v 13:50 | Karma: 12,02

Karel Stýblo

Naděje pro Babiše

13.2.2021 v 13:11 | Karma: 34,33

Karel Stýblo

Reminiscence

31.12.2020 v 9:39 | Karma: 5,24