A rozestoupí se oblaka smogu...

Šestnáctiletá Švédka s autismem a poruchou osobnosti ADHD čili hyperaktivitou, chodí za školu, aby bojovala proti oteplování. Greta Thungergová se o globálním oteplování poprvé dozvěděla, když jí bylo devět let.

Od té doby se tématu věnuje téměř na vědecké úrovni.

Praha, Brno, Liberec a možná  další naše města, nezůstala stranou od globálního, enviromentálního trendu záchrany trvale udržitelného rozvoje. Minulý pátek, proběhla studentská stávka - Pátek za budoucnost. Celý svět se inspiruje švédskou středoškolačkou, nemůžeme jen stát opodál. Třeba takový Bursík stojí s otevřenou pusou, protože byl odejít s politiky a takový úspěch drobného děvčátka má ohlas po celém světě. Páteční studentský protest se měl týkat podle registrací 2052 měst ve 123 zemích.

Zelený strom života.

I když náš zelený Bursík má možná trochu více zkušeností než malá Greta Thungergová, jistě mají něco společného. Tu studentku zelený strom života trápí také. Ona však bez zábran může navrhnout, jak se vrátit v čase třeba do třicátých let minulého století. Spotřeba elektřiny byla tehdy asi stokrát menší a podle filmů a jiných dokumentů si jistě nastudovala, že se lidem tak špatně nežilo. A všichni víme, že pocit lidského štěstí není závislý na vzdělání, majetku a množství vyrobené elektrické energie.

Přesto dříve ministr Bursík neuspěl, když u nás doma propagoval německou cestu rychlého odchodu od jaderné energetiky. Ještě že neuspěl! V současné době, má v Evropě Německo největší podíl uhelných zdrojů v energetice. Další uhelné elektrárny se tam staví a plánují se využívat nejméně do roku 2035. Představuju si, jak průmyslové Bavorsko je zásobováno energií z větrníků na severním pobřeží Baltu. Přenosová soustava dlouhá tisíc kilometrů se ještě nezačala budovat, zato se masívně staví plynové elektrárny. No a jakou reálnou cenu zaplatí zákazník?  

Strom života.

Tak nevím… říká se, že žádný strom neroste až do nebe. Přesto naši stávkující studenti dali vládě dvoutýdenní ultimátum, aby vláda začala konat, jinak že nastanou další protesty. Jenom mi uniká, proti komu a čemu? Že by proti konjukturalizmu a spotřebnímu životu, kterého se mladí rádi účastní a který doslova rabuje poslední zbytky přírodních zdrojů? Nebo proti energii z atomu?  Asi se chtějí radostněji a lépe připojit na obnovitelné a čisté zdroje, které životní prostředí ničí jinak, možná ještě víc. Vždyť výroba solárních panelů není k životnímu prostředí zrovna přívětivá, a co bude později s jejich likvidací?

Naši blahorodí, zbohatlíci, majitelé nemovitostí v chráněné krajině i pan zelený Bursík a jemu podobní, jistě „rádi“ dovolí, že jejich „základní potřeby“, se budou muset dramaticky snížit. Stačí vzpomenout na klimatizace, kamerové systémy před třímetrovými ploty jejich domečků, tři terénní auta SUV v garáži, tři koupelny s podlahovým vytápěním a dvacetimetrové bazény, chytré televize, chytré ledničky a myčky nádobí… Tito lidé nepatří mezi největší rozkrádače přírody?  Možná navíc, že i oni jsou spojeni se solárními elektrárnami!

A to není jediná lumpárna, která je výsledkem snahy evropských ekologických fanatiků. Ještě zmíním „ekologický“ příkaz EU na používání biopaliv. Jenom řepka krajinu neznetvořila a jediná jí nevyvedla z rovnováhy. Také pěstování kukuřice pro bioplynové stanice je dalším rabováním přírody.  A protože se suroviny pro biopaliva rodí málo, prý se z USA bude dovážet sója.

Na závěr mě docela zajímá, kam Greta Thungergová a její následovníci, zařadí auta na elektrický pohon? Jestli pak si nastudovali základní fyzikální zákon o přeměně energie?

Autor: Karel Stýblo | pátek 22.3.2019 13:55 | karma článku: 28,22 | přečteno: 574x
  • Další články autora

Karel Stýblo

Povídání na neděli.

19.9.2021 v 10:39 | Karma: 12,41

Karel Stýblo

Krizový premiér.

28.2.2021 v 13:50 | Karma: 12,02

Karel Stýblo

Naděje pro Babiše

13.2.2021 v 13:11 | Karma: 34,33

Karel Stýblo

Reminiscence

31.12.2020 v 9:39 | Karma: 5,24