Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Svoboda slova na internetu

Internetová média dávají netušené možnosti šíření myšlenek a informací. To má své výhody i nevýhody. Někoho děsí šíření myšlenek, které považuje za nebezpečné. Ti nejhorší se obávají ohrožení celé společnosti či dokonce lidstva.

Skvěle odhadl a využil možností internetu Mark Zuckerberg. Dal veřejnosti k dispozici platformu, na které mají lidé možnost spolu zdarma komunikovat. Nevím, jak dalece měl svůj podnik od začátku promyšlený, ale je téměř jisté, že si velmi brzy uvědomil možnosti komerčního využití. Výsledkem jeho práce byl prostředek neobyčejně uživatelsky přívětivý, který přilákal nesmírné množství účastníků. A také podnikavců, kteří vymysleli řadu způsobů, jak na základě facebooku, jak se tato platforma nazývá, založit vlastní podnikání. To “Cukroušovi” moc nevadí, jen se nechce díky svým uživatelům dostat do konfliktu se zákonem, hlavně s tou jeho složkou, která reguluje podnikání. 

Ale ruka zákona je mocná a všeobjímající. Nestačí, že hlídá cestičky vedoucí k nezdaněným příjmům. Čile se hlásí ke slovu balík zákonů, které vymezují a stále okrajují pole pro vyjadřování a sdělování názorů, myšlenek či prostě informací. A tato ruka hrozí Cukroušovi, že pokud bude takové úniky z vymezeného políčka trpět, bude brzy trpět on sám, a to přinejmenším finančně. 

Těžko chtít po šikovném a podnikavém mládenci, aby bojoval za nějaké svobody či práva jiných. A tak jde cestou nejmenšího odporu a realizuje pravidla pro korektní myšlenky softwarově. Pokud si není jist, jak jsou v kterém státu nastaveny mantinely pro “správné myšlení”, najde v každém národu moderní obdobu někdejšího českého PS-VB. Pro později narozené: jednalo se o Pomocnou Stráž Veřejné Bezpečnosti. Lidová tvořivost poskytla i jiný výklad akronymu: Pitomec Stojící Vedle Blbce.  

Dnešní PS-VB ovšem nejsou žádní pitomci. Někteří z nich jsou dokonce vysoce inteligentní. Mezi ně patří jistě řada členů skupiny Čeští elfové. Jejich proklamovaným cílem je boj s cizími dezinformačními kampaněmi a ruskou propagandou v českém kyberprostoru. Chytrá formulace je, že se zaměřují na CIZÍ dezinformační kampaně. Tím se zříkají morální povinnosti bojovat proti dezinformačním kampaním ze zdrojů fungujících v souladu s oficiální politikou či dokonce s veřejnoprávními médii. 

Trochu složitější je určení toho, co je dezinformace. Nicméně jsou lidé, kteří mají ve věci jasno. Jejich úsilím vznikl docela obsáhlý seznam dezinformačních webů, který je tak důkladný, že sám Jaroslav Lapač, editor iReportera.cz, projektu České televize (sic!), napsal:

Když se mě, coby vydavateli diskuzního fóra iReporter, dostal do rukou resp. na monitor seznam dezinformačních a manipulativních webů sestavený nevládní odbornou institucí Evropské hodnoty, bylo mojí první starostí zjistit zda seznam obsahuje i název našeho webu. Není tam a já si oddechl. Možná scházelo málo a seznam jsme rozšířili o náš server, neděláme totiž nic jiného než mnozí z těch vyjmenovaných. Vyjadřujeme se k současnosti i k minulosti. Hledáme občanský, lidský pohled na události...”.

Jak vidno, celá řada subjektů se rozhodla nevozit se zdarma v nepochybně komfortním vozidle pana Zuckerberga a vybudovali si vlastní vehikl, což ovšem stojí nějaké finanční prostředky. Ponechme spekulacím, které jsou placeny z “prohnilého Východu”. Některé berou prostředky od svých klientů, což ovšem nemusí stačit. Proto jsou takoví provozovatelé nuceni přivydělávat si reklamou. Ale i zadavatelé reklamy myslí více na vlastní příjmy než na podporu svobodného šíření myšlenek a informací. A tak když není sledovanost, nejsou ani penízky. Kromě toho jsou zadavatelé reklamy od podpory tzv. dezinformačních webů více či méně důrazně odrazováni.  

A přece se točí- elektronické rotačky nekonformních webových serverů. To je neklamným důkazem, že existuje podstatná poptávka po svobodě slova a s mílovými kroky ke “světlé budoucnosti” nepochybně nadále poroste.

 

Autor: Karel Kužel | neděle 7.11.2021 8:18 | karma článku: 12,64 | přečteno: 298x
  • Další články autora

Karel Kužel

Asistovaná cesta do pekel

V předchozím článku (Kapitalismus asistovaný) byla naznačena představa jakéhosi ideálního kapitalismu. Je otázkou, zda má smysl se tímto ideálem zabývat. Nuže, pojďme na to!

26.5.2024 v 15:24 | Karma: 7,86 | Přečteno: 327x | Diskuse | Společnost

Karel Kužel

Kapitalismus asistovaný

Běžné definice kapitalismu jsou založeny na Marxově pojetí historie lidstva. Podle něj je tím nejpodstatnějším rozvoj výrobních vztahů a výrobních prostředků. Jsou ovšem i pohledy jiné, a to jak na historii, tak na kapitalismus.

2.3.2024 v 9:43 | Karma: 12,29 | Přečteno: 558x | Diskuse | Společnost

Karel Kužel

Bůh experimentátor

Bůh je všemocný, laskavý, přísný, trestající, pomáhající, milosrdný a slitovný. To jsou jeho nejobvyklejší charakteristiky napříč monoteistickými náboženstvími. Má také zálibu v experimentování či hraní?

14.1.2024 v 17:52 | Karma: 9,06 | Přečteno: 196x | Diskuse | Společnost

Karel Kužel

Postraš a panuj

Rozděl a panuj bylo pravidlo, které uplatňovala Římská říše. Připustila sjednocení (vnitřního) nepřítele a padla. Jaké pravidlo platí pro vládu nad světem?

11.12.2023 v 21:16 | Karma: 12,63 | Přečteno: 544x | Diskuse | Společnost

Karel Kužel

Tak jsme ve válce...

O vojevůdcích se traduje, že promýšlejí budoucí války se zbraněmi dob minulých. Politici jsou závislí na představách generálů, kteří jim vyprávějí o důležitosti mezikontinentálních raket atd.. Jak by to vypadalo doopravdy?

11.4.2023 v 18:00 | Karma: 16,84 | Přečteno: 813x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

I malé zlevnění hypoték nastartovalo hon na byty. Jak to vystřelí ceny

20. července 2024

Premium Návrat zájemců o bydlení na trh s nemovitostmi při současném útlumu nové výstavby způsobil po...

Detektiva viní z vynášení informací pražským politikům. Zradil ho telefon

20. července 2024

Premium Případ, ve kterém inspekce minulý týden obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému...

Změněný Trump jede a dostává Ameriku. Demokrati věří v překvapení

20. července 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Donald Trump má našlápnuto. Teď má u republikánů jasnou podporu, a to i tam, kde ji ještě nedávno...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

  • Počet článků 232
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 980x
https://www.karelkuzel.org 

Zájmy: cyklistika, fotografie, politika, společnost. Vyznávám diskusi, konfrontaci názorů. Leckdy provokuji. Svoboda je více než dobro. Členem KSČ jsem nikdy nebyl z důvodu oboustranného nezájmu. Totéž platí o StB. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky