Poznávání modelováním

Kdysi dávno jsem slyšel na Svobodné Evropě pozitivistickou přednášku o tom, co je pravda. Je to už hodně dávno, utkvěla mi jen hlavní myšlenka, že pravda je prostě realita.

Je to jakási obdoba božského ‚Jsem, který jsem‘. Realita zahrnuje vše, co lidé znají, o čem vědí i nevědí, i to co jen tuší, že by mohlo být. Zahrnuje to jak objekty hmotné, tak i nehmotná silová pole, objekty živé i neživé, tajemství života samo. Lidé zkoumají realitu z různých úhlů pohledu. Některé pohledy se zformovaly do vědeckých disciplín, jiní odkrývají realitu uměleckými prostředky, je celá řada způsobů, jak realitu nahlížet.

Každý pohled specifikuje určité objekty, jevy, časová období a podobně, které stojí za pozornost a je třeba se na ně zaměřit. Tedy něco jako obdoba kuhnovského paradigmatu.

Tvorba modelů

V mezích takto vytyčeného paradigmatu vytváří člověk přiměřenými pracovními nástroji model určitého výseku reality. Asi nejzákladnější disciplínou pro zkoumání reality je teoretická fyzika. Řada disciplín využívá poznatků jejích výtvorů a ty opět používají další a další a tímto způsobem se vytváří celá hierarchie meta-disciplín. Pro určité odlehčení a snad i pobavení pohleďme na jeden nástroj, který sloužil ke zkoumání jedné velmi úzké stránky reality, a to přirozená čísla. Objev, který umožnil kousky reality kvantifikovat. A hle, bádavý duch začal zkoumat, jaké vlastnosti ta přirozená čísla mají. V této oblasti se vytvářejí hypotézy, které se nadále zkoumají a prověřují. Například Goldbachova hypotéza, že každé sudé číslo lze vyjádřit jako součet dvou prvočísel. Můžeme to prověřit pro miliardy, bilióny i jiné …óny sudých čísel, ale důkaz, že to tak musí platit zcela obecně, dosud chybí.

Někde poblíž vrcholu pyramidy je filosofie, zatímco o kus vedle je metafyzika, která se bez materialistického pinožení přírodních věd hladce obejde. V dalších úvahách bude asi vhodnější se na oplátku obejít bez ní.

Jak je to s informacemi? Wikipedie praví, že latinské informatio znamená původně vtištění formy či tvaru, utváření. Slovo se však metaforicky používalo pro „utváření mysli“ – učení a vzdělávání – a odtud dalším významovým posunem mohlo znamenat i sdělení, zprávu.
Všimněme si toho „utváření mysli“.

Modely sloužící k překrytí reality

Utváření mysli je prací nejen učitelů, ale i spisovatelů, novinářů, filmařů, básníků, i výtvarných umělců. Ti všichni svou prací otvírají lidem obzory, ukazují jim věci podstatné, umožňující jim lépe chápat svět a svoje místo v něm. Působit na city a tím jim umožňovat kvalitnější prožívání života - nebo také k ničení cizích životů. Vysoce hodnotná umělecká díla inspirovala německé nacisty k ovládání a ničení „podřadných“ lidí, k čemuž byla zneužita dokonce díla klasiků, jako třeba Richarda Wagnera. Ale někteří umělci se sami s nadšením a z touhy po seberalizaci či dokonce z přesvědčení dávali do služeb nacismu. Fenomenální fotografka a filmařka Leni Riefenstahl posunula film na vyšší úroveň, monumentální architektura Třetí říše působila „žádoucím“ způsobem na city lidí.

Propagandisté nemusí disponovat uměním, stačí určitá ohebnost a zručnost, aby poskládali z jasných a známých prvků model reality, o němž sami vědí, že realitu vystihuje záměrně zkresleně. Většina prvků se zachová, jen malé procento se invertuje nebo jinak zkreslí. Také je důležité, které prvky se vynechají. Lidová prostopravda říká, že poloviční pravda je vlastně lež.

Dalším trikem propagandy je napsat vcelku pravdivou zprávu, ovšem s časovým zpožděním.

Některé z výše popsaných triků se používaly například ve válečnictví, a to už v dobách dávných. Jsou známy příklady obležených měst, která byla na hranici vyhladovění a šikovní obránci navršili na dna prázdných sudů poslední zbytky obilí a ukazovali je z hradeb rovněž hladovým a nespokojeným oblehatelům. Ti pak znechuceně odtáhli.
Pozdějším stádiem byly takzvané zpravodajské hry.

Ale vraťme se k práci vědců, kterým jde o co nejpoctivější zkoumání reality. To vyžaduje velkou dávku invence, píle, ale i odvahy. Vždyť když se dostanou příliš vysoko v pyramidě poznání,

kdo ví, co najdou?

Autor: Karel Kužel | úterý 29.4.2025 16:43 | karma článku: 5,78 | přečteno: 101x

Další články autora

Karel Kužel

Umělá inteligence, sluha či následník

Předpokládejme, že se podaří udržet existenci biologické podstaty lidí až do doby konce života Slunce. Měla by se AI pokusit někde ve Vesmíru replikovat lidstvo? Mělo by to smysl?

10.6.2025 v 6:48 | Karma: 4,95 | Přečteno: 76x | Diskuse | Společnost

Karel Kužel

Jak dál, pane Koloběžko?

Řeč bude o Wolfowitzově doktríně, což je světodějný dokument, který sepsal za svého šéfa Wolfowitze nesmírně výkonný a zdatný úředník s přízviskem ‘Scooter’ - Koloběžka.

16.12.2024 v 9:04 | Karma: 11,94 | Přečteno: 328x | Diskuse | Společnost

Karel Kužel

Penthousy na střeše světa

Penthouse je luxusní velkometrážní byt v nejvyšším patře obytné budovy (mrakodrapu), oblíbený zejména u bohatých lidí. Je určen pro velmi honosné a luxusní bydlení, obvykle jedné osoby. Kdo jsou jejich uživatelé?

23.10.2024 v 8:31 | Karma: 8,60 | Přečteno: 226x | Diskuse | Společnost

Karel Kužel

Etický hacking sociálních systémů

Málokteré informační systémy jsou tak střežené jako ty, které pracují s penězi. Musí být perfektní jak po analytické, tak i programátorské stránce. Jejich nenapadnutelnost a nezneužitelnost testují “etičtí hackeři”.

28.9.2024 v 8:48 | Karma: 8,89 | Přečteno: 212x | Diskuse | Společnost

Karel Kužel

Výbušné pagery

Tisíce pagerů používaných militantní skupinou Hizballáh explodovaly v Libanonu a Sýrii 17. září 2024. Následujícího dne, 18. září, vybuchlo v Libanonu několik radiostanic v držení členů Hizballáhu. Co se to vlastně stalo?

24.9.2024 v 18:32 | Karma: 20,27 | Přečteno: 474x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Vánoční strom na kruháči na pražském Žižkově. Gerilová akce místních se proměnila v oficiální výzdobu

Vánoční strom uprostřed kruhového objezdu u Nákladového nádraží Žižkov. Tento...
8. prosince 2025  13:45

Děkuji touto cestou neznámému, který nám opět ozdobil kruháč Ambrožova/Šrámkové krásným vánočním...

Kdo ví víc o Vánocích? Otázky, které prověří i Ježíška

Na plzeňském náměstí Republiky opět září vánoční strom. (1. prosince 2024)
vydáno 3. prosince 2025

Zazvonil zvoneček! Je čas zjistit, jestli máte srdce vánočního elfa, nebo duši lehce kyselého...

Fotky metra, které vás dostanou: Vyhlásili jsme výherce fotosoutěže

Podzemní poetika zaujala stovku fotografů. Tento snímek jsme vybrali jako...
3. prosince 2025  7:31

Pražské metro se proměnilo v galerii. Alespoň tedy v očích desítek fotografů, kteří se zapojili do...

Pražané rozhodli: Oblíbeným místem v MHD je také „záchod“. Proč ho cestující milují?

Čtenáři Metra jsou v MHD milovníci jednosedadel. Nejraději na nich odpočívají v...
8. prosince 2025  13:54

Pohodlí, prostor, soukromí, otočení v prostoru prostředku hromadné dopravy, ale i výhled. To vše...

Kde mají nejlevnější burger? Porovnali jsme pět největších fastfoodů v Česku

Five Guys burger
5. prosince 2025  10:21

Už za pár dní rozvíří vody českého fastfoodového rybníčku příchod nového, dlouhé měsíce očekávaného...

Prezident Pavel pokračuje v návštěvě Libereckého kraje, zamíří i do Ralska

ilustrační snímek
11. prosince 2025,  aktualizováno 

Druhým dnem pokračuje návštěva prezidentského páru Petra a Evy Pavlových v Libereckém kraji. Na...

Pět lidí se v Ostravě zranilo při srážce policejního vozu s osobním autem

ilustrační snímek
10. prosince 2025  19:34,  aktualizováno  19:34

Pět lidí se dnes v Ostravě zranilo při srážce policejního vozu Škoda Octavia s osobním autem Opel....

Beroun bude v příštím roce hospodařit se schodkem 302 milionů korun

ilustrační snímek
10. prosince 2025  19:17,  aktualizováno  19:17

Beroun bude v příštím roce hospodařit s příjmy 830 milionů a výdaji 1,1 miliardy korun. Schodek 302...

Nehoda uzavřela D11. Pět zraněných, jednoho transportoval vrtulník

Nehoda dvou osobních aut na Hradecku uzavřela na 87. kilometru dálnici D11 ve...
10. prosince 2025  18:32,  aktualizováno  20:54

Nehoda dvou osobních aut na Hradecku uzavřela na 87. kilometru dálnici D11 ve směru na Jaroměř....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 239
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 961x
https://www.karelkuzel.org 

Zájmy: cyklistika, fotografie, politika, společnost. Vyznávám diskusi, konfrontaci názorů. Leckdy provokuji. Svoboda je více než dobro. Členem KSČ jsem nikdy nebyl z důvodu oboustranného nezájmu. Totéž platí o StB. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.