Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Che Guevara – ikona nebo značka?

Před třemi týdny vstoupil do českých kin nový film režiséra Stevena Soderbergha, Che Guevara Revoluce (The Argentine). Filmové drama představuje životopis muže, který je zřejmě nejkontroverznější postavou kubánské revoluce. Zároveň i muže, který se stal po celém světě symbolem revoluce.

Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!

První díl autobiografického příběhu, trvající přes dvě hodiny, nabízí poměrně jednostranný a nekritický pohled na kubánskou revoluci. Jak by také ne, když byl natočen podle knihy vzpomínek argentinského lékaře. Mojí hlavní výhradou je ale nedostatečné zasazení příběhu do historického kontextu. Divák, který se na film vypraví bez jakýchkoliv informací, se například v rozhovoru filmových postav dozví o útoku na kasárna Moncada, ale už nic více. O složité historii a předcházejícím dlouhém boji za nezávislost Kuby také ne. Zároveň chápu, že pak by film zřejmě netrval čtyři, ale šest hodin. Podle očekávání byly ve filmu nejatraktivnější bojové scény, ale překvapivě i černobílé záběry vystoupení charismatického revolucionáře před Valným shromážděním OSN v roce 1964. Tam je myslím výkon jeho představitele Benicia Del Tora nejpřesvědčivější. Ztvárňuje ho se všemi slabostmi, které člověk má. Například, když se ho před vystoupením v televizi ptají, jestli půjde do maskérny, se nejdříve usměje a odmítne, ale potom si přece jen přeje lehce přepudrovat. Přes tuto objektivitu vyznívá nakonec jeho postava přece jen jako neohrožený hrdina bez bázně a hany. Doufejme, že ve druhém díle (Che: Guerilla) bude jeho charakter pestřejší. Méně jednoznačně působí Demián Bichir jako mladý Fidel Castro, jehož obrýlená vousatá tvář i jeho gesta vypadají velmi autenticky.

"Che byl nejúplnější lidskou bytostí naší doby." řekl o Ernestu Guevarovi francouzský filozof Jean Paul Sartre. Zároveň tento revolucionář osobně vydával rozkazy k popravám v době, kdy už se nebojovalo. Tyran nebo hrdina? Řekl bych, že oboje. Pro jedny zůstane vrahem, pro jiné osvoboditelem. Především se ale jeho tvář stala ikonou revoluce.

Je tedy potřeba rozlišit Che Guevaru jako člověka a Che Guevaru jako symbol. Dnes je z této ikony revoluce obchodní artikl, který na nás shlíží z triček a nyní i z pláten kin. Jeho tvář se také objevuje v reklamě na vůz Dacia. Odpůrci padlého bojovníka, které jeho tvář dráždí jako pověstná červená býka, tak už nemusí na jeho diskreditaci plýtvat slovy – „Che“ jako obchodní značka teď bojuje na plátnech kin i proti ekonomické krizi.

 

Autor: Karel Javůrek | pondělí 9.2.2009 22:18 | karma článku: 13,85 | přečteno: 1043x

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Další články autora

Karel Javůrek

Kyborgové

Ekonomie je nové náboženství a podle toho to také vypadá. Některé otázky a odpovědi jsou prostě tabu. Například podle renomovaných ekonomů bychom měli pracovat čím dál do vyššího věku.

4.6.2017 v 21:52 | Karma: 11,94 | Přečteno: 248x | Diskuse | Společnost

Karel Javůrek

Já nic, já Kalousek

Máme u nás v Česku takový hezký zvyk - když se něco nedaří, svedeme to na ostatní. Ve fotbale jsou to rozhodčí, v životní úrovni Romové a ve volbách... voliči.

13.10.2016 v 22:23 | Karma: 32,53 | Přečteno: 1071x | Diskuse | Politika

Karel Javůrek

Babišland

Výsledky krajských voleb potvrdili jako vítěze hnutí ANO. Navzdory některým lapsům, jako byl rozpad pražské koalice na magistrátu, je pozice českého oligarchy neotřesitelná. Jakou vizi tedy máme po příštích parlamentních volbách?

9.10.2016 v 23:26 | Karma: 23,50 | Přečteno: 921x | Diskuse | Politika

Karel Javůrek

China Hate-Free Tibet

Tak jsme si zablbli, nějaký ten státní symbol zhanobili, návdavkem i hlavu našeho státu, zanadávali jsme si prostřednictvím mobilů a tabletů "Made in China" a jede se dál... Ještěže už ten zlý a nekulturní Číňan odlétá do USA.

30.3.2016 v 1:39 | Karma: 38,47 | Přečteno: 1369x | Diskuse | Společnost

Karel Javůrek

Adios socialismo!

V nedělních parlamentních volbách ve Venezuele zvítězila pravicová opozice. A to velmi přesvědčivě. Získala ústavní většinu a bude moci prosazovat změny ústavy. Co ale bude dál?

10.12.2015 v 11:47 | Karma: 12,40 | Přečteno: 600x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Patří k nejjedovatějším na světě. Teď tyto houby začínají růst i v Česku

Pavučinec plyšový, smrtelně jedovatá houba.
1. června 2026  9:56

Smrtelná dávka je přibližně 30 gramů. Řeč je o muchomůrce zelené, která je nejjedovatější houbou na...

Znáte rybí hybridy? Kříženci cejna, kapra a karase v českých vodách stále překvapují

Pstruh tygrovaný je kombinací pstruha potočního  a sivena amerického.
30. května 2026  16:42

Každý rybář zná ten pocit. Splávek se potopí, prut se ohne, ryba bojuje jako kapr, ale když se...

Do Prahy míří originál, který patří k nejcennějším předmětům světa. Znáte Britskou Guyanu?

Legendární Britská Guyana má hodnotu přes čtvrt miliardy českých korun.
1. června 2026  4:54

Začátkem září se pražský Obecní dům promění v nejstřeženější trezor v Evropě. Třetí pokračování...

Máte řidičák na traktor? V Čáslavi si můžete vyzkoušet své umění za volantem veteránů

Akce Pradědečkův traktor vždy přitáhne hodně návštěvníků.
1. června 2026  11:29

Zkuste najít kluka, který by se alespoň jednou v životě nechtěl posadit za volant traktoru. V...

Dobrá zpráva pro české fanoušky. Na hokejové MS 2027 to budou mít kousek. Koho máme ve skupině?

Utkání skupiny B mistrovství světa hokejistů, Slovinsko - Česko, 16. května...
30. května 2026  6:52

Hokejové mistrovství světa ještě neskončilo, ale fanoušci se mohou těšit už na to příští. Pokud se...

Autobus v Otrokovicích srazil na přechodu dva chodce, jeden zemřel

ilustrační snímek
6. června 2026  20:08,  aktualizováno  20:08

V centru Otrokovic na Zlínsku dnes v podvečer srazil autobus na přechodu pro chodce dva lidi, jeden...

V Toužimi na Karlovarsku vybuchla neznámá látka, dva lidé jsou zranění

ilustrační snímek
6. června 2026  20:05,  aktualizováno  20:30

V panelovém domě v Toužimi na Karlovarsku dnes vybuchla při manipulaci dosud neznámá látka. Při...

vydáno 6. června 2026  21:41

Dnes se konaly závody osmiveslic s kormidelníkem na Vltavě mezi železničním mostem a Palackým...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 20
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1060x
Teoretik života s touhou po poznání.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.