Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KN

Jedná-li se o spor, ve kterém je více účastníků, musí soudce vyloučit všechny, kterým je výrok soudu lhostejný. To je princip vyloučení třetího.

Zdroj: https://kareljanuska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=714995

Co jste si to zase vymyslel za nebetyčný nesmysl ? Je-li ve sporu více účastníku, soud nemůže nikoho "vylučovat". Kdo je účastníkem na straně žalobce, je dáno - je to ten, kdo podal žalobu. A tento může klidně žalovat vícero subjektů najednou, to je na něm, i kdyby někoho žaloval úplně nesmyslně a tomu byl výsledek sporu skutečně zcela lhostejný. V tzv. nesporných případech, které může zahájit soud i bez návrhu (typicky opatrovnické věci) určuje kdo je účastníkem řízení zákon. Soud rovněž nemůže nikoho vylučovat, i kdyby třeba rodičům byl osud jejich dítěte lhostejný (a že jich je).

Princip vyloučení třetího je něco zcela jiného. Zákon o vyloučení třetího (latinsky principium tertii exclusi, či tertium non datur třetí není dán) je logický princip, který říká, že každý výrok je buď pravdivý nebo je nepravdivý; neexistuje třetí možnost.

Zákon je jedním ze základních axiomů platných v mnoha klasických dvouhodnotových logikách. V některých logických systémech však tento princip neplatí. Příkladem mohou být vícehodnotové logiky, např. fuzzy logika či intuicionistická logika.

A to je právě to - v právu se dvouhodnotová logika neuplatňuje. Což pochopit je zjevně nad vaše síly.

0 0
možnosti
KJ

Paní Nováková, ve sporu nesmí být nikomu výsledek sporu lhostejný. Soudce může rozhodovat mezi těmi, kteří jsou hmotně závislí na rozhodnutí. Buď soudní poplatky zaplatí žalobci, nebo žalovaná strana. Tak se rozhodovalo již v antice. Třetí strana by mohla mít prospěch u každé varianty.

0 0
možnosti