Dali mu medajli.
Jak je to ve skutečnosti s naším soudnictvím, máme neustále na očích. Rovnost práv občanů před zákonem je pouze na papíře. Ministr spravedlnosti se omlouvá, že postup soudů byl nezákonný. Soudci si ze státního rozpočtu přidělují peníze.
Soudní systém první republiky byl v roce 1918 beze změny převzat z Rakousko–Uherska. Platila kontinuita, lidé věděli, co od rozhodnutí soudů mohou očekávat.
Jakmile se k moci dostala komunistická strana, viděli jsme hrůzné procesy, třeba s M. Horákovou. Slušným lidem se zvedal žaludek, stateční lidé začali proti systému bojovat stejnými prostředky.
Komunisté se potřebovali ve svých soudních rozhodnutích opřít o takové zákony, které by jim umožňovaly libovolné rozhodování soudů. V tehdy platném soudním řádu byla kapitola, která soudcům nařizovala, jaké rozhodnutí musí soudce vynést, aby verdikt bylo pravdivé rozhodnutí. Platila od roku 1849. Podle těchto pravidel nemohl soudce vynést nepravdivý verdikt. Paragraf zněl:
„Skutky, pro jejichž existenci zákon stanoví domněnku, nepotřebují důkazu. Důkaz opaku jest dovolen, pokud jej zákon nevylučuje.“
Soudce ani nemusel mít velké vzdělání, ale když pravidlo dodržel, vždy rozhodl tak, že verdikt byl pravdivý. To se samozřejmě komunistickému vládnutí nehodilo. Upravili toto pravidlo následovně:
„Skutečnost, pro kterou je v zákoně stanovena domněnka, jež připouští důkaz opaku, má soud za prokázánu, pokud v řízení nevyšel najevo opak.“
Pro laika nevýznamná úprava, pro matematika hrubý zásah do zákona. Podle tohoto (současně platného) znění, může soudce vynášet verdikty jak pravdivé, tak nepravdivé.
Udělám logický rozbor verdiktu, ve kterém žalobce požaduje zneplatnění smlouvy (třeba k jistému datu), protože jedna strana nedodržela smluvní podmínky.
Tvrzení žaloby: Smlouva, ve které jedna stana poruší smluvní podmínky, je neplatná.
Jako rakousko-uherský soudce uvažuji: Žalobce se domnívá, že „Smlouva je neplatná“. Je to domněnka, proto není třeba dalšího důkazu. Zákon nevylučuje tuto domněnku (nikde není přikázáno, abych tuto domněnku neposuzoval). Provedu důkaz opaku. Opak žalobcovy domněnky je: „Smlouva je platná, protože žalobce neporušil smluvní podmínky“. Jak domněnka žalobce, tak opak této domněnky, jsou pravdivé výroky. Mou povinností je rozhodnout pravdivě. Mé rozhodnutí musí být: „Žalobce je v právu. Smlouva, ve které jedna strana změní smluvní podmínky, je neplatná“.
Když přišel jiný žalobce a požadoval po soudu rozhodnutí obrácené, úvaha soudce vypadala: (Požadoval by, aby soud uznal smlouvu za platnou, i když ve smlouvě jsou jiné smluvní podmínky). Žalobce požaduje: „Smlouva je platná, i když byly smluvní podmínky změněné.“
Opět uvažuji jako soudce: „Smlouva je platná“ je domněnka. Zákon tuto domněnku nevylučuje. Provedu důkaz opaku. Opak žalobcovy domněnky je: “Smlouva je neplatná, i když se smluvní podmínky nezmění“. Čili smlouva při nezměněných podmínkách je neplatná. To je logický nesmysl, každá smlouva by musela být neplatná. Můj výrok musí být „Žaloba se zamítá“.
Současné znění OSŘ nepřikazuje soudci, aby vynesl stejný verdikt (aby udělal test opakem) jako za první republiky. A soudci mohou vynášet verdikty jak pravdivé, tak nepravdivé (čili lživé). Zaslouží si ocenění některý vysoce postavený pracovník vyučující vysokoškoláky, který dopustí, aby občan obdržel lživý verdikt od soudu?
Kroky, které by vedly ke zlepšení, jsem naznačil v blogu Zneuctěná Ústava.
Karel Januška
Úvaha staříka nad hrobem

Pravda a spravedlnost jsou morální hodnoty které určují, v jakém státě občané žijí. Stabilní jsou státy, ve kterých je pravda a spravedlnost nejvyšší hodnotou. Získání peněžních výhod je cílem našich současných politiků.
Karel Januška
Spravedlivé soudy

Rovnost občanů před zákonem (před mocí soudní) je tisícileté pravidlo. I v diktaturách by měly být dodržené zásady spravedlivého rozhodnutí soudu.
Karel Januška
Případ Janoušek

Krátce po druhé světové válce byla v Paříži přijatá Všeobecná deklarace lidských práv. Všem občanům zaručuje stejná občanská práva. Soudcům přiděluje nejvyšší moc. Tisíciletá zkušenost potvrzuje správnost takových zásad.
Karel Januška
Volby a naděje

Moderní stát musí využívat všech prostředků, aby pro občany zajistil příjemný a pohodlný život. Omezení, která stát ukládá občanům, nesmí porušovat základní občanská práva.
Karel Januška
Rozděl a panuj

Justiční marasmus nebere konce. Obecné zákony přírodních a technických věd pro zákonodárce neplatí. Postupně máme vlády rozkradačů státu, lékařských specialistů, obchodníků s virtuální měnou.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Desítky státníků, dvousettisícový dav. Ve Vatikánu začíná pohřeb papeže Františka
Sledujeme online Kolem šesté hodiny ranní se otevřely brány, které umožňují vstup ke Svatopetrskému náměstí ve...
Podle Trumpa je mírová dohoda Ruska s Ukrajinou blízko, vyzval strany k setkání
Ukrajina a Rusko jsou velmi blízko mírové dohodě a měly by uspořádat setkání na velmi vysoké...
OBRAZEM: Českou spořitelnu čeká stěhování. Na Smíchově vzniká nový kampus
Zaměstnance České spořitelny čeká už brzy velké stěhování. Banka si na pražském Smíchově staví...
Počkejte, máme pro vás slevu! Dodavatelé energií nabízejí lidem podpultové ceny
Premium Praxe dřív běžná třeba u mobilních operátorů se v Česku přenesla i do energetického sektoru....

Prodej RD 4+1, CP 265m2, Olomouc-Bělidla
Bělidelská, Olomouc - Bělidla
4 700 000 Kč
- Počet článků 859
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 652x
Programátor vědecko-technických výpočtů v penzi.
Soud je služba za úplatu. V každém sporu mohou být pouze dva účastníci: žalobce a žalovaný. To je podmínka "vyloučení třetího". Soudce nesmí přizvat do sporu třetí subjekt. Každý soud(ce) rozhoduje o tom, zda má žalobce pravdu. V každém demokratickém systému může soudce konkrétní spor rozhodnout pouze jedenkrát.
Ústavní soud nemá právo vracet řešení sporu jinému soudci, protože odvolání proti rozhodnutí soudu již proběhlo. Pravda, spravedlnost a svědomí soudce jsou kritéria pro rozhodování. Jestliže jedna strana sporu podá odvolání, pak spor musí rozhodovat jiný soudce.
Priority, podle kterých musí soudce rozhodovat:
1. Zákony přírodních věd, zákony technických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,
2. Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,
3. nařízení a doporučení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (NATO, EU),
4. zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,
5. nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.
Výrok každého soudce musí obsahovat část, která určuje, kdo hradí soudní náklady. Tím je definováný příčinný vztah mezi žalobcem a žalovaným.