Znáte malé příčiny a největší následky?

Téměř nikdo si neuvědomuje, co je v životě opravdu důležité. Všichni se honí za tzv. „velkými věcmi“ a opomíjejí  tzv. maličkosti, které jsou rozhodující. Paretovo pravidlo malých příčin a velkých následků zná málokdo. Přitom ovlivňuje život nás všech.

 

Příklady, které známe

Telefonování za volantem je maličkost. Když člověk telefonuje v obvyklých dopravních situacích, vše zvládá. Avšak stačí, když se stane něco nenadálého a reakční časy nestačí. Nastává malér – invalidita a smrt.

 

Šestnáctiletá Anička má volný byt a přivede si na návštěvu sedmnáctiletého Františka. Ptá se ho, zda si dá pozor. „To víš, že si dám pozor“, odvětí sebevědomě František a netuší, že jeho tělo zareaguje na Aničku příliš bouřlivě. Následkem je těhotenství, obtížné studium střední školy, zmařená vysoká škola, role svobodné matky, nemožnost se chodit bavit a žít život šestnáctileté slečny.

 

Rodiče vedli svého syna Luboše k vytyčování cílů, k překonávání překážek a k vytrvalosti. Díky tomu překonal zdravotní handicap – mozkovou obrnu, vystudoval tři vysoké školy, dnes je manažerem nadnárodní společnosti. Každodenní příklad rodičů, povzbuzování a chvála opakované soustavně po celá léta byly těmi důležitými maličkostmi, které vykonaly velké dílo. Opakovaná maličkost se přes zpětnovazební smyčky posiluje do neuvěřitelného vlivu. Na druhé straně opakované srážení sebevědomí dítěte, neustálá kritika a výčitky způsobí, že vyroste nešťastný jedinec, který pak svou agresi obrací buď proti sobě nebo proti druhým a nezvládá svůj život.

 

Italský premiér Silvio Berlusconi je znám svou prostořekostí. Ve vypjaté finanční situaci Itálie se před novináři vyslovil pohrdlivě o svém ministrovi financí a trhy začaly panikařit. Americký prezident se „chytl“ s republikánským šéfem Eriken Cantorem ohledně řešení obřího amerického dluhu, zvyšování daní a škrtů. Okamžitě zareagovaly trhy posilováním ceny zlata a poklesem ceny dolaru. Pokud státy rychle nevyřeší své dluhy a nezačnou s léčbou nemocné ekonomiky, může se vrátit krize a vzniknout recese, která potrvá až patnáct let.

 

V arabském světě se dlouho schylovalo k revoluci. Všichni politikové vědomě přehlíželi čím dál silnější signály nespokojenosti občanů, bídy a vlivu radikálů. Chtěli věřit, že diktátoři udrží výhodné status qo. Nyní se státníci, kteří podporovali arabské diktátory, zastávají opozice a revolucionářů.

 

Zvrat v technologiích

Některé technologie, jako např. letadla, televize, internet apod., se vyvíjely a zaváděly poměrně dlouho. Avšak jiné vtrhly do našeho života s vervou a rozšířily se během několika let. Například telegraf, elektřina, osvětlování žárovkami, auta, rozhlas, mobilní telefony, počítače, vysavače apod. A inovační cyklus se výrazně zkracuje a zrychluje. Všimněte si, jak rychle se mění počítače, telefony, televize, materiály apod. Často je překážkou rozšíření nové technologie jen cena. Před třemi lety stála velká plochá obrazovka asi 150 tisíc Kč. Dnes ji pořídíte za pětinu.

 

Ve světě nových technologií se schyluje k několika převratným zvratům, které zásadně ovlivní těžbu surovin, zpracovatelský průmysl, energetiku, elektrotechniku, elektroniku, chemický průmysl, zdravotnictví, zajišťovny i pojišťovny. Chybí jen krůček k bodu zvratu, po němž se během tří až pěti let změní některá průmyslová odvětví a jejich obory úplně od základů. Některé obory úplně zmizí, jiné se velmi rychle rozvinou. To, co je na „rýsovacích prknech“ již hotové, se jen musí dostat do sériové výroby. Je zajímavé, že mnozí politici, kapitáni průmyslu, generální ředitelé a majitelé firem si takových signálů nevšímají a ubezpečují se v tom, že jim jejich obory ještě dlouho vydrží. Jen pár článků v odborném tisku je vyvádí z omylu. Nejsou nachystáni na zvraty. Nemají připraveny scénáře reakce. Neinspirují se ve vedlejších a příbuzných oborech. Malé příčiny – velké následky.

 

Počasí a klima

Naprostou neznámou jsou záležitosti, které nemáme ve svých rukou. Například počasí či změnu klimatu. Zatím s jistotou nevíme, zda ve světě nastane oteplení nebo malá doba ledová. Z hlediska strategických příprav to fakt není jedno, zda oteplení či ochlazení. Může prý k němu dojít během pěti až deseti let. V každém případě to ovlivní produkci a ceny potravin. Zatím o tom hovoří jen klimatologové a další odbornici. A politikové si z toho dělají legraci.

 

Začíná se měnit počasí i u nás. Deště se stávají návalovými. Již chybí soustavné a vytrvalé drobné deště, kdy prší sice drobně, ale několik dní. Takový déšť naplňuje studny a důkladně zavlaží krajinu. Avšak místo toho jsou čím dál častější přívalové deště, které rychle stečou po krajině a berou sebou ornici. Díky tomu a nečinnosti úřadů bude krajina ročně ztrácet milióny tun ornice, budou se snižovat hektarové výnosy a Česko se stane více závislé na potravinách ze zahraničí. Čím déle se bude odkládat budování remízků a tisíců drobných nádrží v krajině, tím vše bude dražší. Opakované malé příčiny – velké následky.

 

Epidemie a jiné hrůzy

Další neznámou jsou nemoci – virové epidemie, které mohou ovlivnit běh světa. Zatím se lidstvo vyrovnalo s ptačí i prasečí chřipkou. Je však jen otázkou času, kdy se něco zvrtne a lidstvo bude v obrovském ohrožení. Dojímá mně, když naivní novináři vyčítají Ministerstvu zdravotnictví „přehnané“ nákupy vakcín. Je lépe vyplýtvat pár miliónů na „zbytečné“ nákupy, než přijít o třetinu populace díky falešným úsporám.

 

A co sopky? Umíte si představit, že by najednou intenzivně soptily jak islandské tak čilské nebo novozélandské sopky po dobu půlroku až rok? Zastavila by se letecká doprava v celém světě. Co by to znamenalo? Jsou na to letecké společnosti a firmy, které neustále využívají leteckou přepravu, připravené? Nejsou. Umíte si představit, že by do toho vstoupily teroristické útoky na několika místech najednou? V letecké dopravě a například v panamském a suezkém průplavu?

 

A teď si představte, že nastanou všechny okolnosti najednou. Několik tzv. maličkostí, které se vyskytnou najednou, budou navzájem potencovat účinek jedna druhé, až dosáhnou katastrofálních rozměrů. Že nemohou nastat? Vzpomeňte si na všechny významné katastrofy – vždy došlo k souběhu několika okolností najednou: technické problémy a lidské chyby.

 

Svět se dostává do velmi turbulentního stavu. Budou se v něm odehrávat takové zvraty, že to až děsí. Ti, kdo mají rádi klid, předvídatelný svět a bezpečí, budou žít v trvalém strachu a úzkosti. Manipulátoři, populisté a někteří politici toho budou využívat. Lze se na to připravit? Lze se bránit?

 

Ušlé příležitosti

Lidé s kreativním myšlením dokážou odhalovat malé příčiny a využít je k velkým následkům dříve než ostatní. Asi dvě procenta lidí to mají „v krvi“ i bez výuky. Ostatní se to musí naučit v tréninku kreativity, inovačního a strategického myšlení. V zahraničí do takových kurzů vkládají firmy milióny dolarů, aby přežily. U nás to stojí jen sto tisíc. Absolventi pak mají úžasnou konkurenční výhodu. Mohou se připravit na obchody a příležitosti, které jiní zatím nevidí, a získat náskok prvních, kteří „slíznou všechnu smetanu“. Mohou se vyvarovat chyb, které jiní zatím nevidí. Mohou včas ztlumit dopad katastrof na svou firmu či rodinu.

 

Kdykoliv se budete chystat k nějakému rozhodnutí, zkuste si uvědomit, zda jde o malou příčinu s velkým následkem či souběh malých příčin, které zesilují opakováním.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Phdr. Karel Červený, Msc., Mba | pátek 15.7.2011 7:35 | karma článku: 14,12 | přečteno: 1012x