Utrácení nebo investice

Investice do vzdělávání je investice s nejvyšším výnosem. Existuje nějaká lepší investice? Ne. Ovšem záleží na typu kurzu, na lektorech, vzdělávací instituci apod. Často se mně ptáte, jak se vyznat v záplavě nabídek kurzů, jak si vybrat kvalitu za rozumnou cenu. Každý rozumný člověk na sobě pracuje, vzdělává se a roste. Avšak mnozí lidé vyjdou ze školy a pak třeba deset či dokonce dvacet let neabsolvují žádné další vzdělávání. S tím už dnes málokdo vystačí. Záleží na oboru. Žel, v některých oborech stárnou poznatky a vědomosti tak rychle, že se musejí co dva roky obnovovat. Vzdělávat se dnes musí každý, kdo chce na trhu práce uspět. To znamená, že buď se člověk snaží ve svém zaměstnání přesvědčit nadřízeného a personalistku, aby jej do nějakého kurzu vyslali, nebo si na kurz ušetří sám. Určitě pak v práci překvapí. Když si chcete získat kvalitní kurz, podle čeho se máte orientovat?

 

Nízká cena může být vysokou ztrátou

Rozhodně levné kurzy jsou podezřelé. Velmi často jsou peníze investované do levných kurzů vyhozené oknem. Co je to levné a drahé? Podle čeho se orientovat? Doporučuji si důkladně prohlédnout nabídku kurzů na serverech, které se specializují na vzdělávání. Jsou to servery, kde inzerují všechny vzdělávací společnosti a školy. Jsou vytvořeny jak pro personalisty, ale také pro kohokoliv, kdo se chce vzdělávat. Žel, nemohu názvy serverů uvést, aby tento článek administrátor zase nestáhl. Podle klíčových slov (komunikace, prezentační dovednosti, finanční řízení, svařování apod.) si na serverech vyhledejte nabídky kurzů a vypište si vše důležité. Pak si z údajů vytvořte srovnávací tabulku, do níž si vepište několik důležitých údajů:

-          cenu kurzu za den či za celou dobu kurzu

-          co se v kurzu získá – co všechno se bude skutečně probírat a trénovat

-          co vám jednotlivé vzdělávací společnosti za stejnou cenu nabízejí

-          zda vám například pomohou začít a dokončit váš osobní či firemní projekt

-          kdo je lektorem, jakou má pověst

-          někdy má význam druh certifikátu

Někdy může cena za kvalitní kurz klesnout až o 50 %, když se jedná buď o zaváděcí cenu nebo o tzv. last minute. Rovněž množstevní slevy mohou hrát roli. Může se stát, že pokud přivedete do kurzu další kolegy či známé, dají vám výraznou slevu.

Záruka MŠMT?

Žel, panuje mylné přesvědčení, že každý kurz, který je akreditován u MŠMT, je kvalitní. Není tomu tak. MŠMT akredituje tzv. „rekvalifikační kurzy“ a nezaručuje obsahovou kvalitu. Je to jen legislativní či formální opatření. Větší roli může hrát mezinárodní akreditace či spojení s významnou univerzitou. Některé firmy samy nastavují standardy a jejich certifikát je v určitých kruzích (ITC) velmi ceněný.

Povrchně či do hloubky?

Na trhu práce se cení spíše dlouhodobé – půlroční až roční kurzy. Jednodenní kurzy nemají valnou cenu – ani jejich osvědčení. Když přijde uchazeč na výběrový pohovor, a má ve složce desítky osvědčení z krátkodobých kurzů či naopak jeden či dva certifikáty či diplomy z dlouhodobých kurzů, pak rozhodně ty dlouhodobé personalisty zaujmou. Vědí, že dané téma bylo probráno důkladně do hloubky a uchazeč je ovládá. Je tedy efektivnější dát za nějaký dlouhodobý kurz v rozsahu 300 – 330 hodin asi sto tisíc korun než mít dvacet kurzů po pěti tisících.

Vzdělávání pomocí emocí?

V poslední době se stávají velmi žádané kurzy, kde se vyučuje pomocí tzv. zážitkové pedagogiky. Co je to? Zatímco klasická výuka pracuje jen s logikou - běžnými rozumovými procesy a látka se brzy „z hlavy vykouří“, zážitková pedagogika používá hru a silné emoce k tomu, aby si člověk vyzkoušel a ověřil nové postoje, nové vzorce myšlení a chování, aby se mu probírané téma hluboce „zapsalo“ do paměti. Tedy podle mých zkušeností zážitková pedagogika nesmírně zvyšuje efektivitu kurzu. Účastníci na ni nikdy nezapomenou.

Kdo je kdo - reference

Téměř všechny vzdělávací společnosti na svých stránkách uvádějí seznam desítek firem, které byly jejich zákazníky. Ovšem nikdo už v referencích neuvádí, jak byly firmy spokojené, jak bylo vzdělávání efektivní. Takové reference nemají valnou cenu. Tedy pokud můžete, opatřete si svou osobní referenci. Pokud jste personalisté, nechte si udělat ukázkovou hodinu. Můžete se také setkat s pořadatelem kurzu i s lektory a klást jim mnoho otázek. Pokud vás odpovědi uspokojí, vyberete si.

Autor: Phdr. Karel Červený, Msc., Mba | čtvrtek 4.8.2011 18:55 | karma článku: 7,14 | přečteno: 1133x