Talenty nás mohou živit, pečujme o ně

Včera v televizi odborníci na talent dětí řekli, že až 25 % dětí je výrazně talentováno, ale ke škodě všech není nikdy jejich talent objeven. A je li objeven, tak si s ním nikdo neví rady a tudíž zůstane nevyužit. To je ohromná škoda. Pro děti i celou společnost.

 

Není talent jako talent

S tím mohu jen souhlasit. Zabývám se odhalováním talentů a jejich rozvojem. Zkoumáme druhy vrozeného talentu a jejich procentuální zastopupení v osobnosti. Poptávka je hlavně po vůdcích, dobrých manažerech, po vývojářích a konstruktérech. Po umělcích poptávka není, naopak, mají to velmi těžké se uživit. Škoda, potřebujeme se obklopovat krásnem.

Tedy pro potřeby trhu práce zkoumáme, kolik procent toho kterého talentu je zastoupeno v určitém uchazeči. Tedy kolik má v sobě vůdcovského, organizačního a inovačního talentu. Pak doporučujeme jejich další rozvoj. (naše pojetí talentu se dostalo do wikipedie). Žel, trh práce nabízí málo talentovaných techniků a vůdců. Svými nápady by mohli dát práci mnoha lidem.

 

Ušlé příležitosti

V ekonomii se používá termín ušlé příležitosti. Tím se vyjadřuje ekonomická ztráta z nevyužitých příležitostí. Pokud by škola i rodiče dokázali objevit ve všech talentovaných dětech jejich talent a pak jej programově rozvíjet, měla by se naše společnost velmi dobře. Velmi talentovaní lidé se totiž nespokojují s dosaženým stavem a průměrem. Vidí dál a výš. Tito lidé si vysní budoucnost a jdou za ní. Najmou si talentované konstruktéry a vývojáře, aby učinili nějaký technologický skok či objev. Rozpoznáíním talentů a péčí o ně přibude vizionářů typu Richarda Bransona, Billa Gatese či Steva Jobse.

Není tedy jedno, zda máme v populaci jen jedno až dvě procenta výrazných talentů či dvacet až dvacetpět procent. Země, které se dokáží postarat o své talenty, dokáží "převálcovat" ostatní země. Jak už v roce 1970 řekl francouzský sociolog a filozof Joseph Basilé:

„Tvůrčí představivost je zdrojem pokroku. V blízké budoucnosti bude dokonce tvůrčí fantazie znamenat pro národy více než přírodní bohatství. Jedna země předstihne druhou v té míře, v jaké bude mít více imaginativních mozků“.

 

Chybí výzvy vizionářských politiků

Lidstvo potřebuje i talentované politiky jako vůdce. Nedávno v médiích proběhla připomínka všech projektů NASA. Prezident Kennedy je patrně posledním politikem, který dal národu velkou výzvu: "Do konce desetiletí (šedesátých let) přistaneme na měsíci". To řekl v době, kdy Sovětský svaz měl v kosmu náskok. Celá země se chopila této výzvy a splnila ji.

Dnešní politici vůbec neví, kam jdou. Neví, jaký program vytyčit národům. Jakou před ně postavit výzvu.  Co kdyby někdo z nich řekl:

- Do dvaceti let najdeme lék na rakovinu.

- Do dvaceti let budou všechny obaly biodegradabilní

- Do konce roku 2020 dosáhneme 30 % podílu energie ze solární energie.

- Do pěti let vytvoříme v Česku systém na podchycování a rozvoj talentu dětí.

Někteří analytici a komentátoři současného dění na finančních trzích politikům vyčítají absenci vizí a smysluplného programu.

 

Jak odhalit dětský talent v rodině?

Máte v rodině talent? Statisticky je to jedno dítě ze čtyř. To je dost hodně. Není talent ukryt pod nálepkou hyperaktivity? Mnoho talentovaných dětí je plachých. Dokážete jejich talent odhalit? Prý ani někteří psychologové nedokáží rozpoznat talent dítěte.

Návod k usnadění identifikace talentu:

- dítě dříve mluví, jeho slovník je bohatší než u vrstevníků

- dítě se dokáže na jednu věc dlouho soustředit

- dítě má mnoho zájmů a více než druhé zkoumá podstatu věcí

- běžné nároky ve škole zvládá mnohem snadněji a hravěji než vrstevníci, pak se nudí a zlobí

- často mohou mít nějakou poruchu vnímání či chování, která maskuje talent

- výrazně vybočuje z průměru ostatních dětí.

Velmi často talet odhalí rodiče, kteří jsou zároveň učiteli. Avšak rodiče bývají často nekritičti. Jak je to s vašimi dětmi?

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Phdr. Karel Červený, Msc., Mba | úterý 9.8.2011 17:12 | karma článku: 10,75 | přečteno: 1000x