Obžaloba kapitalismu?

Sociologové, komentátoři, politikové – všichni zkoumají, co vedlo mladé násilníky v britských městech ke žhářství a rabování. Prý to byla chudoba, nuda a vztek. Chudinky malinké…Ač jsem pravicově smýšlející, dovolte mi naštvaný výkřik do tmy.

 

Policajt musí mít autoritu

Za první republiky mělo mnoho dětí a mladých lidí hlad. Sociální systém byl v plenkách. Můj dědeček  stavěl v krizi 1930 přehradu na Horní Bečvě, což byla hladová zeď za lístky na jídlo. Nikdo se nevydal rabovat ani pálit obchody do bohatých čtvrtí. Co se změnilo za uplynulých osmdesát let? Mám za to, že systém hodnot. Vztah k policii byl kdysi jiný, než dnes. Kdysi si nikdy nikdo nedovolil po policistech házet dlažební kostky či zápalné láhve. Jak je to možné? Zřejmě opravdu krize hodnot, protože v Británii jsou policajti považováni za ty, kteří pomáhají a chrání.

 

Závist není chudoba

Komentátoři rabování říkali, že mladé násilníky vedla chudoba a závist. Řada mých kolegů psychologů a sociologů tvrdí, že za mnoho krádeží a loupeží nepřímo mohou reklamní agentury a výrobci. V reklamách na cokoliv spotřebního mladí jenom tančí a baví se. V žádné reklamě nikdo nestuduje, nepracuje, nic netvoří. Reklama všem tvrdí, že když nebudete mít tento telefon, tento tablet, toto oblečení, nápoj, dovolenou -  nebudete in. Tito výrostci chtějí mít všechno, co mají ti druzí. Je jim jedno, jak k tomu přijdou. Tíha jejich činů nepřímo doléhá i na reklamní agentury.  Je to jako reklama na cigarety, alkohol či nevěstinec blízko školy. Avšak ty budou tvrdit, že nemají žádnou odpovědnost, že celý svět je konzumní a že je to věc rodičů, jak vychovávají své děti.

 

Zloba, ale na co?

Vzpoura deprivantů. Dnešní generace násilníků je odkojená rapem, plným zloby a obžaloby dnešního světa. Nic nového. Podobně jako protestsongy v šedesátých a sedmdesátých letech v USA a evropských zemích. Hippies však měli ideu, cíl – chtěli zastavit válku ve Vietnamu a protestovali proti šosáckému životnímu stylu svých rodičů. Dnešní mladí lidé nemají žádný cíl, nesnaží se nic budovat, tvořit hodnoty. Proto je jim také jedno, když zničí majetek někomu jinému. Bylo mi moc líto drobných obchodníků či provozovatelů restaurace a kavárny, kteří před kamerou plakali, protože jim vypálené provozovny pojišťovna nezaplatí. Své živnosti budovali deset a více let a pak jim to děti vypálily za pět minut. Nikdo nechápe, proč to dělají.

 

Volný čas je nejdražší luxus?

Za mých mladých let byly všude domy mládeže, které nabízely zdarma desítky kroužků – bez ideologie. Od radiových, přes modelářské až po turistické. Lidové školy umění nabízely za „levný peníz“ výuku hry na hudební nástroje, kreslení, modelování, dramatické kroužky apod. To, že dnes tato možnost neexistuje, je těžká obžaloba kapitalismu. Dnešní stát a města totiž nic takového dětem neplatí (snad jen v brazilské Curitibě). Kroužky jsou fakt velmi drahé a řada „obyčejných“ rodičů raději nechá své děti venku se flákat s vrstevníky, než aby se vzdala cigaret, alkoholu a plasmové televize a platila dětem drahé kroužky. Měsští radní v českých, možná i v britských městech pak raději nechávají předražené zakázky příbuzným, známým a mafiánům, než aby na sídlištích platili z městského rozpočtu provoz kluboven, hřišť a odměny instruktorů, kteří by se dětem každý den odpoledne věnovali.

 

Nuda je vražedná

Pokud někde uvidíte partu nudících se mladých lidí, buďte si jisti, že budou uvažovat o šikaně, loupeži, krádeži, užívání drog, alkoholu či sexu. Proto by všichni, komu záleží na budoucnosti národa, měli něco udělat proti nudě svých dětí či cizích.

Autor: Phdr. Karel Červený, Msc., Mba | čtvrtek 11.8.2011 18:45 | karma článku: 25,12 | přečteno: 1648x