Je Occupy Wall Street spouštěčem celosvětových změn?

Jak stále dokola píšu, přichází velmi velmi turbulentní a dramatická doba, v níž jedna událost stíhá druhou a v synergickém souběhu velmi rychle mění svět. Jediným, komu to zatím nedochází, jsou politikové, někteří bankéři apod. Málokdo z nich si připouští, že sociální systémy se řídí skrytými zákony chaosu a nelinearity. Za dvacet let nezůstane z dnešního politického a společenského uspořádání kámen na kameni.

 

Ulice pocítila svou moc

Celý svět se diví, jak rychle vznikla a probíhá arabská revoluce. Všichni mocní se bojí důsledků této revoluce. Všichni politikové na světě jsou šokováni úspěchem hnutí Okupujte Wall Stret, které protestuje proti nenažranosti a hamižnosti finančníků a bankéřů. Pokládali to za víkendový výstřelek skupiny lenochů a intelektuálů. A nyní zjišťují, že masa lidí si bez jejich souhlasu dělá co chce a umí se organizovat. Možná, že hnutí na čas utlumí svou činnost, aby zformulovalo svůj program a změnilo formu působení. Rozhodně odjistilo postupný proces společenských změn, který je nevratný. Nastal bod zlomu.

Historie se opakuje. Všimněte si, jak sociální bouře a masové protesty mladých v celé Evropě v roce 1968 přinutily některé tehdejší vlády ke změnám v legislativě, k podpoře vzdělávání mladých i k jejich lepšímu uplatnění na trhu práce.

 

Internet je nadějí pro obyčejné lidi

Jak už jsem se zmínil v předchozích blozích, na platformě internetu vyrostou nové systémy pro cokoliv. Jak ukazuje úspěch Occupy Wall Street, z internetu se stalo nezávislé médium, kde i sebenepatrnější člověk může „nahlas“ říci, co chce, co jej tíží. A hlas statisíců „bezvýznamných" se stane rozhodujícím v mnoha ohledech (Karaoke kapitalismus od dvou vynikajích švédských autorů - ekonomů). Jestliže si pečlivě přečtete knihu Wikinomie, přijdete na nové způsoby využití internetu pro společenské změny.

 

Je jasné, že vyrostou nové občanské iniciativy, které nebudou závislé na politicích. Lidé začnou v mnoha ohledech organizovat svůj život po svém. Politikové zjistí, že systém parlamentního zastoupení politických stran, který vznikl v 19. století páry a železa, se přežil a musí jej reformovat, jinak je „ulice“ smete. Politikové musí pochopit, v jaké době žijí. Skončila doba zemědělská. Skončila doba průmyslová. Končí doba informační. Nastává doba koncepční a kreativní. Již nejde o ideologické vidění problémů i světa a politické handrkování, ale o skutečné řešení problémů lidstva. Mnozí se ptají, jak se to stane? Jak může dojít ke změně politického systému? Přečtěte si knihu Petera Diela: Plánovací buňka - Občan jako šance. Takových knih je více. Avšak jsou jen pro ty, kdo si chtějí namáhat hlavu.

 

Změna bank?

Největším viníkem krizí jsou hamižné banky. Společnost McKinsey uvedla, že i banky se musí brzo změnit a přejít na jiný obchodní model. Jaký? Možná po vzoru islámských bank, které prosperují nezávisle na krizích v křesťanském světě nenažraných finančníků, kteří, jak se včera v Hydeparku zmínil pan Prouza, drží vlády pod krkem kvůli miliónům střadatelů a nutí vlády, aby do nich nalévaly peníze a sanovali jejich investiční dobrodružství. Pusťte si včerejší Hydepark z archivu ČT24. Stojí to za to.

 

Globalizace je hrobařem demokracie

Ozývá se čím dál více hlasů, které upozorňují na nevýhody globalizace. Ty jednoznačně válcují její výhody. Nadnárodní společnosti a mafie díky globalizaci ovládají čím dál více vlád a zemí. Zvyšuje se migrace chudých a fanaticky věřících do Evropy. Enormně se zvyšuje nárůst dopravy: kamióny převážejí součástky z jednoho konce Evropy na druhý, kde je to momentálně levnější. Proč se k nám vozí jablka z Argentiny, česnek z Číny a rajčata ze Španělska? Proč musíme mít dvacet druhů jogurtů, když nám stačí deset? Vždyť naše země je zemědělsky docela soběstačná. Ekonomické otřesy se kvůli propojenosti globálního světa šíří rychlostí blesku. Za rozsah minulé i současné ekonomické krize může globalizace. Nevýhody globalizace a možný odklon od ní shrnul např. prof. Zelený v článku: http://byznys.lidovky.cz/konec-globalizace-svetovy-system-se-meni-fph-/firmy-trhy.asp?c=A110802_133908_firmy-trhy_apa

 

Nezávislé chování?

Kanadské hnutí Adbusters, které vede současné protesty Occupy Wall Street, vyzývá k vytváření nezávislých komunit a nezávislému chování na vládních a veřejných systémech. Jaké jsou možnosti? Např.

- Vytváření nových komunitních bank

- Ukládání peněz buď do prověřených kampeliček nebo v islámských bankách, které neznají lichvu, poplatky a úroky (problematické – jde o podporu islámu) Pobočky islámských bank jsou v celé Evropě.

-  Postupné zajištění soběstačnosti v energiích pomocí pokročilé fotovoltaiky všude tam, kde to je možné

-  Aktivní účast všech ve volbách a podpora nezávislých či malých stran, aby se dostaly nad 5 % hranici

- Činy a penězi podporovat občanská sdružení typu www.oziveni.cz apod.

- Rozvíjet svou kreativitu, porozumět Paretovu pravidlu a zákonitostem chaosu v sociálních systémech.

 

Pro inspiraci nezávislého a ekologického chování doporučuji filmy seriálu Zelené nápady pro modrou planetu na ulozto.cz nebo v originále na Sundance Channel seriál Big Ideas for a Small planet. Kdo je chytrý, ten se při těchto knihách a filmech bude inspirovat, kdo je omezený, bude jen kritizovat...

Autor: Phdr. Karel Červený, Msc., Mba | čtvrtek 20.10.2011 8:30 | karma článku: 15,06 | přečteno: 1431x