Jak si může student najít dobrou práci

Jen pro snaživé a inteligentní. Ostatní to prosím nečtěte. Vy noví čtenáři, přečtěte si předchozí články, abyste neplkali stejné argumenty jako jiní. Tímto navazuji volně na předchozí své články: Studenti jsou ufňukaní lenoši I. a II. Je velmi zajímavé číst vaše příspěvky. Děkuji všem, kdo máte pozitivní zkušenost s placenou či neplacenou brigádou či stáží a podělili jste se o ni. Myslím si, že to mnohé posílí. Avšak…

 

O čem to vlastně je

V minulých článcích se pojednávalo o tom, kde vzít praxi během studia na VŠ, jak mezi desetitisíci absolventy získat konkurenční výhodu. O ničem jiném to není. Prosím, čtěte pozorně, o čem to vlatně je.

 

Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody

Progńozoval jsem, že článek prakticky ovlivní pouze jedno procento studentů. I to se mi po čtení vašich diskusních příspěvků jeví jako vysoký odhad. Což ovšem nahrává těm odvážným, kteří budou hledat všechny možné způsoby, jak si práci najít. Těm bych chtěl trochu poradit, jak získat zajímavou práci zdarma, později placenou.

  1. Rozešlete asi 300 – 500 vašich CV s fotkou a motivačním dopisem na personální útvary všech možných firem ve vašem regionu s nabídkou práce „zdarma“. Napište, že vám jde o získání praxe, a že byste jeden či dva dny v týdnu rádi dělali něco příbuzného vašemu oboru nebo cokoliv firma potřebuje (v ČR je as 12 - 13 tisíc vhodných firem)
  2. Odhaduji, že se vám ozve asi deset procent personalistů s pozitivní reakcí ihned či do budoucna
  3. Vyžádejte si osobní schůzku a všude na pohovorech s personalistou pečlivě vnímejte, co je to za firmu, jak se chovají k lidem, jaké tam vyznávají hodnoty, jaká je firemní kultura, jaké jsou jejich strategické cíle apod.
  4. Patrně Vám pět až deset firem nabídne práci
  5. Udělejte si tzv. atribuční tabulku, kde jeden sloupec bude tvořit seznam firem, které vám nabídly práci, a druhou stranu tabulky atributy firem jako je druh práce, firemní kultura, kolektiv, osobnost přímého nadřízeného, perspektiva, budoucí možnost výdělku, dojezdová vzdálenost apod. Vyhodnoťte si tři nej.
  6. Pak si o těchto třech firmách sežeňte co nejvíce informací z otevřených zdrojů a sežeňte si někoho zevnitř firmy, kdo vám pravdivě řekne, jak to tam opravdu chodí, zvláště na pracovišti, kam byste měli nastoupit
  7. Do firmy, která bude mít nejvíce vašich plus nastupte
  8. Dělejte poctivě – někdy i se zaťatými zuby – vše, co se vám řekne, buďte houževnatí, poctiví a féroví, nebrblejte.
  9. Učte se dělat jakoukoliv, i sebehorší práci perfektně,  je to škola života.
  10. Stále se rozhlížejte kolem sebe, co by se dalo ve firmě udělat lépe, ale zatím si to nechte pro sebe, protože na chytráky, kteří zatím nic kloudného nepředvedli, nikdo není zvědavý. Udělejte si seznam zlepšovacích návrhů do sešitku.
  11. Teprve po půl roce poctivé práce tu a tam navrhněte nějaké zlepšení, někomu pomozte, někde za někoho zaskočte, avšak nikoho nekritizujte.
  12. Má-li firma nějaké projekty, přihlaste se do některého projektu jako podrž taška - pomocník. Učte se vše, co je třeba.  Až projekt skončí, přihlaste se do dalšího.
  13. Podejte nějaký zlepšovací návrh. Velmi pečlivě zpracovaný s nákresem, výpočty i se vším všady.
  14. Navrhněte, že nějaký firemní problém zpracujete jako seminární či ročníkovou práci. Pak ji udělejte jako své životní dílo. Můžete do problému vtáhnout i své spolužáky.
  15. Velmi pravděpodobně vám do roka nabídnou jinou – lepší práci, protože si uvědomí, že je vás škoda na „primitivní“ úkoly.
  16. Přijměte ji a zase ji dělejte naplno, jak nejlépe umíte. Poproste o mentora, ať vás přiřadí k někomu zkušenému.
  17. Když budete šikovní, poctiví a skromní pracanti, do dvou let vám nabídnou placenou práci. Když vytrváte, tak je možné, že vám nabídnou práci i po skončení školy.
  18. Pokud vám firma, kde strávíte rok, dva či tři nenabídne pokračování, v další firmě to půjde hladčeji  sehnat práci zdarma nebo placenou. A po škole budete mít několik let prokazatelné praxe ve svém či příbuzném oboru.

Když se vám nástup do firmy podaří, personalista si už bude vědět rady, aby smlouvu uvedl do souladu s pracovně právními předpisy. Víte, úplně se vytáčím, když někdo vezme slovo "zdarma" na 100 % a říká, že to nejde. Ale za dvě stovky to už jde, co vy na to vy chytří?

Tyto rady jsou jen pro ty, kdo se nebojí, jsou průkopničtí, nehledají výmluvy, ale způsoby. Ostatní budou tvrdit, že to nejde. Samozřejmě, že se jedná o studenty, které mohou živit rodiče.

 

Vrána k vráně sedá aneb když se k sobě hodíte

Všem, kdo si chcete sehnat dobrou a jistou práci na několik let doporučuji, pučte si knihu Typologie osobnosti pro manažery od doktora Čakrta. Tam zjistíte, jakým jste typem. Pak si přečtěte útlou knížečku Typologie organizace od Williama Bridgese. Tam zase  zjistíte, jak najít firmu, kam se budete fakt hodit. Zdá se Vám to složité: Inu získat práci, kde se budete cítit dobře je jako najít životního partnera. To neznamená obejít deset výběrových pohovorů a vzít práci tam, kde vám ji nabídnou. Musíte se k sobě hodit. Přečtěte si obě brožury a uvidíte. Držím palce. Napište, až se vám to podaří.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Phdr. Karel Červený, Msc., Mba | středa 24.8.2011 13:46 | karma článku: 21,20 | přečteno: 3498x