Jak se dělá FP aneb tipy a triky s IŽP/ Finanční upíři

Jejich revírem je ČR, jejich oběti jsou nepřipravení občani, jejich tempo je vražedné.FINANČNÍ UPÍŘI 2 ! To není začátek filmu, ale realita finančního trhu. Tento projekt varuje před nebezpečnými praktikami na finančním trhu, poskytuje užitečné informace a srovnávací nástroje a klade si za cíl naučit spotřebitele rozpoznat neseriozní nabídky finančních produktů a služeb. V úvodním článku "Jak se dělá finanční poradce aneb tipy a triky", jsem Vám ukázal nábor mladého poradce. V tomto díle budeme pokračovat a zaměříme se na prodej Investičního životního pojištění tzv. "výhodné spoření s pojištěním"

1 článek odhalil video a praktiky, které  šokuje s nábory modré společnosti. Manažeři obchodního týmů náborují mladé naivní lidi, kteří slyší  na úspěch a rychlé zbohatnutí. Náborují každého, kdo má ruce, nohy a dokáže se podepsat.

Běhal mi mráz po zádech, když jsme sledoval video: Klienta dokáže poradce připravit o více než 600 000,- Kč, a vesele si užívá večírku. Proč někteří lidé se řídí raději příslovím: "Finanční poradce do domu, hůl do ruky".

Možná jste již absolvovali schůzku s tzv. „finančním poradcem“, který vám nabízel poradenství nebo optimalizaci osobních financí.

Poradci nebo dealeři?

Kde je problém tzv. „finančních poradců“ nebo „konzultantů“?

Hlavní problém je, že za rady, které poskytují nesou jen velmi omezenou odpovědnost, dle zákona jsou jen prodejci a za prodej jsou také placeni.

Proto také si vydělají tím více, čím více zaplatí jejich zákazníci na poplatcích a úrocích. Jejich cílem není dobře poradit, ale prodat co nejvíce smluv s vysokými poplatky nebo úroky.

Všimněte si jak ve videu poradce prodává investiční životní pojištění: 99% poplatků ti jde do investic a pojištění máš jako by zadarmo.
Toto je mýtus a lež, ba naopak jsou zde zdvojené poplatky za rizika tzv. úrazové pojištění a poplatky investičních fondů.

"Koho chleba jíš, toho smlouvy piš"

„Takové lepší spoření“

Zřejmě nejvýznamnějším problémem je agresivní prodej životního pojištění, ve kterém se masivně strhávají skryté poplatky.

Investiční životní pojištění (IŽP) – ‚skvělý produkt‘ 2v1: budete pojištěni a navíc si něco našetříte! Kdo by to nechtěl? Ne každý „poradce“ vám však bude ochoten přiznat, že se spořením to v tomto případně není žádné terno (o pojištění nemluvě).

Prvních několik let totiž většinu vašich peněz spolknou nejrůznější poplatky a slibovaný výdělek je značně nejistý. A i v dalších letech jsou poplatky často tak vysoké, že je lepší smlouvu zrušit a investovat jinak. Často se totiž jedná o zaručeně ztrátové smlouvy.

Jak funguje IŽP?

  • Investiční životní pojištění (IŽP) je „balíček“ produktů, obsahující různá pojištění osob a investiční složku.
  • Prostředky jsou investovány do vlastních fondů pojišťovny nebo do fondů vnějších (otevřené podílové fondy – OPF nebo burzovní fondy – ETF).
  • Při investování skrze IŽP platí menší ochrana investora nežli při přímé investici do fondů a jsou i menší nároky na nákladovou transparentnost a dodržování daných investičních strategií.
  • Poplatky v životním pojištění bývají vyjádřeny velmi nejasně nebo vůbec.

 

Je problém jen v životním pojištění?

Zdaleka ne.

Finanční „poradci“ prodávají nejrůznější podobné investiční produkty, které jsou vinou přemrštěných poplatků zaručeně ztrátové – především pokud předplatíte poplatky na dlouhou dobu za něco, co možná nebudete tak dlouho používat. Jedná se především o různé investice do fondů nebo portfolií.

Jak škodí „poradci“?

  • Ukazují grafy, kde spoření „vydělá“ 7 % za rok nebo i víc a toto prezentují jako jistotu.
  • Nezmiňují se příliš o poplatcích a odvádějí řeč jinam.
  • Nezdůrazní dostatečně, že nějakou dobu nebudete mít na smlouvě žádné peníze a i pak budou prostředky těžko dostupné.
  • Uzavírají smlouvy až do důchodu nebo i na delší dobu a tvrdí, že není problém je kdykoliv vypovědět nebo z nich vybírat peníze. Argumentují daňovými úlevami.
  • Pomocí manipulativních technik (sugestivní otázky, doporučení od přátel, dojem familiérnosti a kamarádství) se vás snaží přesvědčit o kvalitě produktu.
  • „Máte to 2v1 (pojištění+investice), ušetříte na poplatcích“.
  • „Vyměňte starý produkt za nový a lepší“.
  • Výnos z investic je vždy nejistý a podléhá celé řadě rizik.
  • Poplatky jsou často extremní a vyjádřené naprosto nesrozumitelně nebo si je dokonce může jednostranně určovat pojišťovna.
  • Čím delší smlouva, tím vyšší poplatky. Při předčasném ukončení budete vracet daňovou úlevu. Zisky v IŽP podléhají zdanění.
  • Z kombinace spoření a pojištění plynou spíše nevýhody než výhody.
  • Při výměně starého produktu za nový zaplatíte znovu provizi!

Je problém jen v životním pojištění?

Zdaleka ne.

Finanční „poradci“ prodávají nejrůznější podobné investiční produkty, které jsou vinou přemrštěných poplatků zaručeně ztrátové – především pokud předplatíte poplatky na dlouhou dobu za něco, co možná nebudete tak dlouho používat. Jedná se především o různé investice do fondů nebo portfolií.

 poplatcích“.

 „Vyměňte starý produkt za nový a lepší“.

Kde jsou háčky?

Výnos z investic je vždy nejistý a podléhá celé řadě rizik.

Poplatky jsou často extremní a vyjádřené naprosto nesrozumitelně nebo si je dokonce může jednostranně určovat pojišťovna.

Čím delší smlouva, tím vyšší poplatky. Při předčasném ukončení budete vracet daňovou úlevu. Zisky v IŽP podléhají zdanění.

Z kombinace spoření a pojištění plynou spíše nevýhody než výhody.

Při výměně starého produktu za nový zaplatíte znovu provizi!

Jak je to správně?Pokud je IŽP použito pouze na pojištění a má solidně formulovány podmínky pojistné ochrany, může být užitečné.

Budu rád za vaše názory, komentáře případné dotazy.
Tento článek je připraven ve spolupráci s výborným kolegou a kamarádem Jendou Pospíšilem, kterému tímto děkuji za ochotu, neustálou podporu a analýzu trhu.

 

 

Autor: Kamil Baláž | pondělí 11.11.2013 17:55 | karma článku: 11,93 | přečteno: 776x