Krajské firmy a porodní víly
Už na konci týdne jsou u nás krajské volby, takže by bylo až hříšné do toho trošku nerýpnout. Volby nám vždy přinášejí spoustu zajímavého, jednak uvědomění si základního prvku demokratické společnosti a zároveň vlastní pramalé role v její mašinerii, ale hlavně spoustu úžasné grafické práce, nadšení a odhodlání, nesobecké připravenosti obětovat se pro jiné a činit čiré dobro bez ohledu na politickou příslušnost.
Už jen z těch volebních slibů, by měl člověk pocit, že ať už vyhraje kdokoliv, bude vše, jak má být, rána budou příjemnější, káva voňavější, peristaltické pohyby střev bez deviací, konta se budou plnit, práce ubývat, starci a stařeny budou čilí a bez nemocí, fronty na úřadech zdrojem lidského štěstí a pohybovat se po republice vozem bude holá slast.
Těžko pak tomuto uvěřit, když je nám nabízeno, že se mají samosprávní celky řídit jako firmy. To Vám je taková hovadina, jen to bohužel zní tak nějak správně, že jo. Přeci po desetiletích hlubokého míru je tu pořád tak nějak odpor vůči státní moci a slovo firma, jíž je jí státní mocí, tou byrokratickou saní ubližováno, representuje opak, dobro. Tak snad abychom si řekli pár důvodů proč je to do nebevolající pitomost. Základním účelem firmy a důvodem její existence je vytváření zisku v předmětu činnosti v silně konkurenčním prostředí, musí si tak na sebe vydělat a mělo by jí i něco zbýt, zatímco kraje jsou financovány přerozdělováním ze státního rozpočtu a v ideálním případě vyčerpají veškeré svěřené prostředky na blaho svých obyvatel, kteří ji částečně skrze daně financují. Nebojují s ostatními kraji o svou existenci, jsou. Kraje a samosprávní celky se nevybírají lidi a ani je v případě jejich nečinnosti nepropouštějí. Kraje a samosprávní celky nemusí shánět odbyt, měly by pracovat pro zvýšení blahobytu a ne na optimalizaci a zeštíhlování procesů, a hlavně kraje a samosprávní celky jsou součástí státního aparátu a z té podstaty prostě nejsou firmy. Pravidlo dobrého hospodáře by fungovat mělo, ale jen co se týče ekonomického řízení a ani to ne do detailu.
Hloupé je, že konkurenti v boji o moc se toho chytí maximálně tím, že Vám řeknou, ať nikomu nedovolíte tohle udělat, následné nabízené řešení je pak nulové, nesystémové a přinejlepším populistické. Ta firemní analogie mě na krajských volbách zaujala asi nejvíc, snad i pro to, že mi to připadá, jako by nad tím nikdo nepřemýšlel, prostě použiju slovo, které vibruje. Ale jsou tu samozřejmě i plejády dalších bezduchých, významově prázdných sloganů naplněných rádoby žoviálností, které jako by vyblil nějaký špatný program na tvorbu volebních hesel. Spousta velkých myšlenek, her na city, cizinci vyhánějící cizince a pak těch deset fíků do kolíbky, které pomůžou, ale neřeší.
Fakt mám mnohem raději, když jsou volby na Slovensku a volí se župani, protože tam to má aspoň opravdový říz! „Kradnú nám tri miliardy eur, to sme mohli rok jest zadarmo!“ Omluvte mou slovenštinu, přeci jen jsem ročník 88, ale i tak vím, že zadarmo by to nebylo. Přesto to má tak nějak větší šmrnc a ještě méně reálných myšlenek než ty naše bezpáteřní sračky nemyslíte?
Kedluben
Jiří Kadlubiec
Nevyužitý potenciál žen

Ženy, téma věčné, téma nekončící, téma, které ze své podstaty ukončit nejde a stejně jako vesmír se pomalu rozpíná.
Jiří Kadlubiec
Román pro Stroje

Ve vývoji lidské rasy jsou, kromě mnoha dalších, dva velmi podstatné milníky. Tím prvním je zaznamenávání myšlenek a zkušeností jakoukoli permanentnější formou, druhou je pak vynález knihtisku.
Jiří Kadlubiec
Zvrhlá Čapí Demokracie

Od Japonců přes vyšumělé zpěvačky nás lidé přesvědčují o úžasnosti té naší mlékem, strdím a kuřaty oplývající kotliny a o nádherách demokratického zřízení, které nám tu funguje už thousand years skoro třicet let.
Jiří Kadlubiec
Avatar Revival

Ve světě jedniček a nul má každý avatar právo na existenci, platí zde jiné zákony a vyskytují se jiné hrozby, řekl doktor Jekyll panu Hydeovi...
Jiří Kadlubiec
Ohňostroj budoucnosti

Ještě teď, prvního ledna doznívají výbuchy dělostřelecké artilerie, jejímž účelem (snad) není smrt, ale potěšení. Budeme mít stejné zvyky i v budoucnu?
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Polsko eviduje výpadky signálu GPS nad Baltem. Opět podezírá Rusko
Polsko eviduje rušení signálu GPS nad Baltským mořem, které podle něj souvisí s akcemi Ruska,...
Babiš vyčetl vládě kšeft s kriminálníkem. Dáme jí důvěru, řekl Rakušan
Přímý přenos Miliarda přijatá v bitcoinech od muže zapleteného do obchodu s drogami zaměstnává poslance. Šéf...
Havárii Air India natočil chlapec milující letadla, vyděšený přestal používat mobil
Sedmnáctiletý chlapec Aryan Asari byl do nedávna nadšený fanoušek letadel, který je ve vzduchu vždy...
Nejlepším místem k životu je Kodaň. Evropská města propadla kvůli bezpečnosti
Hlavní a největší město Dánska zaznamenalo nejlepší skóre v oblasti stability, vzdělávání a...
- Počet článků 12
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 287x