Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Premier Fiala mne vede k pochybnostem

Jak říkal jeden můj americký kamarád. O tom co je levice a pravice vy v Evropě nic nevíte. Každý náš demokrat je od té vaší pravice hodně vpravo.

Vzpomněl jsem si na to, když jsem pročítal rozhovor s ekonomickou poradkyní premiéra Helenou Horskou. Nevěřil jsem zprvu , že je možné, aby poradce premiéra z pravicové strany začala tím, že by se měla vrátit superhrubá mzda, kdy by to udělalo hned 12 mld.plus. Ještě teď se třesu při pomyšlení na to, že by se mělo začít vybírat ještě víc na to aby se mohlo více rozdat tu na dražší elektřinu a plyn, tu na zelené vlastně černé solární panely, tu potravinářům , kteří prostřednictvím svého svazu vzkazují Vládě, že když jim nepomůže, že ještě více zdraží. Podle mne jsme se dostali do kolotoče nesmyslného chtíče, který by měl nám být státním rozpočtem zpětně uspokojen. Do socialismu jak když vyšije.

Kdo nebo co má jako jediný schopnost něco uspokojit z podstaty ? Je to ministr, nebo je to premier, nebo je to snad úředník či snad policista , voják, učitel čí lékař ve špitále či jiný státní zaměstanec ? Ano stát pro výkon svého poslání všechny tyto zaměstnance potřebuje, přesně tak jak potřebuje všechny svoje občany. Mix toho všeho se pak nazývá hospodářstvím státu. No a nad tím vším je pak sektor, který na to vše produkuje prostředky. Sektor výroby a služeb. Ta hodnota se prostě tvoří jen jedním způsobem a to je prací s přidanou hodnotou pro jednoduchost tedy ziskem. Pokud není zisk, tak není nic pod ním, tedy není ani stát.

Takže pokud poradkyně Horská radí, tak radí, že je potřeba ještě více ždímnout všechny ty, kteří jsou ve výrobě a službách. Jo už jsem i slyšel od jednoho úředníka, když jsme se bavili o přidání v státním sektoru, že mám být rád, že aspoň může chodit do obchodu a nakupovat, kde se zase pohybuji já. No neshodli jsme se, protože podstata je , tedy pro mne, zřejmá.

Mi vychází jedna věc. Musíme šetřit a motivovat. O šetření a jehu „musu“ je všude článků požehnaně. O motivaci pro produkující zisk nikde ani slovo. Co znamená zvýšení jakékoliv daně nebo oblasti pro daně – třeba superhrubá mzda ? Jediné, že to povede zase ke zvýšení ceny práce a tedy ceny všeho, protože když mám více vydat – na mzdy a tím na daně, tak musím mít zisk, jinak co ? No krachuju. Tak jednoduché to paní bankéřko Horská je.

Já se od roku 1993 živím sám a i dávám práci druhým. Jelikož se mi blíží věk odchodu do důchodu tak jsem na sociálce byl si porovnat jejich záznamy se svou skutečností. Jejich počítače si musely do svých pamětí dát jejich vlastní avšak mnou vlastněné kopie naší vzájemné komunikace – pamatujete kopírák a razítko na kopii. Ještě , že jsme začínal na dráze a tedy jsem toho úředního šimla znal. Tam mi paní říkala, že dostanu tak max 14 tisíc, že jsem si asi platil záměrně některé roky minimum a tak, že teď to mám. Ani jsem se nesnažil ji vysvětlit, že minimum jsem si platil, když ty roky nebyly dobré, ale že zaměstnanci vždy dostali zaplaceno včas a taky jsem všechny daně a že jich je – daň sociální a zdravotní za zaměstnance, daň sociální a zdravotní jako zaměstnavatel, daň silniční, daň z přidané hodnoty. U té se zastavím, jelikož mi u nás v hospodě kdysi řekli „ však tu dostaneš od zákazníka“ . Jo to je svatá pravda, ale celá pravda je taková, že já musím vykonávat nějakou činnost, která tu přidanou hodnotu generuje. DPH není perpetum mobile. No a dostávám se k tomu, co by mohlo být tou motivací, že třeba když zaměstnáváte celý život lidi, že pak budete mít penzi počítanou jinak.

Ať to nevypadá, že si jen chci ohřát vlastní polévku. Co mne dostává, je občas fronta na poště, kde stojí kopa lidí s poukázkou na peníze od státu, protože na účet to nejde neb by je o ně hned zas exekutor připravil. Proč ti lidé nestojí místo s poukázkou v ruce s pytlem smetí, který posbírali, nebo třeba neukazují někomu kus chodníku,který zametli ? Prostě jen naplnění starého českého přísloví – bez práce nejsou koláče.

A pracovní trh ? Když už vás podmínky podnikání jakkoliv doženou a třeba i důchod a máte zaměstnance, tak pak vás čeká poslední hřebíček do rakve a tím je odstupné, které vám diktuje ten, kterému jste za zaměstnance celou dobu platili – stát. Takže na závěr se zbavíte posledních prostředků za to, že jste zaměstnávali a vám zbydou jen oči pro pláč, protože vy nemáte jako podnikatel jinou volbu než zaplatit. Co toto změnit - ne jistě zrušit, ale dávat až tři platy, abych tak pomohl státu, kterému jsem za zaměstnance celou dobu řádně platil. A to se vůbec zde už nebavím o to, že zaměstnanci ve většině vůbec netuší, že vy za ně něco úřadujete s pojišťovnami.

Tady je taky velký prostor k zamyšlení se nad změnou systému pojištění. Proč já jako zaměstnavatel mám být postaven ( zcela zdarma pro stát ) mezi zaměstnance a pojišťovny.

Toho jak by to mělo vše být a ne je  hodně. K tomu ale vede v demokracii jen jedna cesta a to cesta voleb. Máme zastupitelskou demokracii ve výsledku s neskutečným mandátem, kdy většinová Vláda má samozřejmě výkonnou moc a ta neskutečnost já vidím v tom, že i zákonodárnou, protože, když jim do Parlamentu Senát něco vrátí, tak to jde přehlasovat. Jo nejsem pro to, aby jako Babiš to zneužíval kdokoliv pro sebe ,když si dal třeba pro svoje stánky s párky vyjímku s EET. Ovšem snad se musí najít konečně premiér, který pochopí, že má v ruce nástroj, kterého se nesmí bát a hlavně ho použije pro blaho svých obyvatel nejen těch, které zaměstnává a venkoncem ho většinově volí, protože sliby o tom jak pomůže všem si jistí další zvolení.

Tak věřím, že se třeba dožiji toho, že bude premiér ekonomického myšlení blízkého mému, který má indiánské jméno „ Ten Od ODS vpravo“.

Prima letní dny a buďte rádi , že prší i když máte třeba zrovna dovolenou na zotavenou a tedy vaši kolegové musí přidat, aby vám byla zaplacena…američan to nemá :-)

Oto Kaděrka

Autor: Oto Kaděrka | sobota 30.7.2022 12:30 | karma článku: 25,75 | přečteno: 1061x
  • Další články autora

Oto Kaděrka

Analýzou atentátu dojde asi ještě k většímu rozdělení

Nejsem negativista, to potvrdí ne jeden co mne zná. Ovšem tím jak se politickému establishmentu podařilo rozdělit politiku na správnou a správnou a tím zcela rozdrbat společnost jako takovou nevěřím, že dojde k poučení a změně.

18.5.2024 v 8:29 | Karma: 9,27 | Přečteno: 95x | Diskuse | Společnost

Oto Kaděrka

Normalizační daňový kapitalismus

Pro pána Jána co je to za hloupost si řekne nejeden z vás. A já s ním musím souhlasit, protože ty tři slova v nadpise k sobě prostě logicky nepatří. A jak by řekl Galileo „přece se točí“. Za mne jde jen o to jak dlouho.

10.5.2024 v 10:32 | Karma: 20,37 | Přečteno: 421x | Diskuse | Společnost

Oto Kaděrka

Kapitalismus napříště již jen v učebnicích

Jsem ročník 1963 a jsem rád, že mi bylo dáno zažít in natura co jsem se ve školách učil, že je špatné – tedy kapitalismus a že jsem v něm mohl prožít převážnou část svého produktivního života - žít.

9.4.2024 v 9:53 | Karma: 31,06 | Přečteno: 905x | Diskuse | Společnost

Oto Kaděrka

Kaderka a Pelta je jako káva a melta

Kdo alespoň trochu sleduje dění ve sportu tak jistě zaznamenal stávající problém předsedy tenisového svazu ve věci nakládání se státní dotací.

8.3.2024 v 13:54 | Karma: 28,22 | Přečteno: 1949x | Diskuse | Společnost

Oto Kaděrka

Zaostřeno jen na důchodce a zaměstnavatele

Tak mi to připadá, že bez důchodců se tato země nějak nemůže obejít. Ovšem co mi chybí zcela je pochopení podstaty vztahu zaměstnavatel-zaměstnanec-stát.

7.3.2024 v 10:22 | Karma: 19,50 | Přečteno: 690x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Zdražovat věci lidem a firmám? To neuděláme, tvrdí Fiala o Green Dealu

17. července 2024  5:45,  aktualizováno 

Kabinet Petra Fialy odkládá rozhodnutí o trojici materiálů souvisejících s naplňováním Green Dealu....

Jaderný tendr: Korejci podle vlády nedali Francii šanci, hlavně byli levnější

17. července 2024

Korejská společnosti KHNP předčila v jaderném tendru na nové dukovanské bloky svého francouzského...

Europoslanci znovu vyjádřili podporu Ukrajině. Orbán nás nezastupuje, dodali

17. července 2024  13:41,  aktualizováno  15:58

Europoslanci ve středu v první rezoluci schválené po červnových volbách do Evropského parlamentu...

OBRAZEM: Od Nobela po válku. Co dělají Češi, kteří postaví zbrojovky na Ukrajině

17. července 2024  15:46

Dvě významné české firmy z konsorcia Colt CZ Group míří na Ukrajinu. Munička Sellier & Bellot s...

  • Počet článků 324
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1241x
už spíše starší (60) olomoučák , který poznal, že není lehké zůstat svůj :-)

Seznam rubrik