Školné: Budou na UK studovat jen děti zbohatlíků?

Univerzita Karlova v Praze chce zavést školné, tedy vlastně zápisné. Učitelé UK návrh vítají. Proč? Prý si lidé toho, co je zadarmo, neváží! 

Když slyším podobné názory, otevírá se mi kudla v kapse, vážně. Jako by snad studium na VŠ nestálo nic! Ano, v ideálním případě veškeré výdaje spojené se studiem zaplatí rodiče. Ne však zdaleka všichni. Podle údajů poskytnutých studenty se studijní náklady na UK pohybují přes 40 tisíc korun za semestr! (Podrobnější informace zde: http://www.blesk.cz/clanek/servis-penize/98348/kolik-stoji-studium-na-vysoke-skole.html).

Chceme snad, aby opravdu mělo čím dál tím méně lidí vysokoškolské vzdělání? Stojíme o to, aby se setřely rozdíly mezi školami státními a soukromými? Opravdu toužíme po tom, aby se říkalo: „Ano, má vysokou školu, ale titul si zaplatil“?!  

 

Ti, co se zavedením školného souhlasí, určitě namítnou, že za prvé – zápisné navrhované Univerzitou Karlovou není nikterak vysoké (zatím se uvažuje maximálně ca o šesti tisících za rok), za druhé – za studium je normální si zaplatit, za třetí – nikdo nikoho nenutí, aby na VŠ studoval.

Pokud si uvědomíme, že ne všichni studenti mají to štěstí, že najdou finanční oporu u svých rodičů, potom další poplatky navíc studenty zbytečně zatíží a mnohé to ve studiu znevýhodní. Už teď je dost takových, co si na své živobytí musí vydělat, někteří dokonce jedou kvůli práci pár dnů za sebou nonstop (viz článek: http://stisk.blog.idnes.cz/c/78994/Pracujici-student-Nekdy-i-tri-dny-nespim.html). Že je v takovém případě škola až na druhé koleji, netřeba zdůrazňovat. 

„Za studium je normální platit.“ Ano, pokud je výuka kvalitní. Na UK jsem nikdy nestudovala, takže nemohu posoudit. Znám však z vlastní zkušenosti jinou univerzitu v Česku a popravdě, za některé kurzy bych si zaplatila ráda, protože jsou opravdu na úrovni a člověk má pocit, že mu něco daly. Nemůžu však bohužel toto tvrzení vztáhnout na všechny předměty.

 

A to ani nemluvím o příšerném přístupu některých pedagogů. Ti mají například  vypsané konzultační hodiny a místo toho, aby v danou dobu byli studentům k dispozici, buď ve škole nejsou /bez toho, aniž by měli na dveřích upozornění/, nebo studenty odbudou výroky typu: „Teď nemám čas!“ a demonstrativně přibouchnou studentovi, který podle nich není ani zdaleka jejich partnerem, dveře před nosem. Opravdu za TOHLE si mají studenti platit? 

 

Kapitolu samu pro sebe představuje také odpadávání výuky, která se zpravidla nenahrazuje. Pokud ano, je student nucen jít do školy například v době, kdy má smluvenou brigádu, z čehož potom plyne, že je mu už ze strany školy zabraňováno, aby si na studium vydělal, a to z toho prostého důvodu, že vysokoškolští pedagogové vyžadují většinou docházku.

Mnohdy se také stává, že je zavedena bloková výuka, která není ničím výjimečným, a spočívá v tom, že celosemestrální látka se odbyde v jednom, maximálně dvou dnech. To je pochopitelně výhodné jen pro vyučující, pro studenty však nikoliv. Učitel si odvykládá látku v krátkém čase a potom může odjet pryč, například za dalším sebevzděláním, což je jistě ku prospěchu, jenže studenti nemají prakticky možnost konzultovat věci, kterým zrovna moc nerozuměli, atd., atd.

 

 Navíc, pokud se nepletu - právo na bezplatné vzdělání by podle Základní listiny práv a svobod měl mít každý.

Směšný a scestný argument pro zavedení školného je, že „věcí, které jsou zadarmo, si lidé neváží.“ Opravdu bych chtěla vidět dítko nějakého zazobance, které si váží NĚČEHO, co mu bez práce spadne samo do klína. Zkrátka bohatí si studia nebudou vážit nikdy, co si budeme povídat. 

 

A navíc, pokud by bylo opravdu školné maximálně šest tisíc za rok, opravdu by to univerzitě nějak pomohlo? Obávám se, že nikoliv. 

 

Bojím se, že Univerzita Karlova v Praze je pouze první vlaštovkou. Pokud se na ní zavede školné, potom její příklad budou následovat další a další univerzity bez ohledu na to, jak kvalitní výuku svým studentům zajišťují.

Také jsem zaslechla názor politiků, že zavedení školného by studenty motivovalo. Osobně si za studium platím, nejedná se o žádné horentní sumy, ale že by mě to motivovalo? Ba naopak! Mám vztek! Nejde o peníze, ty vem čert, ale jde mi už o výše zmíněný přístup pedagogů. 

 

 Pracuji na plný úvazek, a protože se nejedná o práci, kterou lze dělat někdy po večerech, do školy se prostě nedostanu. Tak sice na jednu stranu platím, ale na tu druhou do školy vůbec nechodím. Dávám univerzitě peníze tedy jen za to, že se mohu dostavit k zápočtům a ke zkoušce. A mnohdy ani to ne, protože někteří opravdu trvají na docházce a nechtějí pochopit, že jaksi na obou místech zároveň být nemohu a tím, že budu vysedávat ve škole, se prostě neuživím. 

 

 Pracovat a studovat zároveň není jednoduché, dá se však zvládnout. Je ovšem pravda, že pracující studenti to mají poměrně těžké, proto říkám, že by školné na VŠ nemělo být zavedeno v žádné formě.

 

 

Autor: Světlana Kadeřábková | neděle 26.4.2009 14:00 | karma článku: 18,98 | přečteno: 2363x