Demografie ČR, aneb je nutné, aby nás přibývalo?

Jedním z hlavních argumentů apologetů přistěhovalectví je fakt, že domácí obyvatelstvo má málo dětí. Což prý způsobí fatální problém, neřkuli naše vymření.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jsou to právě fanoušci imigrace, kdo často říká, že její odpůrci apelují na nejnižší pudy voličů. Zde jim to však, zdá se, nevadí…  Nebude na důchody! Kdo by tomu nerozuměl?!  ;-)

Ve skutečnosti je tato jejich argumentace zcela zcestná. Stojí totiž na chybné premise, že obyvatel musí neustále přibývat, aby byl system ufinancovatelný.

Faktem je, že důchodový systém západních zemí tak nastaven dnes opravdu je. Je to pyramidová hra – letadlo. Spočívá v tom, že je třeba stale vice produktivních poplatníků na uživení jednoho důchodce. U nás je to nějakých 2,5 poplatníka na jednoho pobírače penze.

Pokud přibývá počet důchodců vlivem prodlužování života, pokud přibývá počet invalidních důchodců vlivem civilizačních chorob, pokud přibývá počet nezaměstnaných vlivem automatizace práce, … zkrátka, pokud přibývá těch, co ze systému berou, potom se jeví jako matematická nutnost dosadit do rovnice rovněž ty, co do systému vkládají.

Tupou implementací tohoto závěru, dojdou tedy někteří logicky k závěru, ty produktivní si dovézt z venčí. Protože je to však implementace tupá, nebude to nikdy fungovat podle jejich předpokladů. Látání děr a vytloukání klínu klínem.

Zásadní chyby modelu:

Dovezení produktivní jsou ještě méně kvalifikovaní, než ti nejméně kvalifikovaní ze starousedlíků. Takže namísto přispěvatelů jsou z nich další pobírači.

Ze 2,5 poplatníků na 1 důchodce, se stane časem 2,5 důchodce. A každý jeden z nich, bude potřebovat opět na sebe 2,5 poplatníka. Důsledkem je nutnost neustále navyšovat počty obyvatel. Jak jsem říkal – pyramida. Noví obyvatelé musí někde bydlet, potřebují prostor, vodu, jídlo, zkrátka zdroje. Produkují odpad. V té souvislosti mi přijde úsměvný fakt, že nejvíce příznivců řešení situace dovozem nových obyvatel, je mezi zelenými. Zdá se, že buď jsou jim důsledky na životní prostředí lhostejné, nebo jim prostě nedochází.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak je vidět, model je dlouhodobě neudržitelný. Není možné neustále zvyšovat počty obyvatel Evropy, která je mimochodem, nejhustěji osídleným kontinentem, nikoli Asie, jak by leckdo hádal.

Tento systém nakonec musí zkolabovat. Proto je třeba ho opustit. Ostatně území celého Československa mělo v době mého narození 14 milionů obyvatel. Na konci 18 století, žilo v českých zemích 5 milionů obyvatel. Na konci 19 století to bylo přes 9 milionů obyvatel. V roce 1920 se počet obyvatel ČR, stabilizoval na 10 milionech, okolo kterých osciluje v podstatě dodnes.

Neexistuje žádný důvod, aby na našem území žily nějak výrazně vyšší počty lidí než dnes. Naše země není nafukovací, pokud si chceme uchránit relativně nedotčené pásy přírody v příhraničním prstenci i ve vnitrozemí, potom si musíme poradit a zemi efektivně spravovat se stávajícím a trvale udržitelným počtem obyvatel.

Někdo namítne, že rozlouhou podobné Holandsko má o nějaké 4 miliony obyvatel více. K tomu mám dvě námitky: Za prvé Holandsko je placka, nemá hory a může tedy snadno využít celé plochy svého území. Za druhé a hlavně, opravdu chceme žít v zemi, kde je osídlena každičká píď půdy? A i kdyby, nebyly bychom i tehdy ve stejné situaci? Tedy v takové, kdy by stále bylo potřeba nových produktivních k pokrytí potřeb stárých a neproduktivních? Jistě byli. I přecpané Nizozemí řeší stejný problém s penzijním systémem.

Jak je vidět, řešení dovozem nového lidského materiálu je iluzorní. Navyšování počtů nic neřeší, kromě populační expolze jiných národů, které si své zdroje již vytěžily. Stejná expoloatace a devastace životního prostředí by pak čekala i nás.

Existence různých forem penzijního připojištění ukazuje, že ekonomové si jsou dobře vědomi toho, že žádný člověk nemůže spoléhat na to, že mu jeho penzi jednou zatáhne nějaký dovezený “mladík”. Je tedy třeba si to říci otevřeně. Po dosažení daného věku, možná, opakuji možná, dostaneme od státu nějaké minimum. Chceme-li vyšší životní úroveň, nebo alespoň jistotu přežití, nezbývá než se spolehnout na sebe a spořit, nebo ukládat do něčeho, čemu věříme. Někdo si pořídí nemovitost, jiný třeba věří zlatu. Každého věc.

Určitě by věci prospěla zásadní změna samotného principu financování “stáří”. Existují návrhy kde v podstatě produktivní dospělci ukládají peníze, pro své rodiče. Je to motivující, lidé mají zájem mít děti, aby o ně jednou bylo postaráno. Je to i přirozené, protože to kopíruje systém, který fungoval od nepaměti. Je to v souladu s lidskou psychikou, protože člověk ochotněji dává blízkým, než cizím. A je to také spravedlivé, neboť kdo nemá děti, ušetří během života zdroje, které ze svých příjmů nemusí věnovat svým potomkům, ale může je věnovat své budoucnosti.

Ovšemže vím, že je to sci-fi. K tak zásadnímu kroku a změně nikdo nenajde odvahu. Já osobně si myslím, že realita si změnu nakonec vynutí, nebude to ovšem řízené a kontrolované, ale spíše chaotické. Role rodiny a nejbližšího společenství vzroste ihned, jakmile se neudržitelný systém zhroutí sám do sebe.

Nechci fušovat do řemesla ekonomům ani demografům. Vím, jak neuvěřitelně složitý je to problém a že i v případě, že by byl vytvořen systém funkční, bylo by prakticky nemožné ho v normálních dobách prosadit.

Nebudu tedy předstírat, že znám řešení. Neznám. Jedno ale vím jistě a to co řešením není! Řešením není látat díry v rozpočtu dovozem lidí z venku. Protože i pokud vynecháme oprávněné pochyby o kvalitách těchto lidí; pokud by každý z nich byl opravdu pracující a do sytému přispívající, tak by šlo stále jen o pyramidovou hru, která vyžaduje stále nové maso.

Každý kdo uvažuje v horizontu delším než 10 let chápe, že je to dlouhodobě neudržitelné. Nakonec bychom se tady pobili mezi sebou. Pokud tedy není cílem právě to.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor: Oto Jurnečka | čtvrtek 14.1.2016 12:28 | karma článku: 37,44 | přečteno: 1418x
  • Další články autora

Oto Jurnečka

Desatero Vidláctva

6.7.2023 v 12:36 | Karma: 30,40

Oto Jurnečka

Manifest skutečné ekologie - IV

6.7.2023 v 11:33 | Karma: 14,23

Oto Jurnečka

Manifest skutečné ekologie - III

5.7.2023 v 13:44 | Karma: 14,20

Oto Jurnečka

Manifest skutečné ekologie - II

4.7.2023 v 15:04 | Karma: 17,24

Oto Jurnečka

Manifest skutečné ekologie - I

3.7.2023 v 11:49 | Karma: 19,93