Ovlivní výsledek voleb negativní emoce?

Vývoj je dynamický a nedá se s jistotou předvídat. Určitě je jádro rozhodnutých voličů, kteří mají jasno, komu dají svůj hlas.

Těmi disponuje každé kandidující uskupení. Je to takové „zdravé jádro“, které se skládá ze skalních příznivců a těch, kteří se rozhodli se skřípěním zubů to tomu subjektu dát jako volbu menšího zla.

První trojka politických subjektů z průzkumů si může být tím, že se dostane do sněmovny, jistá (ANO, SPOLU, Piráti/STAN). Nejisté je jen pořadí a v případě koalic vykroužkování. Čtvrtý vzadu (SPD) má také své jisté.

Piráti/STAN přepískli start a cítili se vítězi, už si porcovali „medvěda“, a to se moc nelíbí. Platí, že první vyhrání z kapsy vyhání. Navíc již ztratili svou „neposkvrněnost“ z minula, působí trochu bezradně. SPOLU by mohla být taková klidná spolupracující síla, nicméně to tažení více směry (často opačnými) a z toho plynoucí kompromisní „rozbředlost“ a možná i stále udržovaný „Antibabiš“, nemusí na voliče působit zrovna dobře. Babiš je „protřelý šíbr“ a umí hrát na city a vyvolat dojem, že všechno zařídí. Skvěle zvládá marketing, ale nezvládá „covidové“ vládnutí, resp. tak, jak ho „zvládá“ se líbí jen části lidí, u jiných vzbuzuje odpor.

Hraje se o ty nerozhodnuté a o ty, co k volbám nechodí. Kdyby se někomu podařilo 10 až 20 % z nich zvednout, aby přišli k volbám a hodili mu to, mohlo by to překreslit politickou mapu. To souvisí s tím, kdo všechno přeleze přes 5% hranici a jak. Tuhle případnou „vlnu“ průzkumy nezachytí, ta se odehrává v „utajení“, na poslední chvíli a pod vlivem emocí.

Navíc vývoj je velice dynamický a nikdo neví, co se ještě odehraje. Naplní Covid nemocnice a potažmo hřbitovy? Bude země zaplavena uprchlíky? Bude někdo světově významný zatčen či zemře?

Bude hrát boj proti korupci a čistota (neposkvrněnost) významnou roli? A jak to ovlivní výsledek Přísahy? Zajímá ještě někoho „umírající“ ČSSD? Má KSČM ještě dostatek členů a podporovatelů, aby to na přelezení stačilo? 

A teď jsme u těch negativních emocí. Jak volby ovlivní emoce jako strach a hněv? Strach z nemoci a migrantů. Komu přihraje hlasy? Myslím si, že s přírůstkem tady může počítat hlavně ANO a SPD.

Vztek na protiepidemická opatření bude ve volbách také hrát svou roli. Subjekty, které nabízí zrušení nesmyslných opatření a tuto voličskou touhu uspokojují jsou částečně SPD, ale hlavně Trikolóra a Volný blok.

Takže se dle mého bude volit proti Babišovi, proti migrantům a proti protiepidemickým opatřením vč. očkování a testování. Výsledkem bude jakýsi průnik „protivoleb“.  

Aby se to vyrovnalo, tak nějaké pozitivní motivy voleb (každý, nechť si vybere, co je pro něj pozitivní a co negativní): pro přijetí eura či pro zachování koruny, pro zrušení či zachování hotovosti, pro větší roli EU a globálních korporací či pro větší roli národního státu a místních podnikatelů, pro zvyšování, resp. snižování daní, pro větší regulace a úlohu státu nebo pro málo regulací a větší odpovědnost jedince, pro svobodu a zodpovědnost či pro jistoty a bezpečnost, pro větší moc centra či regionů a obcí. Jistě by se dalo pokračovat dál.

Pozitivní volbou je i takové to povrchní „líbí se mi“, protože je to férovej chlap, nebojí se, je chytrej, upřímnej, je to hezká a chytrá žena, nebo i „zvolím toho klauna, ať je tam aspoň sranda“.

Zkrátka motivy volby jsou různé a výsledek bude jejich průnikem s vědomím toho, že se to zkombinuje jen z těch, kteří odevzdají platný hlas a kteří zároveň pokoří tu 5% hranici.

Sám jsem na tu melu u mezní hranice zvědav. Budeme překvapeni, šokováni, potěšeni, zklamáni, zděšeni? Myslím, že každý z nás si nějakou z výše uvedených reakcí užije. Nezapomínejme, že je to hlavně „hra“, která sice naše životy ovlivňuje (resp. ovlivňuje prostředí, v němž žijeme), ale neřídí je. Pilotem vlastního života jsme každý sám za sebe, ale nežijeme ve vzduchoprázdnu. A o tom to je.

Autor: Jan Tichý(Bnj) | neděle 29.8.2021 17:35 | karma článku: 12,86 | přečteno: 338x

Další články autora

Jan Tichý(Bnj)

Do třetice!

Tři blogy za rok? Chabý výkon, že. A to jsem tento třetí vůbec nechtěl psát. Chuť psát mě nepřešla, kdo ví, kde mě hledat a našel mě, tak ví, že píšu mnohem víc.

24.11.2024 v 17:52 | Karma: 16,77 | Přečteno: 286x | Diskuse | Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Narodila se kniha

Knih se rodí opravdu hodně, knihkupectví jsou plná, dneska si může vydat knihu, kdo chce. Stačí to všechno udělat, připravit a zaplatit. Tak jsem si nadělil svou vlastní knihu.

22.11.2024 v 12:00 | Karma: 3,92 | Přečteno: 61x | Diskuse | Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Nalodil jsem se na loď blogosvěta

Využívám Hydeparku pro informaci, že jsem vstoupil na blogovou platformu blogosvět, kde se mj. „potkávám“ i s bývalými zdejšími pisálky jako Lubomírem Stejskalem nebo Bohumilou Truhlářovou.

10.1.2024 v 6:37 | Karma: 15,44 | Přečteno: 448x | Diskuse | Hyde park

Jan Tichý(Bnj)

Házím do toho vidle!

Tak jsem se dočkal dočasného zákazu diskuse (pod blogem Proč neumím chápat lidi, kterým nejde televize?). Použil jsem sice textově vhodné slovo, leč hlídací robot ho vyhodnotil jako nevhodné.

30.11.2023 v 10:30 | Karma: 23,11 | Přečteno: 647x | Diskuse | Osobní

Jan Tichý(Bnj)

Najdu někoho ochotného?

Tak nějak nastal čas změny. Předdůchod ani předčasný důchod mi v brzké době nehrozí, ale duše už mě volá jinam. Ještě nevím úplně kam, ale nabádá mě k tomu, že je na čase dělat méně práce v systému.

29.11.2023 v 9:09 | Karma: 10,41 | Přečteno: 344x | Diskuse | Osobní

Nejčtenější

Na dva kusy rozříznutá legendární Radlická lávka leží v poli. V muzeu bude nejdříve v roce 2028

Smíchovská lávka. Nebo taky radlická...
6. dubna 2026  4:51

Byla jednou z posledních staveb svého druhu v Česku. Nýtovaná stavba, která se pnula nad...

Netradiční dobrodružná hřiště dobývají Prahu. Najdete je na Vypichu, Solidaritě i Žižkově

Na hřištích vznikají bunkry, prolézačky a další atrakce. A to nejen díky...
7. dubna 2026  13:01

Po úspěšných pilotních projektech Na Kocínce a Pod Juliskou se koncept adventure playground poprvé...

StarDance 2026 se blíží. Zatančí rockerka, spekuluje se o populární herečce i tenisové legendě

Marta Jandová (2025)
9. dubna 2026  9:58

Na podzim se na televizní obrazovky vrátí oblíbená taneční soutěž, ve které známé osobnosti usilují...

Rybář ulovil na Velikonoční pondělí kapra, který měl přes 20 kg. Souboj trval dlouhé minuty

Luděk „Jürgen“ Sedláček a jeho kapitální velikonoční kapr. Máte-li i vy...
6. dubna 2026  17:12

Velikonoční pondělí přineslo rybářovi životní úlovek. Na tajném místě ve východních Čechách zdolal...

PŘEHLEDNĚ: Dvorecký most „překope“ tramvajovou dopravu v Praze. Známe podrobnosti

Cvičná jízda na Dvoreckém mostu, foto ze středy 8. dubna.
9. dubna 2026  11:34,  aktualizováno  10. 4. 11:25

Příští pátek se slavnostně otevře Dvorecký most, nová 361 metrů dlouhá spojnice přes Vltavu mezi...

Lidé si mohou prohlédnout běžně nepřístupnou Thonetovu vilu v Koryčanech

ilustrační snímek
10. dubna 2026  16:10,  aktualizováno  16:10

Zájemci si mohou ode dneška prohlédnout Thonetovu vilu v Koryčanech na Kroměřížsku vyzdobenou...

Sovovy mlýny

Sovovy mlýny
vydáno 10. dubna 2026  17:40

Sovovy mlýny

U Petřin se srazila tramvaj s autem, kvůli jiné nehodě nejezdila i část metra B

Zásah složek IZS ve stanici Černý Most po střetu vlaku metra s osobou, provoz...
10. dubna 2026  16:52,  aktualizováno  17:38

Dvě mimořádné události zkomplikovaly v pátek odpoledne dopravu v Praze. U zastávky Petřiny se...

Spor o dotaci pro festival Jeden svět. Nejdřív jen půlka, pak slíbená částka

Vicehejtmanka Jihočeského kraje Lucie Kozlová (ANO 2011)
10. dubna 2026  17:22

V nečekanou přestřelku se na březnovém jednání českobudějovického zastupitelstva stočilo...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA LOGISTIKY - JUNIOR (40-50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

  • Počet článků 1079
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 561x
Mám rád život a přirozenost. Víc je pro mě být, než mít. 
Na tomto blogu jsem přestal publikovat ke konci roku 2023. V roce 2024 vyšly tři články, které měly za cíl informovat o jiném blogu, kde působím (leden) a o knize, kterou jsem vydal (listopad).
Děkuji za přízeň, kterou jste mi zde věnovali.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.