Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
AV

Genocida Židov počas 2.svetovej vojny bolo asi navačšie svinstvo.

Bohužial participovala na tom aj slovenska vlada, ale na druhej strane

bilo veľa ludi, ktori aj s ohrozením svojho života zachraňovali Židov.

https://sk.wikipedia.org/wiki/Spravodliv%C3%BD_medzi_n%C3%A1rodmi

Na celom svete bolo vyznamenaných 27 000 ľudi, na malom Slovensku 570

Slováci naleteli /uverili/ Nemcom, že Židov odvážaju na prácu do Rajchu.

Nikto nevedel čo sa v skutočnosti so Židmi deje po deportácii až keď

sa podarilo dvom vezňom ujsť s Osvienčína ktorí informovali židovskú

obec v Žiline, Slovenská vláda deportácie zastavila

https://sk.wikipedia.org/wiki/Rudolf_Vrba

Ďaleko väčšie svinstva ako na Slovensku sa diali v Maďarsku, Polsku, na Pobalti.

0 0
možnosti
Foto

pán Kindl s tým bramborami by som bol radšej ticho, cca 14 000 mŕtvych na strane Slovenska je podľa vás málo ? ... a povstalecké jednotky boli vyzbrojené s tým čo ste nám po novembri 1938 nechali To ste sa prebretli... môžete sa hanbiť...

0 0
možnosti
Foto

To píši historici o tak zvaném Slovenském povstání a z oficálních dokumnetů vyplývá, že při SNP padlo 4 000 povstalců.Do SNP se zapojili příslušníci 27 až 28 národností a 2 000 Čechů.

0 0
možnosti
Foto

pán Kindl deportácie židovského obyvateľstva pokračovali aj po okupácii Slovenska Nemcami, podľa viacerých zdrojov bolo zo Slovenska vyvezených 70 - 100 000 Židov, presne to nevie nik, pretože od 1944 do 1945 Slovensko nemá údaje o transportoch...

0 0
možnosti
Foto

Ale ví se to. Za prvé Němeci byli puntičkáři a za druhé kam zmizel ten počet Židů, kteří žili na Slovensku. Jsou dochované dokumenty dokládající, jak Vatikán tlačil na Slovensko, aby zastavilo deportace.Ve Slovenském sněm seděli biskupové, kterých tam byla třetina, a ti už nemohli nereagovat na tlak Vatikánu. Přesto tlak na Slovenský sněm k obnovení deportací neustával a to jak ze strany luďáckého vedení, tak ze strany Tuky, Macha, a zejména Eichmana s poukazem, že na Slovensku je ještě 3 000 Židů. Přesto k dalším deportacím už nedošlo a tlak ze strany Tuky a Macha a luďáků skončil v roce 1943, kdy došlo k porážce nacistů na východní frontě a úplně ustal v době, kdy spojenci se vylodili v Itálii a spojenci antifašistické koalice připomínali Slovensku zodpovědnost za genocidu Židů a potrestání těch, co se na genocidě podíleli.

Hezky o tom Píše Ján Mlynárik v knize „Dějiny Židů na Slovensku na Slovensku do roku 1945.

0 0
možnosti
Foto

. V Trnavě v prosince 1938 došlo ke zhanobení synagogy, vytloukání výloh židovských obchodníků, bytí a okrádání Židů. Další vlna nepokojů zasáhla Spiš. Představitelé Židovských organizací se obraceli na Tisa. Ten nařídil představitelům Trnavy, aby do doby než budou přijaté židovské zákony, nic nepodnikali a dbali o pořádek. Nacionalismu zasáhl akademickou půdu. Nejdříve to začalo protičeskými projevy a následně protižidovskými vystoupeními. Rezoluce Spolku slovenských mediků ze dne 29. 11. 1938 požadovala zavedení numerus nullus pro židovskou národnost a náboženství. Zfanatizována akademická mládež vykřikovala hesla „ Chceme árijské paragrafy“ nebo demagogické výkřiky „ Židům srdce puká tu je rektor Tuka. Ve Slovenském sněmu vystoupil poslance Alexander Mach, který zde prohlásil, „ že Židé byli z největších nepřátel a jedno z neštěstí Slovenského národa. Dovolával se končení řešení. Násilnosti na židovském obyvatelstvu na celém Slovensku nabývali na síle. Dne 09 září 1941 přijala vláda nařízení č. 198/ 1941 Sl. O právním postavení Židů, které vstoupilo do podvědomí jako „Židovský kodex“ Byl to jeden z nejkrutějších protižidovský zákonů v novodobých dějinách Evropy. Měl 270 paragrafů a měl více paragrafů než základní zákon ústava. Věrně kopíroval norimberské rasové zákony, ale co do počtů paragrafů jej převyšoval. V nacistickém Německu byl označen jako vzor pro jihovýchodní Evropu pro svoji důslednost a důkladnost. Židovský kodex omezoval veškerá práva židovských osob, nařizoval veřejné označení Židů, zrušení veřejného listovního tajemství, zákaz stěhování. Dále obsahoval vyloučení ze škol, vyhnání ze synagog, které přešly do vlastnictví státu. Bylo zakázáno zaměstnávat Židy ve státních službách a svobodných povolání. Židům na základě uvedeného kodexu byly odebrány osobní věci jako fotoaparáty, rybářské pruty, kožichy, šperky, obrazy, vyznamenání, sochy a tak dál.

0 0
možnosti
Foto

. Od přelomu listopadu do prosince 1941 jednal Tuka a Ludin s nacisty o vysídlení Židů ze Slovenska a Slovenská vláda se zavázala, že za každou deportovanou osobu zaplatí 5 000 Ks, na úhradu osídlovacích nákladů. Za deportace Židů odpovídal Wisliczeny a Ludin. Dne 21. března 1942 vyjel ze Slovenska první transport a dne 21. března 1942 odjel druhý transport, kdy do 25 dobytčích vagonů muselo nastoupit 40 osob směr Osvětim. V prvních transportech byly jenom mladé ženy ve věku 15 – 30 roků, které přišly z domovů ponížené a oloupené. Třetí transport vyjel mladými Židovkami dne 2. dubna 1942 a bylo v něm, 965 osob. Celkem vyjelo ze Slovenska 6 transportů s mladými Židy a jejich počet dosáhl 5 836 osob. Dne 20 října 1942 vyjel ze Slovenska poslední transport, ve kterém bylo 848 duševně nemocných shromážděných ze všech léčebných ústavů. V roce 1942 bylo ze Slovenska vypraveno celkem 57 transportů do Osvětimi. Celkem bylo deportováno 57 752 osob. Smrt ve vyhlazovacích táborech našlo kolem 57 000 slovenských Židů.

0 0
možnosti
Foto

Som Slovák, môj pradedo bol Maďar Andrej Warga a pochádzal zo severného Chorvátska, jeho mama bola Chorvátka... čo sa týka židovskej otázky tu niet o čom hovoriť, tento biľag ostane na Slovákoch navždy... nie nevyhovárame sa pán Viklický, je to historická skutočnosť, inakšie by bolo Slovensko Felvídekom... takže to čo urobili naši predkovia v marci 1939 urobili dobre... po vojne je každý generál, veď fašisti ovládli okrem Británie celú Európu a vtedy nik nemohol vedieť koľko bude ten " stav " trvať, Hitler hovoril o 1000 ročnej ríši... nakoniec aj tak Slováci sa vzbúrili proti fašizmu čoho dôkazom bolo Slovenské národné povstanie....

0 0
možnosti
Foto

Slovensko po boku Wehrmachtu napadlo Polsko a SSSR, kterémuvyhlásilo válku. Po porážce Whrmachtu slovensku došlo, že se situace mění a koukali jak z toho vyklouznout. Němci potlačování Slovenského povstání nazývali Svěrem brambor, protože slováci nekladli žádný odpor. Jedna slovesnká divize se do bojů nezapojila a druhá se vzdala.

0 0
možnosti
JZ

Zasloužená karma za pěknou historickou připomínku. :-)R^

2 0
možnosti
JV

Vy si dokážete zdůvodnit a omluvit všechno. Teď ještě nějakou pohádku jak jste si platili likvidaci židovských sousedů a jak se arizovalo....

0 2
možnosti
PL

P67e16t23r 22L23o52r55e85n42c

16. 3. 2023 18:02

Pán Viklický, domnievam sa, že plačete na špatnom hrobe. Krk by som za to dal, že pán Varga nie je Slovák.

Však Češi, tí sú iní, veď sa všetci za Protektorátu bili za svojích židovských spoluobčanov ako levy. ;-)

2 1
možnosti
  • Počet článků 384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 902x
Obyčajný človek žijúci s obyčajnými ľuďmi okolo , ale mnohokrát so zaujímavými životnými príbehmi, ktoré má zaujímajú, o ktorých aj píšem a chcem písať.

Seznam rubrik