Demografická past

Poslední dobou se začínají řešit důchody a politici se předhánějí v prohlášeních, že důchody musí být důstojné a dostatečně vysoké k žití, ale zároveň že se nesmí zvyšovat daně a náklady pracujících.

Nikdo ovšem neřeší skutečný problém a podstatu věci a nezamýšlí se, co se bude dít do budoucna. Česká republika má k 30. červnu 2019 dle ČSÚ 10 668 641 obyvatel. A nejkrušnější pro naši republiku nebude období za 30 let, to už bude jen rána z milosti.

Velmi krušné období z hlediska věkového rozložení populace nastane během 10–15 let, kdy do práce budou nastupovat historicky populačně nejslabší ročníky. ČR má dnes zhruba 2,4 milionu starobních důchodců. Všech důchodců je ovšem 2,9 milionu. Počet pracujících činí 5,3 milionu. Počet dětí a nepracujících studentů cca 2,3 milionu. Teď jsme si shrnuli základní údaje. Pojďme se tedy podívat, proč dojde v následujících 10–15 letech k největšímu tlaku na státní rozpočet, zaměstnavatele a obecně služby.

Největší podíl starobních důchodců se nachází v rozmezí 64–72 let. Tito důchodci jsou ještě poměrně zdraví, jsou mnohem zdravější, než jejich předchozí generace, která umírala v průměru výrazně dříve. Jejich šance dožít se 80–85 let je velmi, velmi vysoká. Proto lze očekávat, že tato generace bude následujících 10–15 let žít a stále intenzivněji čerpat prostředky ze zdravotnictví a vyžadovat další sociální služby, pečovatelské apod. Teď to prosím neberete tak, že jim to nechci dopřát. Pouze konstatuji fakta.

Dále tu máme generaci dnešních padesátníků až šedesátníků. Ti budou odcházet do důchodu v následujících letech. Velikost jejich ročníků je zhruba o 2/3 větší než je velikost ročníků přicházejících do práce. Každý rok bude na trhu práce chybět dalších zhruba 40–60 tisíc osob, v závislosti na konkrétních ročnících. Tedy každý rok se z pracujících ve výši 5,3 milionu ukrojí průměrně 50 tisíc osob. Za 10 let to máte půl milionu osob, které z kolonky pracující přejdou do kolonky důchodci. Upozorňuji, že toto všechno už zahrnuje započítanou imigraci. Ta nás nezachrání. Tedy pracujících (včetně důchodců) bude 4,8 milionu, důchodců bude 3,4 milionu, dětí stále zhruba stejně nebo ještě méně, protože tlak na osoby, které by měly mít děti, bude ze strany společnost z hlediska financí a starání se o rodiče velmi vysoký (a během 10–15 let nás technologie nezachrání, roboti se o nás nepostarají). A to neuvádím, že problém se bude po těch 15 letech ještě dalších asi 10 let zhoršovat a to tak, že ukrajovat se nebude 50 tisíc, ale 90 tisíc.

Důležité není ani tak to, že pracující budou muset zvýšit odvody zhruba o dalších 10 % ze svých příjmů a zároveň zvýšit produktivitu aspoň o 10 % aby zůstali na svém. Důležité je, že ve spoustě oborů produktivitu zvýšit nelze, ne bez podstatného tlaku na snížení kvality. Konkrétní případy budiž třeba zdravotnictví. Ministerstvo zdravotnictví mluví o tom, že je třeba navyšovat počty lékařů, zdravotních sester a dalších. Ovšem odkud je chce navýšit, když podíl práceschopného obyvatelstva poklesne o 10 %? Statistika nerozlišuje, takže je třeba si uvědomit, že ve všech oborech bude během 10 let o 10 % méně pracovníků. Budeme mít o 10 % méně zubařů, praktiků, bankéřů a dalších a to nemluvím o obrovském tlaku na nechtěná povolání, kde to bude ještě výrazně horší. Sehnat elektrikáře, zedníka, nebo klempíře bude nemožné.

To ovšem není vše. Vezměte v úvahu, že navýšený počet důchodců způsobí zvýšení tlaku na zdravotnictví a to ne ve výši 10 %, ale ve skutečnosti ve výši spíše 15–20 % (důchodci mají zvýšenou potřebu využívat zdravotnictví). A to při poklesu zdravotníků o 10 %. Lze si tak snadno spočítat, že zdravotnictví bude muset zvýšit svoje kapacity zhruba o 30 % na pracovníka. To jsem velmi zvědavý, jak tohoto plánujeme dosáhnout.

Přál bych si, abych se pletl a mýlil. Přál bych si, aby toto nebyla do očí bijící fakta, o kterých nikdo nemluví a představuje si, že když jako pštros zastrčí hlavu do písku, tak problém zmizí. Problém ovšem nezmizí a jeho ignorováním se pouze prohloubí.

Co myslíte, že udělá mladá generace vystudovaných odborníků, když jí oznámíte, že jim zvedáte daňové zatížení o dalších 10–20 %? Generace mladých lidí, která prošla programy Erasmus zvládá žít kdekoliv na zemi...

Co myslíte, že se stane, když nastane světová krize (jako že už delší dobu klepe na dveře)? Problém se bude jenom zhoršovat. Proto apeluji. Řešme situaci, dokud můžeme a lze se na vše aspoň předem připravit.

Autor: Josef Šoltes | úterý 24.9.2019 9:29 | karma článku: 20,10 | přečteno: 958x