Tak už se nám blíží jaro.

A zase nás to čeká, bude se měnit čas o hodinu. O problematice sezónních změn času je každoročně na internetu velké množství diskuzí. Slunce je zdrojem pro většinu života na zemi. Nejdůležitější chvíle dne je svítání.

Tak už se nám blíží jaro.

    A zase nás to čeká, bude se měnit čas o hodinu. O problematice sezónních změn času je každoročně na internetu velké množství diskuzí.

    Slunce je zdrojem pro většinu života na zemi. Nejdůležitější chvíle dne je svítání. Celá příroda se probouzí k novému dennímu cyklu v očekávání přílivu nové energie. To synchronizuje tak zvané biologické hodiny všech organizmů závislých na sluneční energii. Okamžik svítání se odvíjí od rotace planety Země, sklonu její osy rotace, poloze planety na její eliptické dráze kolem Slunce během roku a také od polohy pozorovatele na povrchu země (t.j. zeměpisná šířka a délka ).

     Od pradávna lidé vytvářejí společnost, aby mohly navzájem spolupracovat a využívat přiměřeně okolní přírodní zdroje. Proto si postupně zavedli pravidla jako je kalendář, hodinové stroje, časová pásma, přestupné roky, přestupné vteřiny a další jiné korekce různých nepravidelností v pohybu země tak, jak kdy bylo nebo je potřeba. Všechna tato dohodnutá pravidla slouží k harmonizaci společenského úsilí s okamžitým stavem přírody.

    V průběhu historie, ale také i místně, byla tato pravidla mnohokrát přizpůsobována potřebám společnoti. Vytvářením rozsáhlejších hospodářských celků jako je Evropská unie, s cílem zlepšit spolupráci v Evropě, také vyžaduje přizpůsobit společná pravidla. O těchto pravidlech rozhoduje politická reprezentace v parlamentu EU.

    Jedním z těchto pravidel jsou také sezonní změny času známé jako „letní a zimní čas“, kdy jsou v letním odobí posunuty hodiny o jednu hodinu dopředu. Problém je v tom, že stávající postup (starý přes sto let ) provádí změnu skokově o 1 celou hodinu. A to vyvolává nepříjemné reakce u mnohých lidí.

    Přesto v době „letního času“ mnoho lidí vítá, že po celodenním pracovním maratonu, mají odpoledne o hodinu slunečního svitu navíc, který mohou věnovat svým dětem, k aktivnímu odpočinku, nebo jiným osobním zálibám. Je škoda tento čas promarnit, pro člověka to může znamenat v roce více jako 200 hodin slunečného života navíc a to stojí za to.

    Ale čas na hodinkách je jen úmluva mezi lidmi, pro rozumné praktické použití v životě. Okolo jarní rovnodennosti v našich středních zeměpisných šířkách vychází slunce každým dnem přibližně o 2 minuty dříve (o 1 minutu jižněji, o 3 minuty dále na sever).

    Kdyby naše politická reprezentace v parlamentu EU uzákonila nové časové schéma změny sezoního času tak, že se ráno ve 2 hodiny, po dobu 30 dnů bude posouvat čas dopředu jen o 2 minuty (místo o 1 hodinu), pak bude svítání slunce po celé toto přechodné období přibližně ve stejný čas. Pozvolná změna v čase nebude nikomu vyvolávat žádné zdravotní potíže. Ani nevzniknou problémy v dopravě(změna rychlosti nočního vlaku o 10 % dožene malé zpoždění během několika málo kilometrů bez úprav jizdních řádů).

    Tento přechod muže být určen například na jaře od 1.března do 30.března o 2 minuty vpřed a na podzim od 1.října do 30.října o 2 minuty zpět.

    Dnes všechny mobily a počítače připojené k internetu mají funkci automatické aktualizace času a tak, samy posouvají čas podle stanoveného schématu i při sezonní změně času (ať se jedná o  1 hodinu nebo bude-li to 30× jen o 2 minuty). Příslušní výrobci chronometrů ( hodinových strojů ) po vyhlášení nových schemat časových změn jsou jistě schopni v krátké době navrhnout a uvést na trh elektrické i mechanické chronometry s automatickou změnou času i bez připojení k internetu. Někdy stačí u stávajících chronometrů provést jen upgrade SW. Samozřejmě během přechodného období sdělovací prostředky s pravidelným hlášením času upozorní na posuv času o 2 minuty denně pro uživatele starších chronometrů bez této automatické funkce.

    Co říci závěrem? Většina populace drobné změny času o 2 minuty za den téměř ani nezaznamená. Zdravotní problémy lidí zcela zmizí. Jizdní řády není třeba měnit. V létě budeme mít více slunce pro sebe a děti.

    Technicky je dnes společnost plně připravena. Stačí v parlamentu EU uzákonit nové schéma sezoních změn času, postupně jen po 2 minutách denně.

Prosím ty, kteří se domnívají, že tato myšlenka je zajímavá, aby mi ji pomohli dále šířit, aby se v budocunu dostala  až k těm, kteří o tom mohou rozhodnout. Děkuji.

 

 

Autor: Josef Petera, Poděbrady 5.3.2024

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Josef Petera | úterý 5.3.2024 13:32 | karma článku: 5,74 | přečteno: 176x
  • Další články autora

Josef Petera

Šťastné a veselé Velikonoce.

30.3.2024 v 9:59 | Karma: 4,54

Josef Petera

Jaro postupuje mílovými kroky

15.3.2024 v 15:41 | Karma: 4,41