Problémem světa je sám člověk

Svět se potýká nejen s neustálejícím přibýváním obyvatelstva (na zeměkouli žije již přes 7 miliard lidí - aktuálně se denně narodí kolem 450 000 dětí), ale především se samotnou lidskou mentalitou.

Lidé se v dnešní uspěchané době ženou za uživením se. Což je z hlediska britského přírodovědce Charlese Darwina (+ 1882) a jeho průlomového díla tzv. evolučního Přírodního výběru, velice správné. Tzv. "Silnější přežije." Proto se většina z nás snaží získat, co nejvíce prostředků (prostřednictvím peněz, majetku, či kariérního postupu), aby zaopatřila sebe, svoji rodinu i své blízké.

Opravdu je ale dobře, aby finance byly v našem žebříčku na prvním místě? A lze to jinak?

Těžko odpovědět. Říká se: "Bez peněz, do hospody nelez." Spíš bychom ho měli v dnešní terminologii upravit na: "Bez peněz, do života nelez."

Člověk nemá takové možnosti, ani takové šance na lepší život, když nemá finance. Mnohé o tom mohou povídat lidé z afrického kontinentu, kteří si váží každé pomoci zvnějšku. Především v oblasti pohostinství. Nemají dostatek potravin a pitné vody, a bohužel nejsou na tom zatím ani lépe v oblasti vzdělání a zdravotnictví. Jsou to "chudáci", "šťastní chudáci", kteří žijí ze dne na den, ale nikam se neženou, nemají kam a neznají jiný život.

Ti, co dostanou možnost základního vzdělání, se snaží o něj podělit s ostatními a vzdělat je též, ale chtějí se dále zlepšovat a dostat se do západních zemí - Ameriky nebo do Evropy. Dostat možnost na lepší život a vymanit se ze zajetých kolejí.

Svět se ale kromě financí potýká s hospodářskými problémy a nezaměstnaností takovou.

Může za to finanční krize, která ovládla celou zeměkouli?

Má na to určitě velký vliv. Proč ale musejí trpět domácí, tedy občané, svých států, kteří jsou bezmilostně propouštěni a nabírají se místo nich lidé z jiných států (především z východního směru)?

Ano, je to jedna z těch "lepších" možností, neboť může dojít k tomu, že se zruší všechna pracovní místa nějakého podniku a ten zanikne. Kdo pak má živit člověka a jeho rodinu? Může za celosvětovou krizi snad on sám?

Podobná krize už tady byla v minulosti (ač na americkém kontinentu) - řešení nebylo jednoduché, ale neslo své ovoce. Proč tedy lidem nedáme základní věci, jako jsou potraviny, práci, příbytek, nějaké finance za přiměřenou práci a pracovní dobu, když máme tu krizi? Nemá to být doživotní opatření! Ale jen do té doby, než se ekonomika státu zlepší natolik, aby všichni lidé měli svoji pozici ve společnosti.

Člověk je určen žít ve společnosti, ale ne všichni dokážou v dnešní společnosti vyjít v co nejlepším světle.

Možná si většina z nás stěžuje na vládu, která nám řídí život a před volbami slibuje až nebeské podmínky, které nejsou schopni splnit, ale kdo ví, třeba se jim to tentokrát podaří.

Změna ale musí přijít od člověka samotného, ne marně se říká: "Zameť si nejdříve před svým prahem,..."

Dokud se nezmění člověk sám, nemůže změnit své okolí a podmínky pro žití. Dočkáme se tedy někdy toho, že poslanci dodrží své sliby a naplní vizi voličů? Doufejme, že ano. Je třeba, nejen u nás, změnit mnohé zákony, které by měly jít v ruku v ruce se Základními právy člověka jako takového, ale v mezích.

Finance by měl stát vkládát více do zdravotnictví (na léčbu pacientů, hledání nových léků,...), na vzdělání (zlepšit perspektivu učitelů, dopomoci zvýšení gramotnosti obyvatelstva,...), do průmyslu a obchodu (soběstačnost státu, vývoz přebytků, více pracovních míst,...) atd. Ale ne je házet oknem a zpronevěřit je! Nevolíme je proto, aby si namastili kapsu pro vlastní dobro!

 Jedním z největších globálních problémů je rasismus. Ano, bohužel je tomu tak. Není to jen u nás (v zahraničí především týkající se černochů a lidí žluté pleti), ale v naší republice je to v posledních letech nejvíce vidět. Především z hlediska diskriminace Romů.

Mnozí z nás - ze skutečností, které zažili na vlastní kůži, či z jiných zdrojů - je nemá moc v lásce, neboť si myslí, že jsou jedním z hlavních problémových činitelů v naší zemi. Je tomu opravdu tak?

Bohužel, nejde na to jednoduše odpovědět. Přehazují si problémy tzv. "bílý" a "černí" mezi sebou. Chyby jsou ale na obou stranách.

Romové (lidově cikáni) jsou, z pohledu většiny obyvatelů, nepřizpůsobivý, pracovitosti pozbyli, ale nejsou všichni takoví. Nemůžeme je házet do jednoho pytle, ale berou nás snad oni jinak?

Někteří si o sobě myslí mnohé a snaží se ve společnosti projevit na úkor druhých, na úkor nás. Lze někdy nastolit pořádek a vzájemnou nelibost přeměnit na toleranci?

Vždyť jsme přijali černochy i Vietnamce, kteří u nás pracují...Přijmeme se konečně jako lidé se stejnými právy bez ohledu na barvu pleti?

Samotný zásek nastává v tom, že člověk se stará o fyzické tělo více než o naší duši - tedy o psychickou stránku. Není důležitější nastolit harmonii duše a dokázat tak změnu sama sebe? Odpověď zná, či pozná každý z nás.

Píseň zastávající Lidská práva: http://www.youtube.com/watch?v=nptzg2odTKw

Příběh Lidských práv: http://www.youtube.com/watch?v=oh3BbLk5UIQ

Oficiální stránky Lidských práv: http://www.humanrights.com/#/home

Aktuální informace o obyvatelstvu světa: http://www.worldometers.info/cz/

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Josef Němec | pátek 21.9.2012 7:10 | karma článku: 7,63 | přečteno: 1485x
  • Další články autora

Josef Němec

Svoboda se neodpouští

30.12.2023 v 16:48 | Karma: 4,77

Josef Němec

Požár se nezapomíná

31.12.2022 v 17:57 | Karma: 3,90

Josef Němec

Zmizeli neznámo kam

26.8.2022 v 7:43 | Karma: 3,89