Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jsme potomky Keltů?

První historické zmínky o Keltech zapadají do řecké literatury a objevují se asi kolem roku 500 před naším letopočtem. Tehdy Keltové obývali rozlehlá území od horního toku Dunaje ve východní Evropě přes Francii až po Španělsko.

Podle archeologických nálezů se tato kultura vytvořila v povodí horního toku Dunaje již v roce 1000 před naším letopočtem.

Kdo byli Keltové
Keltskou společnost představovali především bojovníci v čele s králem a šlechtou. Byly tu i nižší společenské vrstvy, ale o nich mýty nehovoří. Keltové pěstovali obilí, chovali dobytek a uměli razit mince. Komunita oplývala řadou náboženských obřadů. Ty sloužily k udržení společenské hierarchie náčelníků a kmenů. Mýty ukazovaly a posilovaly posvátnou moc druidských kněží. Pohanští Keltové mluvili indoevropským jazykem. Tato společnost se vyznačovala také tím, že měla kladný vztah k přírodě a ke svému okolí. Velmi zajímavá a pozitivní byla i jejich filozofie.

Existuje dokonce domněnka, že jsme přímými potomky Keltů. A to navzdory tomu, že se naše dějiny v nejlepším případě počítají od praotce Čecha. Jediné, co snad dnes mnohým připomíná jakoukoliv souvislost s Kelty, je spojení mezi názvem Bohemia (země Bójů) a názvem Čechy. Od Bójů je to ke Keltům jen malý kousek. To, že se na Kelty v pohledu naší minulosti pozapomnělo, má na svědomí větší orientace na Slovany. Druhý důvod spočívá v tom, že pozdější křesťanstvo dělalo vše proto, aby se na pohanská náboženství, a to právě Keltové vyznávali, zapomnělo.

Na mapě osídlení různými národy ze sedmého až osmého století před naším letopočtem je vidět, že tato komunita sídlila i v místech dnešní České kotliny. To ostatně potvrzuje řada archeologických nálezů. Jako pravlast Keltů lze označit oblast, která se táhne od Alp na sever a od Rýna na východ a končí někde na Moravě. Dokonce i země, které se dnes považují za keltské, jako je například Irsko, Skotsko nebo Bretaň, jsou údajně zeměmi, kam Keltové přišli od nás.

Nápadná podobnost
Při hlubším rozboru keltské povahy se dá najít spojnice mezi naším a tehdejším národem. Jedna z nápadných podobností je v tom, že si Keltové neuměli vládnout. Měli různá království a rodová společenství. Přesto se nikdy nedokázali sjednotit. Neporazitelní a jednotní byli jen tehdy, když šlo do tuhého.

Nápadné je i řemeslnické nadání a znalosti tehdejších lidí. Keltové světu přinesli například galoše (podle francouzských Keltů Galli – Galové). Galošemi byly vysoké kožené boty. Z doby Keltů pochází téměř veškeré ruční nářadí a některý železářský sortiment, jako například panty ke dveřím. I umění vařit pivo jsme prý zdědili od Keltů. Ti jsou také autory takových pojmů jako jsou úroky, dluhy, clo.

Naše mateřština oplývá řadou slov keltského původu. Patří sem názvy téměř všech českých řek. Zvláště typické jsou Otava, Vltava, Jizera, Mže. Z keltštiny pochází i názvy některých měst. Pro názornost si uveďme například Týn (z keltského Tun, které znamenalo obytné místo – stržiště). Společné nebo přinejmenším podobné jsou i náboženské a lidové zvyky.

Velmi zajímavé je také statistické srovnání geneticky podmíněných nemocí. Podle uvedené statistiky trpí Češi jako národ v nadměrné míře nemocemi kyčelních kloubů. Ve stejné míře jimi trpí i národy, které jsou považovány za fyzicky keltské (Skotové, Irové). I v tomto směru je tu tedy nápadná podobnost.

Tajemné náboženství
Náboženství Keltů se šířilo jen ústní formou. Proto je těžké provést v dnešní době rekonstrukci jejich náboženského systému. Kněží – druidové některé věci týkající se náboženství přímo zakazovali psát, patrně ze dvou důvodů. Napsaný text si totiž může přečíst kdokoliv, a to Keltové nechtěli. Neméně závažný důvod spočíval také v tom, že, jak Keltové tvrdili, psané ztrácí duši.

Značné množství keltských nalezišť se nachází například v okolí Písku. Nedaleko je i významná a pro komunitu Keltů posvátná hora Blaník, na které se nacházela keltská svatyně. Nedaleko obce Nicov ve směru na Kašperské Hory se nachází vrch, který s největší pravděpodobností sloužil jako shromaždiště druidů z různých kmenů. Ti se jednou ročně scházeli k vykonání nejrůznějších obřadů. Stejně jako keltské náboženství je zahalené rouškou tajemství, oplývá tajemstvím celý keltský národ.

Autor: Josef Jiránek | sobota 29.10.2016 10:00 | karma článku: 19,66 | přečteno: 851x
  • Další články autora

Josef Jiránek

Žijí mimozemšťané mezi námi?

Přesto, že lidstvo teprve stojí před otázkou existence mimozemského života, někteří jedinci jsou přesvědčeni, že nás mimozemšťané již navštívili a že až sedm druhů těchto bytostí žije téměř nepozorovaně mezi námi.

31.10.2016 v 10:00 | Karma: 14,64 | Přečteno: 574x | Diskuse| Ostatní

Josef Jiránek

Nezávislost - cesta ke štěstí a harmonii

Dnešní moderní doba v porovnání s předchozími desetiletími či staletími člověku v mnohém usnadnila život a postavila před něho spoustu nových možností, o kterých se předchozím generacím mohlo sotva zdát.

27.10.2016 v 12:00 | Karma: 13,08 | Přečteno: 145x | Diskuse| Společnost

Josef Jiránek

Věř svým snům

Již od nejstarších dob lidského rodu dumal člověk nad druhou polovinou svého života. Nad tou, která je schovaná, záhadná, která nás děsí i přitahuje – co se s ním děje v době, kdy spí.

25.10.2016 v 10:00 | Karma: 7,69 | Přečteno: 149x | Diskuse| Ostatní

Josef Jiránek

Krutá Milada z Lichnice

Jednou z historických památek Železných hor je zřícenina hradu Lichnice. Nachází se na skalnatém vrcholu nad městečkem Třemošnice a je obklopena dvěma roklemi.

23.10.2016 v 14:00 | Karma: 15,09 | Přečteno: 521x | Diskuse| Cestování

Josef Jiránek

Jak jsou ta kolečka různá!

"Jak jsou ta kolečka různá!" Podivil jsem se poté, co jsem rozbalil balíček obsahující 15,5 deka salámu Vysočiny.

21.10.2016 v 10:00 | Karma: 11,67 | Přečteno: 502x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Sluší se, aby zaměstnanec věděl, proč je propouštěn, řekl Juchelka

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  18:36

Přímý přenos Poslanci začali projednávat úpravu zákoníku práce. Stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš...

Rozhodnutí o přijetí či nepřijetí eura v Česku udělá příští vláda, říká Fiala

2. května 2024  14:35,  aktualizováno  18:25

Dvacet let od vstupu do Evropské unie Česká republika stále nepřijala společnou evropskou měnu...

Na Plzeňsku hoří střecha sklárny. Zásah je komplikovaný, říkají hasiči

2. května 2024  18:22

V Heřmanově Huti na severním Plzeňsku hoří v areálu sklárny. Podle informací iDNES.cz od hasičů,...

SPOLU paroduje heslo ANO a spojuje ho s Ruskem, premiér Fiala to hájí

2. května 2024  10:56,  aktualizováno  17:53

V kampani před volbami do Evropského parlamentu vsadila koalice SPOLU i na antikampaň. Na sociální...

  • Počet článků 16
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 468x
Čtyři roky působil na pozici redaktora v Jihočeských týdenících, byl dopisovatelem týdeníku Spirit a vydal knihu Po stopách tajemných úkazů.