Pronásledování křesťanů v Číně

V některých muslimských zemích jsou dnes a denně pronásledováni a nezřídka i zabíjeni lidé, kteří se hlásí ke křesťanské víře. Překvapivé pro někoho může být, že se tak dnes děje i v Číně.

Už jsme si zvykli, že velké množství zboží, které si dnes můžeme koupit v obchodě, pochází z Čínské lidové republiky. "Made in China", nebo pro nás trochu pejorativní "Made in P.R.C" je už skoro na všem. Své rodiče jsem svého času prosil, aby našim dětem nekupovali hračky z Číny. Někdy bývají pochybné kvality a často i z jedovatých materiálů. K Vánocům synovi dali velký hrací set a na krabici bylo velkými písmeny "Made in Germany" – vyrobeno v Německu. Součástí hracího setu byla i hrací mašinka, která se hned po několika použitích rozbila. Jsem člověk tvůrčího ducha. Jal jsem se tedy hned mašinku opravovat. Uvnitř mašinky bylo trochu překvapivě: "Made in China". Čína je prostě všude, tomu už se nedá ubránit.

V našich "nezávislých" médiích se většinou objevují zprávy o čínském ekonomickém zázraku, případně o tom, jak chtějí u nás Číňané investovat. Někteří naši politici pak u špiček čínské politické garnitury leští kliky.

Velice zřídka se v médiích objeví i zprávy o tom, že tento ekonomický zázrak je vykoupen obrovským znečištěním životního prostředí, případně, že na lidská práva se v Číně příliš nehledí a lidský život nemá v této zemi příliš vysokou hodnotu.

Co už se však člověk u nás prakticky nedozví a o čem se skoro nepíše, je fakt, že jsou v Číně pronásledováni, zavíráni a mučeni křesťané. Leckdo z vás se teď možná zarazí a řekne si: Křesťané? V Číně? Co tam dělají? Kde se tam vzali? Jsme poměrně vzdělaný národ, takže by určitě hodně lidí odpovědělo, že kromě komunismu mají v Číně jako hlavní náboženství konfucianismus, případně buddhismus.  Překvapivé může být, že přibližně od 70-tých let se v Číně lidé masově obracejí k učení Ježíše Krista a niterně se stávají křesťany. Čínská domácí křesťanská církev, která je mimochodem v Číně nelegální, je nejrychleji rostoucí křesťanská církev na světě. V současné době je v Číně přes sto milionů křesťanů. Uvádí se, že denně uvěří a stane se křesťany přibližně 30 000 lidí (deset milionů ročně). A to i přes následnou perzekuci od čínských úřadů, kterou jsou následně noví křesťané vystaveni. Kromě nelegální domácí křesťanské církve existuje i oficiální vlastenecká církev, která je však plně pod kontrolou čínských komunistických úřadů. Skutečná křesťanská víra je však neslučitelná s komunistickou mocí. Hlavní představitelé domácí (podzemní) křesťanské církve (pastoři) jsou státní mocí nuceni se oficiálně registrovat a být tak plně pod kontrolou státní moci. Tomu se však usilovně brání. Výsledkem je, že jsou opakovaně vězněni a mučeni. Většinou jim bývá i zkonfiskován veškerý majetek. Čínské vězení není takový hotel jako u nás a vězni jsou často nuceni k otrocké práci s minimem jídla. Občas i do našich médiích prosákne zpráva, že v čínském vězení umírají lidé hlady a vyčerpáním.

Jedním z nejznámějších křesťanských vedoucích v čínské domácí církvi je Liou Čen-jing (známý též jako bratr Yun). Od 70-tých let aktivně kázal evangelium po celé Číně. Za svoji činnost byl několikrát vězněn a mučen.  Z vězení se mu občas podařilo utéct. V roce 1997 byl opět uvězněn, a aby nemohl znovu utéct, tak mu ve vězení přerazili těžkou palicí nohy nad kotníky. I s tímto zraněním však naprosto zázračně utekl z vězení a pak se mu podařilo dostat do Evropy, kde od roku 1997 žije v exilu, přesto však zůstal ve spojení s čínskou domácí církví a na dálku se jí snaží pomáhat.

Většina čínských pastorů a křesťanů z čínské domácí církve však nemůže uprchnout do exilu, přesto obrovskému tlaku ze strany čínských komunistických úřadů odolávají. Je tomu především díky křesťanské víře, kterou získali a kterou jim žádná světská moc nemůže vzít. Lidé mohou zabít fyzické tělo, ale nemohou zabít ducha, kterého v nich Ježíš Kristus obnovil v okamžiku, kdy uvěřili a přijali Ježíše za svého boha a spasitele.

Předchozí seriály na tomto blogu:

Křesťanství a víra

Evoluce nebo stvoření

Čeští páni   

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Josef Chaloupka | středa 31.5.2017 9:17 | karma článku: 18,26 | přečteno: 442x