Kult debility: Když je hloupost vstupenkou ke slávě
Dříve bylo proslavit se něčím výjimečným těžké. Museli jste mít talent, znalosti, nebo alespoň tvrdě pracovat. Dnes? Stačí vymyslet nesmysl, natočit video a svět vám padne k nohám. Vítejte ve světě, kde se oslavuje hloupost, zatímco skutečné dovednosti zůstávají v zapomnění.
Sociální sítě jako továrna na nesmysly
Představte si dvě videa. První ukazuje zkušeného mechanika, který detailně vysvětluje, jak opravit složitou poruchu motoru. Druhé video zachycuje člověka, který nabírá polévku vidličkou a poté ji omotává alobalem, aby vytvořil „geniální vynález“ – lžíci.
Které z těchto videí má miliony zhlédnutí, tisíce komentářů a nadšené fanoušky? Ano, správně, to druhé. A přesně v tom spočívá současný trend. Lidé už nechtějí přemýšlet. Nechtějí se učit něco užitečného. Chtějí se bavit. A čím hloupější a absurdnější forma zábavy, tím větší má úspěch.
Dříve jste si museli zasloužit uznání tvrdou prací. Dnes stačí udělat cokoliv, co pobaví masy. Čím větší nesmysl, tím lepší. A sociální sítě tento trend ještě posilují.
TiTok, Instagram nebo YouTube pracují na základě algoritmů, které vyhodnocují, co je „atraktivní obsah“. Problém je, že algoritmy nepreferují kvalitu, ale jednoduchost a šokující prvky. Proto se k vrcholu dostávají lidé, kteří dělají nesmyslné „life hacky“, zatímco odborníci a skuteční profesionálové často zapadnou.
Profese Influencer: Práce bez práce
Dnes už nestačí mít řemeslo v ruce nebo být dobrý v oboru. Mladí chtějí být influenceři. Chtějí natáčet videa, ukazovat své „každodenní rutiny“ a být slavní za to, že prostě jsou. Nechce se jim pracovat, nechtějí nic budovat, chtějí jen obdiv.
Když se zeptáte dětí, čím by chtěly být, většina už neřekne „hasič“, „doktor“ nebo „vědec“. Odpověď je jasná: YouTuber, TikToker, influencer.
Co vlastně takový influencer společnosti přináší? Jakou má přidanou hodnotu? Odpověď je v drtivé většině případů nulová. Zatímco kdysi byli slavní lidé, kteří něco dokázali, dnes je možné proslavit se tím, že například oloupete banán vidličkou a vydáváte to za geniální trik.
Mladí lidé, kteří rostou v tomto prostředí, dostávají falešný pocit, že život je jednoduchý. Stačí pár videí a jste bohatí. Jenže realita je jiná. Skutečný svět stále potřebuje lidi, kteří něco umí. Až se jednoho dne všichni budou živit natáčením TikToků, kdo opraví auta? Kdo postaví domy? Kdo bude vyrábět elektřinu?
Kde je kořen problému?
Jedním z důvodů, proč se mladá generace tak odklání od reality, je i přístup jejich rodičů.
🔹 „Můžeš být kýmkoliv chceš.“ Tuhle větu slýchají dnešní děti odmalička. Ve skutečnosti je to sice krásná myšlenka, ale naprosto odtržená od reality. Ne, nemůže každý být astronautem, špičkovým chirurgem nebo hvězdou NBA. Život vyžaduje úsilí, tvrdou práci a často i talent. Jenže mladí dnes slyší jen to, že „na všechno mají právo“, aniž by se museli snažit.
🔹 „Nikdo ti nesmí poroučet.“ S tím souvisí další aspekt – naprosté odmítání jakékoliv autority. Rodiče dětem odmalička vtloukají do hlavy, že si nenechají od nikoho nic diktovat. A výsledkem je generace, která vidí „poroučení“ i v běžných věcech, jako je pravidlo, že v práci máte dodržovat pracovní dobu nebo že ve škole musíte splnit určité povinnosti.
🔹 „Každý názor je správný.“ Další past. Respekt k různým názorům je v pořádku, ale to neznamená, že každý názor je stejně hodnotný. Dnes máme generaci lidí, kteří mají pocit, že jejich dojmologie je na stejné úrovni jako znalosti odborníka s třicetiletou praxí.
Neúcta k práci a starším generacím
S tím, jak upadá vážnost skutečných dovedností, se vytrácí i úcta k lidem, kteří opravdu něco umí. Zatímco dříve byli řemeslníci, učitelé nebo lékaři považováni za vzory, dnes jsou na okraji zájmu. Místo toho je pro mladé generace zajímavější sledovat, jak někdo zničí úplně nový iPhone, aby zjistil, jestli „přežije pád z třiceti metrů“.
Dříve měl člověk respekt ke starším, protože věděl, že prošli životem, nabrali zkušenosti a mají co předat. Dnes? Mladí se smějí starším lidem, kteří neovládají nejnovější aplikace, a považují je za zbytečné.
Nezájem o práci a pohrdání lidmi, kteří něco umí, vytváří nebezpečný společenský trend. Kdo bude živit svět, když všichni chtějí být jen slavní?
Ne všichni mladí jsou stejní
Je důležité zdůraznit, že nechci házet všechny mladé lidi do jednoho pytle. Existují stále tací, kteří mají hodnoty, úctu k práci a smysl pro realitu. Jsou to ti, kteří se snaží, budují něco skutečného a vědí, že v životě nic není zadarmo. A právě díky nim ještě máme naději, že se společnost úplně nerozpadne v chaosu bezvýznamných TikToků a „life hacků“.
Ale je jich bohužel stále méně. A pokud se něco nezmění, hrozí, že se stanou jen výjimkou v moři absurdity.
Závěr: Jsme na křižovatce
Žijeme v době, kdy se oslavuje hloupost a odmítá se rozum. Můžeme to nechat být a sledovat, kam to povede, nebo se pokusit vrátit důraz na skutečné hodnoty. Otázka zní: Dokážeme se z této pasti vymanit, nebo se propadneme do světa, kde bude největší životní úspěch spočívat v tom, že někdo nabere polévku vidličkou?
Josef Brychta
Neziskovky – Sosači veřejných peněz?

Kolik peněz jsme ochotni nasypat do neziskovek, které nikdo nevolil, nikdo neřídí – a přesto určují, co si máme myslet? A hlavně: proč to děláme z našich daní?
Josef Brychta
Pavel Dvořák – Profesionální trol nebo duše volající o pozornost?

Internetové diskuse jsou plné různých postav. Jednou z nich je i Pavel Dvořák, jehož komentáře vyvolávají otázky: Co vede člověka k neustálému trollení? Pojďme se na to podívat.
Josef Brychta
Popravili jsme nacisty. A co jako?

Čechy dodnes někteří kritizují za veřejné popravy nacistů a odsun Němců. Jenže když jsme křičeli o pomoc, Západ mlčel. A pak nás hodil Stalinovi k nohám.
Josef Brychta
Politici bohatnou, lidé sbírají víčka pro děti

Prezident si stěžuje na plat, vláda rozdává miliardy do světa. A doma? Staří, nemocní, opuštění – živoří. Kde je ta slavná spravedlnost?
Josef Brychta
Kráska a zvíře: Příběh lékařky, která si vzala kata českého národa

Vzala si jednoho z největších válečných zločinců protektorátu. Prožila život v luxusu, pak roky v sovětském gulagu. Osud Karoly Frankové je varováním i fascinujícím svědectvím dějin.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Přijel Hitler, on jako jediný nehajloval. Nacisté vzpurnému dělníkovi zničili život
Seriál Píše se červen roku 1936 a v přístavním Hamburku se za přítomnosti Adolfa Hitlera koná slavnostní...
Planetum: Ze stoleté instituce udělal moderní kulturně vzdělávací centrum
Práce v hvězdárně či planetáriu je hodně specifická. Dělat ji a nemít ji zároveň jako koníčka tím...
Hokejový maniak vs. umírněný Trump. Kanada vyhlíží volby, jde o přežití země
Premium Kanadu v pondělí čekají parlamentní volby. Ještě před pár týdny se čekalo, že téměř jistě dojde ke...
Zrada přišla z Východu. Český parašutista udával i vraždil jako agent gestapa
Premium Snad se trochu potil a přece jen se mu zrychlil tep při vědomí toho, co se chystá udělat. Spíše...

Prodej rodinného domu 3+1 s garáží v Kostelanech
Kostelany, okres Kroměříž
2 650 000 Kč
- Počet článků 13
- Celková karma 22,91
- Průměrná čtenost 487x
Ale protože dnešní svět mě často překvapuje svou absurditou, najdete tu i články, kde si prostě potřebuji vyčistit hlavu. Řekněme, že místo návštěvy psychiatra raději píšu. Moje stará už to stejně poslouchat nechce, tak třeba to někoho z vás zaujme.
Nebudu vám vnucovat pravdu. Všichni máme své názory, ale když je pustíme ven a přečteme si i ty cizí, možná se pak tenhle svět bude dát lépe snést.
Vítám vás mezi čtenáři – bez pózy, bez korektnosti, zato od srdce.
Oblíbené knihy
- Falsche Pandemien od Wolfgang Wodarg
- Jméno Růže od Umberto Eco
- Mám rád opravdové kriminální případy
- Mám rád Literaturu faktu.
Oblíbené stránky
Co právě poslouchám
- Nikdy jsem neměl vyhraněný styl. Poslouchám vše co se mi líbí.