Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.

Přihlásit se

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

JS

Nevím, jsem asi úchyl. Některé ty zákony a nařízení se mně zdají být překvapivé, ale pokud bych si mohl vybrat, dal bych přednost té švýcarské legislativě před před výtvory našich poslanců.

Foto

Odpověď:

To vás rozhodně neřadí mezi „úchyláky“, spíš mezi lidi, kteří oceňují řád a smysluplnost pravidel – a v tom Švýcarsko opravdu vyniká. Mnoho jejich zákonů může na první pohled působit bizarně, ale ve výsledku často dávají logiku a směřují k udržení pořádku, klidu nebo ochrany práv (ať už lidí, nebo dokonce krav 😃).

Na druhou stranu, některé švýcarské zákony působí až absurdně přísně – například to, že se nesmíte vykoupat v jezeře po 22. hodině, nebo že splachování toalety nesmí rušit sousedy. Ale když se podíváme na českou legislativu, kde se některé zákony mění podle nálady politiků, zatímco ty důležité zůstávají neřešené, člověk si občas řekne: Možná by bylo lepší mít ten švýcarský pořádek. 😃

Takže ano, švýcarská legislativa může být přísná a občas podivná, ale z hlediska stability a předvídatelnosti je na tom pořád lépe než české "kreativní" zákony. Možná bychom si některé jejich principy mohli vzít k srdci. 😊

PT

P16e60t37r 65T27ě62t50h68a62l

20. 3. 2025 12:19

Pokud se nepletu, tak ve švýcarské ústavě slovo prezident ani nemají. Mají tam něco jako předseda. A vzhledem k tomu, že je volen pouze na rok, má jen reprezentativní povinnosti a prakticky nulové pravomoci.

Že má každý kanton svůj stavební zákon (stejně jako další zákony), je taky zajímavost, ale myslím, že to není špatný nápad.

Co se týká referenda (lidové iniciativy; asi teď nebudeme řešit, jak to pojmenujeme), tak jsou samotní občané schopni nejen něco schválit či zrušit co se týká zákonů, ale v případě nutnosti i zasáhnout do ústavy. Občané tak mají tzv. "brzdu", protože když se většině nelíbí, co se děje, co se odhlasovalo a kam to směřuje, mají možnost to zvrátit. V našich končinách to funguje tak, že jednou za 4 roky odevzdej hlas a pak šoupej nohama.

Mi se švýcarský systém líbí. Netvrdím, že je bezchybný, to není nic a nikdo. Ale funguje tam cca 150 let a nikdo nemůže tvrdit, že je na tom Švýcarsko špatně. Myslím, že spíše naopak.

A co Vy, pane Brychto, jaký máte na Švýcarsko názor Vy?

Foto

Odpověď:

Pane Těthal, naprosto s vámi souhlasím, že švýcarský systém má své výhody, a přímá demokracie je jednou z nich.Oproti jiným zemím mají občané reálnou možnost ovlivňovat dění, nejen jednou za čtyři roky u voleb.

Když se objeví zákon, který se většině nelíbí, lidé ho mohou zvrátit – a to funguje už 150 let. Co se týče kantonálních zákonů – ano, každý kanton má vlastní pravidla, včetně stavebních zákonů. Na první pohled se to může zdát chaotické, ale ve skutečnosti to zabraňuje centralizaci moci a umožňuje flexibilnější řízení podle místních potřeb.

Osobně jsem tu velmi spokojený. Ano, občas se plácnu do čela a řeknu si „VÁŽNĚ?“ nad některými bizarními pravidly, ale nic, co by mi zásadně vadilo.

Co ale opravdu uznávám, je právě systém přímé demokracie. Tady neprojde to, co vidíme jinde ve světě – že si politická „elita“ přizpůsobí zákony tak, aby byla nepostižitelná. Tohle by Švýcaři prostě nestrpěli. Celkově je to systém, který sice není dokonalý, ale funguje – a funguje dobře. 😊

JL

Pane Josefe Brychto. Diky za ukazky . Pridam dve, ktere by pomohly CR snad nejlepe.

Artikl 6: Indidualni a kolektivni odpovednosti.

Vsichni obcane se musi postarat o sebe same a podle jejich moznosti pomoci dosahnou nejlepsich vysledku dane statem a spolecnosti

A trochu proti dluhu statu:

1 Ceska Republika musi udrzovat jeji financni prijmy a vydani stale v balanci. 2. Strop pro celkove vydaje musi byt prijat v rozpoctu. Je pripraven podle ekonomicke situace v blizke budoucnosti. 3 Nepredvidane vydani financni potreby, muze byt prijato v navysenim stropu s prihledem na paragraf #2. Parlament musi schvalit jakekoliv zvyseni a absolutni vetsina obou komor je potreba ke schvaleni. 4 Jestlize celkovy vydej z konta Ceske Republiky prekroci strop v paragrafech #2 a #3, uprava prijmu a vydani musi byt vyrovnana pro tento narust vydaju v nadchazejicich letech

5 Detaily jsou regulovany zakonem.

JL

Cela poznamka se nemohla vtesnat do odstavcu, jak je psana v Ustave z roku 1991. Omlouvam se.

JK

J60i75ř91í 29K77a38č77í30r

20. 3. 2025 11:22

Tady u nás zase je opačný problém: dělníci/kopáči v centru Ostravy několik týdnů na ulici v centru města měnili inženýrské sítě, načež hluk začal 6:45-7:00, kdy se rozburácely agregáty, zbíječky atd. Na tom by nebylo nic divného, kdyby to nebylo každý den i v sobotu, po několik týdnů. A to bych ještě snesl, ale - oni to dělali i v neděli. Psal jsem na město, jak je možné, že platí protihluková vyhláška, a tady se každou neděli rozburácí ulice - tak je to proto, že protihluková vyhláška se netýká firem, ale jen jednotlivých občanů. To byla naprosto zamítává reakce ze strany úřadu, a když jsem rozeslal email asi na 8 různých zastupitelů města, neodpověděl mi ani jeden jediný. Takyže asi tak.

Foto

Odpověď:

Tohle je typický český paradox – běžný občan musí dodržovat protihlukovou vyhlášku do posledního decibelu, ale když dělá hluk firma nebo město, najednou pravidla neplatí.

Ve Švýcarsku se naopak bere hluk extrémně vážně – nejen že tam nesmíte sekat trávu v neděli, ale i splachování toalety v noci může být považováno za rušení sousedů. A když už se kopou sítě nebo provádí hlučné práce, většinou je povinnost instalovat zvukové bariéry nebo jinak minimalizovat rušení obyvatel.

V Česku je to přesně naopak. Když si pustíte o víkendu vrtačku, můžete mít na krku sousedy nebo dokonce pokutu, ale když firma rozbourá půlku města v neděli ráno, nikoho to nezajímá. A co je ještě horší – úřady na to buď nemají odpověď, nebo mlčí, protože nikdo nechce jít proti velkým hráčům.

Takže ano, chápu vaše rozčarování. Pravidla by měla platit pro všechny stejně, ale realita je často jiná. A když úřady ignorují i pouhé dotazy občanů, vypovídá to hodně o tom, jaká je u nás kultura odpovědnosti a komunikace. Až se zase někdo bude ohánět rovností před zákonem, doporučuji mu jeden víkend v Ostravě s pneumatickým kladivem za oknem. 😃

AT

Osobně si myslím, že prognóza splácení sociální pomoci by u nás vedla spíš k tomu, že by se někteří snažili tu pomoc udržet co nejdéle

Jinak vyhazování skla v noci a o víkendech u nás sice není zakázáno, ale člověk, který není bezohledný to prostě nedělá.

Foto

Odpověď:

Souhlasím – kdyby se v Česku zavedl švýcarský model splácení sociální pomoci, možná by se našli tací, kteří by se snažili v systému „zůstat“ co nejdéle, jen aby se vyhnuli splácení. Ale právě proto ve Švýcarsku existují přísnější kontroly a důkladnější prověřování toho, kdo na pomoc skutečně má nárok. Možná kdyby u nás byl sociální systém méně děravý a opravdu by pomáhal těm, kdo pomoc potřebují, místo těch, kteří v něm umí chodit, nemuselo by se vůbec řešit, jestli by bylo splácení efektivní nebo ne.

A co se týče nočního vyhazování skla, to je přesně ten rozdíl mezi zákonem a selským rozumem. U nás sice neexistuje oficiální zákaz házet lahve do kontejneru o půlnoci, ale většina normálních lidí to prostě nedělá, protože ví, že by vzbudili půl sídliště. Ve Švýcarsku je ale ticho natolik posvátné, že to raději rovnou uzákonili – a kdo to poruší, může dostat pokutu.

Tady se ukazuje ten rozdíl: v některých věcech spoléháme na slušnost lidí, ale někde ji raději vymůžeme zákonem. A otázka je – je lepší nechat lidi, ať se chovají ohleduplně sami, nebo je k tomu donutit? Ve Švýcarsku už odpověď našli. 😊

  • Počet článků 13
  • Celková karma 22,91
  • Průměrná čtenost 487x
Jsem řemeslník a praktik, který spoléhá na selský rozum. Můj svět voní kouřem z udírny, potem z dílny a poctivou prací rukama. Zajímá mě historie, tradiční řemesla a třeba i staré zvyky.

Ale protože dnešní svět mě často překvapuje svou absurditou, najdete tu i články, kde si prostě potřebuji vyčistit hlavu. Řekněme, že místo návštěvy psychiatra raději píšu. Moje stará už to stejně poslouchat nechce, tak třeba to někoho z vás zaujme.

Nebudu vám vnucovat pravdu. Všichni máme své názory, ale když je pustíme ven a přečteme si i ty cizí, možná se pak tenhle svět bude dát lépe snést.

Vítám vás mezi čtenáři – bez pózy, bez korektnosti, zato od srdce.

Oblíbené knihy

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

  • Nikdy jsem neměl vyhraněný styl. Poslouchám vše co se mi líbí.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.