Krajské a senátní volby – rozhoduje účast těch, kteří chtějí změnu

Kdo chce změnit  stávající stav jde k volbám. Jen takoví lidé rozhodnou o osudu svém, svých blízkých, spoluobčanů i státu.

Občané „voliči“ jsou často mateni různými zvěstmi o tom jak volit a co je rozhodující při počítání hlasů a následné přidělování mandátů.  Pro správný pohled na to, co je důležité je třeba uvést, že volby do různých orgánů nemají vždy stejná pravidla.

Ve volební praxi v ČR jsou užívány dva hlavní systémy. Jedná se o systém většinový, užívaný v ČR jen při volbách do Senátu, ale předpokládá se i při nadcházející volbě prezidenta republiky. 

Druhý, systém poměrného zastoupení, je užíván v ostatních volbách. V systému poměrného zastoupení je možné odlišovat dvě metody. První metoda je užívána k přepočtu získaných hlasů na mandáty tzv. „volební číslo“. Druhá metoda pracuje se systémem tzv. „volebních dělitelů“.

Pro srozumitelnost celé šíři občanů pravidla vysvětlíme tak, aby byla dobře pochopitelná.

Volby do zastupitelstev krajů

Při volbách do zastupitelstev krajů vůbec nezáleží na skutečném počtu oprávněných voličů, ale pouze na tom, kolik voličů přijde k volbám. Předností tohoto způsobu je úžasná vstřícnost těm, kteří chtějí něco změnit a podílet se na osudech kraje a jeho řízení – proto je velmi důležité jít volbám a volit !!!

Znamená to, že vůbec nezáleží na těch, kteří jsou nečinní, k volbám nejdou a nechávají vláčet své osudy rozhodováním jiných.     

Předpoklad pro získání mandátů je získání alespoň 5% z celkového počtu odevzdaných hlasů ve volebním obvodu (území kraje) – nikoliv celkového  počtu oprávněných voličů ! (pro přidělování mandátů je užívána d΄Hondtova metoda). Pořadí přidělování mandátů se řídí pořadím kandidátů na kandidátní listině. Přednostní přidělení mandátu se provádí, pokud kandidát získal alespoň 10% přednostních hlasů.

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu se používá většinový volební systém. Pro jiné volby v ČR není tento systém užíván. Mandáty jsou přidělovány podle absolutního většinového systému. Mandát získává ten, pro koho byla předána nadpoloviční většina odevzdaných platných hlasů. Nezíská-li žádný z kandidátů nadpoloviční většinu v prvním kole, postupují do druhého kola dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola. Ve druhém kole získává mandát  kandidát s větším počtem odevzdaných hlasů. V případě rovnosti počtu hlasů rozhodne los.

Kdo má zájem o nápravu a chce pomoci zlepšit život sobě i svým blízkým by měl jít volit. Pro více informací nahlédněte na www.soukromnici-usti.cz nebo www.soukromnici.cz   

Autor: Josef Barta | středa 3.10.2012 11:11 | karma článku: 8,38 | přečteno: 601x