Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
TD

Nevím, jestli je moc košer počítat jen s tím, co dopadne na zem. Část slunečního záření se pohltí již v atmosféře, ale ten rozdíl nebude zásadní, určitě do 30 %.

Asi bych se vykašlal na plochu vytápěných domácností apod., vzal bych to přes hmotnost spáleného uhlí, ropy a uranu, to jsou hlavní zdroje energie, které se tak jako tak nakonec přemění na teplo. U elektřiny pak nemusíte řešit, jestli náhodou nepochází z FVE nebo jestli odpadní teplo náhodou nebylo použito pro vytápění apod.

Ale i kdyby to byly dva dny, v podstatě by to znamenalo zvýšení asi o půl procenta, přičemž ještě větší část je uvolněna v zimě, kdy mrzne. Naproti tomu efekt CO2 se projeví na celé planetě, tedy přispívá i když zrovna slunce svítí na druhé polokouli, nad oceánem apod.

A myslím, že mnohem více tepla dokáže člověk vygenerovat nepřímo i bez skleníkového efektu - uvažme jen vyasfaltované plochy, zastavěné plochy, pole místo lesů, velké vodní plochy apod.

0 0
možnosti
JJ

J77i17ř91í 30J89o77h50n

3. 10. 2019 13:45

Přečtěte si i blog, na nějž je odkaz. Tam je počítáno přes spálení PHM a výrobu elektřiny.

Ono i to půl procenta může nadělat velmi mnoho - viz citovaný recept na štěstí.

1 0
možnosti
RW

Máte tam i faktickou chybu - nezanedbatelná část tepla vzniklého při výrobě elektřiny se používá právě na vytápění bytů, takže jej počítáte dvakrát.

0 0
možnosti
JJ

J95i95ř11í 76J11o28h20n

3. 10. 2019 13:47

To máte pravdu. Kolik promile to nadělá vzhledem k celku?

0 0
možnosti
LV

Vypadá to na první pohled strašidelně, a to jste asi chtěl. Jenomže zapomínáte, že veškeré teplo se vrací zpět do vesmíru, většinou formou tepelného záření. Dále - docela významná část toho tepla je pouze jiná forma slunečního záření, které na zemský povrch již dopadlo - je to teplo získané spalováním dřeva, rostlinného oleje a pod. Ve finále zjistíte, že teplo vyrobené člověkem, které skutečně má vliv na zvyšování teploty atmosféry odpovídá množství tepla dodaného zemskému povrchu Sluncem za cca 3 sekundy. Zdroj blog Dany Tenzer, teď nemám čas to dohledávat, ale je to cca 14 dní staré.

0 1
možnosti
JJ

J48i18ř81í 12J97o77h38n

3. 10. 2019 9:35

Ty výpočty paní Tenzer by mě skutečně zajímaly.

Není to tak prosté, jak píšete (ani jak píši já). Myslíte si, že energie dodaná ze Slunce se vyzáří, aniž by ohřála povrch a část se jí spotřebovala např. na roztavení ledu nebo na vypaření vody? V atmosfeře se může naakumulovat podstatně více vody, když bude tepleji (viz nasycená pára, kondenzace,..). Ve velkých výškách není v atmosfeře skoro žádná vodní pára , protože je tam chladno (proto tam létají letadla). To se může změnit. A vodní pára je také skleníkový plyn. Těch závislostí a zpětných vazeb jsou stovky.

1 0
možnosti