Tri knihy
Popisuje roky 1933-45 na území siahajúcom od dnešného centrálneho Poľska na východ, zahrnujúcom všetky pobaltské štáty (Estónsko, Lotyšsko, Litva), Bielorusko, Ukrajinu a západný pás súčasného Ruska.
Tieto krajiny boli vskutku „krvavé“, v priebehu toho tuctu rokov v nich bolo zavraždených 14 miliónov ľudí. Najväčšími vrahmi boli samozrejme komunisti a nacisti.
Táto kniha je povinným čítaním pre každého, kto chce pochopiť 20. storočie, nacizmus i komunizmus. Unikátne spojuje dejiny Európy západnej, strednej i východnej. Holocaust (nacistické vyvražďovanie židovského národa) dáva do kontextu ostatných masových vrážd a etnických čistiek.
Pre mňa osobne boli fascinujúce a nečakané informácie tieto: počas Veľkého teroru 1937-39 v Sovietskom zväze boli obeťou čistiek v nadpriemernej miere etnickí Poliaci žijúci v ZSSR.
Represívny sovietsky aparát (Čeka, OGPU, NKVD) na začiatku Veľkého teroru bol nadpriemerne obsadený príslušníkmi etnických menšín (Židia, Lotyši...), po jeho skončení sa však v ňom nadpriemerne zastúpení ocitli etnickí Rusi. Sovietsky „internacionalistický“ režim sa tak za Gruzínca Stalina stal režimom ruským nacionalistickým.
Informácia druhá: v nacistických vyhladzovacích táboroch („továrňach na smrť“, ako im hovorí Snyder) na západ od línie Molotov-Ribbentrop (napr. v Osvienčime) bolo plynom zavraždených (po konferencii vo Wannsee v januári 1942) menej Židov, než zastrelením na východ od línie Molotov-Ribbentrop do konca roku 1942!
Inými slovami, podstatná časť Holocaustu bola spáchaná oveľa skôr, než si myslíme.
Smutné a fascinujúce zároveň.
Knihu druhú napísal český historik Jiří Rak a má názov Zachovej nám, Hospodine: Češi v Rakouském císařství 1804-1918 (Havran, 2013).
Prvá časť jej názvu je prvým veršom bývalej rakúskej (rakúsko-uhorskej) cisárskej hymny; časť druhá vyjadruje jej obsah.
Kniha vtipne, presne, názorne a humorne vyjadruje lojalitu Čechov voči cisárovi počas posledných sto rokov monarchie; ale aj nespokojnosť (nielen) českého politického národa po tzv. vyrovnaní a vytvorení dualizmu v roku 1867.
To bola asi najväčšia tragédia stredoeurópskej monarchie; po nej už šance na trializmus (nemecky hovoriaca rakúska časť + maďarská časť + slovanská časť) či dokonca na federalizmus na etnickom základe zahynuli.
Dojímavé sú ale citácie z dobových českých novín prekypujúce lojalitou voči cisárovi; ako aj posledná kapitola, v ktorej sú takmer doslova zopakované tie isté výroky – ale tentokrát už na adresu „tatíčka“ Masaryka.
Proste v roku 1918 Česi otočili kabát a namiesto starého mocnára začali uctievať starého prezidenta...
Mimochodom, vývoj v oboch častiach monarchie po roku 1867 nebol rovnaký; zatiaľčo v tej uhorskej nastal tvrdý maďarizačný útlak všetkých nemaďarských etník; v časti rakúskej po skončení Bachovho absolutizmu v roku 1859 nastalo šesťdesiat rokov bezprecedentnej slobody, prosperity a rozvoja, vrátane krajín českých.
Ak máme vladárov hodnotiť podľa miery rozvoja ich krajiny, potom František Jozef bol druhým najlepším českým panovníkom hneď po Karlovi IV. v 14. storočí.
Knihu tretiu napísal bývalý holandský politik Frits Bolkestein (ročník 1933), svojho času aj komisár EU, a má názov The Intelectual Temptation: Dangerous Ideas in Politics (AuthorHouse, 2013).
Je o najhorších politických ideách posledného štvrť-tisícročia – a je dokonalá.
Kiež by všetci naši politici boli tak vzdelaní a múdri ako Bolkestein – to by som ja, starý konzervatívny skeptik, snáď začal veriť v Utópiu!
Na to však nespoliehajte...
(Publikováno ve slovenském týdeníku Týždeň dne 13. ledna 2014)
Roman Joch
Islámské šátky ve školách – ano, či ne?
Ombudsmanka Anna Šabatová vstoupila do diskuse o tom, zda v českých školách islámské šátky povolit či ne velice nešťastně. Otázka šátků ve školách – a na veřejném prostoru – totiž není otázkou lidských práv, nýbrž prozíravosti a zdravého rozumu.
Roman Joch
A vítězem pražských voleb bude kdo?
Tomáš Hudeček. Proč? V důsledku voličského fenoménu, kterému se anglicky říká backlash. Jedná se o prudkou, až zuřivou reakci proti akci, která byla přehnaná. Akce vyvolává reakci, a přepísklá akce může vyvolat zdrcující reakci, jež by nenastala, byla-li by ta akce umírněnější.
Roman Joch
O „střílení separatistů“ a „věšení zrádců“
...rozhodl jsem se proto na ně odpovědět přesně v tomto „smíšeném“ duchu: jednak říct svůj uvážený názor podepřený argumenty, a jednak tam „vhodit“ i něco, nad čím se čtenáři dobře pobaví a zasmějí. Někteří se zřejmě „pobavili“ až moc.
Roman Joch
Rusko notoricky lže a občas zpětně přizná pravdu
Selhal podle vás Západ, pokud jde o Ukrajinu? Podle některých komentátorů jsou podmínky příměří de facto kapitulací Kyjeva. Jaký vývoj očekáváte dále?
Roman Joch
Izrael a Hamas – v čem je rozdíl?
Mezi státem Izrael a hnutím Hamas v pásmu Gazy opět, jako už několikrát v minulosti, probíhá ozbrojený konflikt. Jeho příčinou byly únos a vražda tří izraelských mladíků členy Hamasu a následná vražda palestinského mladíka mladými Izraelci.
Další články autora |
Trump se vrátí do Bílého domu. Urval klíčové státy, prohlásil se vítězem
Sledujeme online Donald Trump zvítězil v amerických prezidentských volbách. Získal klíčovou Pensylvánii, jeho...
Nenávidím vás všechny! Hollywood je v šoku z Trumpova vítězství
Šok, zlost, zklamání a smutek. Tak se dá shrnout reakce Hollywoodu a amerických tvůrců na vítězství...
Čeká nás zlatá éra Ameriky, uzavřeme hranice, slíbil Trump ve vítězné řeči
Výsledek amerických prezidentských voleb je dosud největším politickým vítězstvím. Za jásotu svých...
Vraťte nám kus země, žádá Polsko. Spor by vyřešilo darování budovy ambasády
Premium Ačkoli se zdá, že má Česko s Poláky bezproblémové vztahy, pod povrchem doutná mnohaletý spor. Týká...
Jeden jim všem vládne. Úder na Írán potvrdil technologickou nadvládu F-35
Izraelský letecký úder na vojenské cíle v Íránu před týdnem jasně potvrdil fakt, který bude brzy...
Izraelský ministr tajně navštívil Rusko. Spekuluje se o dojednání příměří
Izraelský ministr pro strategické záležitosti Ron Dermer v uplynulých dnech navštívil Rusko. V...
Děti s kočičí maskou, hrozba pro Rusko. Politici a popi dusí další projev satanismu
Jana, moskevská dospívající dívka, se děsí toho, že by se musela vzdát své vášně zvané kvadrobik....
Dokážeme snížit byrokracii pro policisty v řádech měsíců, slíbil Vondrášek
Policisté v týdnu protestovali proti nízkým platům a množství práce. To by se ale mohlo snížit o...
Bitcoin díky Trumpovi triumfuje. Poprvé překonal hranici 80 tisíc dolarů
Nejrozšířenější kryptoměna bitcoin překonala poprvé hranici 80 tisíc dolarů, informuje agentura...
Odborný pracovník – farmakoekonom/ka v Oddělení farmakoekonomických analýz
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Praha
- Počet článků 144
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 4513x