Titanic a Concordia

Nejlepší repliky vás napadají, když opustíte studio. Loni na jaře jsme s Václavem Bělohradským v televizi komentovali sjezd ČSSD. Kupodivu jsme spolu souhlasili víc, než jsem očekával, což mě dodnes znepokojuje. On říkal, že zdravá politika je střídání „lib-lab“ - střídání liberálů a socialistů („lab“ jako labour). Ti první dají více práv, ti druzí více jistot. To je - prý - zdravá politika.

Pak mě napadlo, když jsem odcházel ze studia: to je ten problém, to je ta příčina současné krize! Střídání pouze „lib-lab“, bez „cons-cons“! Zapotřebí je „cons-cons“, méně práv a více povinností, méně jistot a více odpovědnosti!
Dobrou ilustrací tohoto fenoménu jsou dvě námořní katastrofy na počátku a konci uplynulých sto let. 1912 Titanic a 2012 Costa Concordia. V roce 1912 lidé neměli tolik práv a jistot jako dnes. Zato měli smysl pro povinnost a odpovědnost. Bylo naprosto samozřejmé, že když se Titanic potápěl, v záchranných člunech měly ženy a děti přednost. Muži, kteří se do nich cpali, bylo opovrhováno. Posádka dostala revolvery, aby je případně postřílela. Z Titaniku tak byla zachráněna většina žen a dětí, i těch nejchudších. A většina mužů, i těch nejbohatších, zahynula. Boháč John Jacob Astor nejdřív svou novou mladou těhotnou manželku bezpečně usadil do záchranného člunu a pak stoicky zůstal na palubě. Benjamin Guggenheim se převlékl do svého nejlepšího fraku a s doutníkem a sklenkou šampaňského na palubě šel vstříc svému osudu. Tak umírají gentlemani: buď se zbraní v ruce, anebo se sklenkou šampaňského. A nemusím snad dodávat, kapitán Edward Smith svou loď neopustil.
Lidé roku 1912 neměli tolik práv a jistot jako lidé roku 2012, ale zato uměli správně žít i zemřít. Měli smysl pro povinnost a odpovědnost. Nikoli „lib-lab“, nýbrž „cons-cons“.
Když se potápí loď, na které jsou vaše vnoučata, chcete, aby ti muži na palubě mysleli v první řadě na svá práva a jistoty, anebo na své (morální) povinnosti a svou (společenskou) odpovědnost? A chcete, aby tím kapitánem byl spíše Edward Smith, anebo Francesco Schettino? (Čte se „sketino“, jako sketa.) Když se potápí loď s vašimi vnoučaty, chcete, aby na palubě byli muži spíše roku 1912, anebo roku 2012?
Během posledních sto let lidé mnohé získali. Ale taky něco důležitého ztratili. Něco, co v dnešní době strašně chybí. Něco, čehož je dnes velice zapotřebí. 

Vyšlo v Lidových novinách dne 19.1.2011 pod redakčním titulkem Střídání „lib-lab“ nestačí. Zapotřebí je „cons-cons“

Autor: Roman Joch | úterý 7.2.2012 15:05 | karma článku: 35,01 | přečteno: 3551x