Tchyně v defenzivě (8)
Určitě jste se s tím už někdy a někde setkali. Nejvíce ve virtuálním prostoru sociálních sítí, kde mají mnozí pocit beztrestné anonymity. Čím obecnější obvinění je, tím hůře se mu lze bránit. Jak reagovat, když si o sobě například přečtete: „Ona bere úplatky!“ Fajn, ti, kteří Vás znají, si pomyslí o pisateli své, ale ti, kteří Vás znají jen povrchně, si mohou říct, že na každém šprochu, pravdy trochu. A když se pak s Vámi setkají, tak jim vzadu v hlavě bliká světélko: „Bacha, bere úplatky“. A vy jim tu opovržlivost vidíte v očích, ale je zcela marné jim to vysvětlovat. Jen byste přilili olej do ohně, aneb přeci potrefená husa nejvíce kejhá.
Proč se to vůbec děje? Protože pomluva je de facto nepotrestatelná. Pomluvu lze řešit jako přestupek a v obvzlášť závažných případech jako trestný čin. V posledních 10 letech bylo za trestný čin pomluvy odsouzeno jen 90 osob a pouze dvě z nich obdržely nepodmíněný trest. A to více než polovina pomluv je šířena v prostředí internetu. Mnozí právníci se dokonce domnívají, že by pomluva měla být dekriminalizována! Při průměrné délce řízení dva roky se oběť dočká maximálně omluvy a odškodnění do 10 tis. korun v době, kdy už pravda vůbec nikoho nezajímá.
A proč lidé mají tendenci pomluvě věřit? Protože se už setkali se situací, když se očividně někdo něčím provinil, jen se to nepodařilo prokázat. Když si uvědomili, že v některých situacích je soudní moc bezzubá. Nebo stačí, když se jim v životě nedaří...
Pomluvy se bohužel šíří i v rodinách, byť tam je docela snadné říct: Pepíček o tobě říkal to a to, jak to vidíš ty? Nebo rovnou požadovat po Pepíčkovi důkazy pro jeho tvrzení a pak mu vysvětlit, že pomluva velmi ubližuje a že před vyslovením obvinění je třeba mít důkazy. I když v rodině probíhá zdravá komunikace, tak čertík našptávač se stejně najde...
Rodinami se také nesou historické křivdy, ať už oprávněné nebo neoprávněné. „Tvůj dědeček dal strejdovi mlejn a Tvůj táta chudák ostoruhal. Se strejdou se proto dlouhý roky nebavíme.“ Že by táta mlýn prohrál v kartách, se už nedodává. Nebo říká čtyřicetiletý syn: „Mami, ty jsi mě jako malého nechala úplně samotného na lyžařském svahu. Doteď mám z toho trauma.“ Maminka sedí, bradu spuštěnou, zbavena slov. Co na to říct, když je přesvědčena, že by svého malého syna nikdy samotného v nebezpečí nenechala. Přemýšlí, proč syn smýšlí negativně místo toho, aby řekl: „Mami, to bylo príma, že jsme jezdili lyžovat.“
Myslím si, že jedinou obranou je uvědomit si, že přes všechny nedostatky naší společnosti žijeme v jedné z nejbezpečnějších, nejkulturnějších a nejbohatších zemí světa, nelze podléhat blbým náladám a každého pomlouvače okamžitě konfrontovat s pravdou. Máme na to?!
Jitka Coufalová
Tchyně v defenzivě (9)

Pěstouni dostávají děti, které mají za sebou leccos odžito a genetická výbava také nebývá ideální... Když se jim výchova takzvaně „nepovede“, mohou to tímto před sebou obhájit. Ale co u biologické rodiny?!
Jitka Coufalová
Tchyně v defenzívě (7)

„Mami, proboha, co to děláš?!“ „Pepíčku, podívej, jak je babička nemožná!“ A to je jen mírná ukázka dehonestace starších mladšími dospělými před dětmi.
Jitka Coufalová
Tchyně v defenzívě (6)

Vztahy mezi matkou a čerstvě dospělou dcerou byly vždy třaskavé. Dnes Vám povím příběh, který do tématu mého blogu docela zapadá.
Jitka Coufalová
Tchyně v defenzívě (5)

Příběh téměř přes kopírák! Cožpak citové trápení babičky není ojedinělé a výjimečné?! Vidět vnoučata jen zřídka...
Jitka Coufalová
Tchyně v defenzívě (4)

Dnes Vám povím příběh, který osobně vnímám jako týrání babičky. Nemám na mysli fyzické násilí, ale ono to psychické může bolet víc...
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Růst platů bezpečnostních složek? Ať respektuje i další obory, míní Jurečka
Případný růst platů bezpečnostních sborů by měl brát ohled i na ostatní obory veřejné sféry, řekl v...
Odstoupím v půlce června, oznámil šéf izraelské tajné služby Ronen Bar
Šéf izraelské vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronen Bar v pondělí večer oznámil, že k 15....
Požár lakovny na Tachovsku nepřežil jeden člověk, dva jsou v kritickém stavu
V Chodové Plané na Tachovsku hořelo v areálu výrobní firmy. Podle prvotních informací šlo o požár...

Pronájem bytu 2+1, o velikosti 62,31 m2 v 1.NP
K Višňovce, Pardubice
17 000 Kč/měsíc
- Počet článků 9
- Celková karma 13,22
- Průměrná čtenost 500x
Vztah snacha-tchyně se dramaticky proměnil. Dříve byla mladá rodina ekonomicky závislá na rodičích a starší generace byla také nositelem důležitých zkušeností. Mladí tak neměli úniku před mnohdy drakonickou tchyní. Naopak dnes se často starší rodiče setkávají s ageismem. Blok prezentuje reálné příběhy nevhodného chování snachy (mladých manželů) ke tchyni (starším rodičům).
Jsem ajťák a bytostný optimista, který čte, poslouchá příběhy, přemýšlí a vytváří si názory na to, co se ho dotýká.