Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jalta – 70 let

 V dění současnosti toto výročí téměř zapadlo. Přitom i tato událost zásadně ovlivnila uspořádání Evropy i světa. A tím i další osudy nespočtu států, národů, lidstva. I současnost. Nejsem historik. Jen jsem chtěl onu událost trošku připomenout. Myslím, že je proč. A velmi.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Setkání hlavních představitelů SSSR, USA a Velké Británie (Roosevelta, Churchilla a Stalina) během druhé světové války, které se konalo mezi 4. a 11. únorem 1945. Setkání mělo krycí název Argonaut a hlavními otázkami projednávanými byl vztah Spojenců k Německu a Francii, opět se projednávala polská otázka a také vznik Organizace spojených národů. Toto setkání zástupců tří mocností se konalo v bývalém carském Livadijském paláci v Jaltě, nejznámějším letovisku Krymu. Jejím výsledkem byly tyto závěry:

 Byla podepsána tzv. Deklarace o svobodné Evropě, ve které se USA, SSSR a Velká Británie zavázaly nechat na osvobozených evropských územích proběhnout demokratické volby. Zároveň se mocnosti zavázaly pomáhat národům osvobozeným od nacistů řešit demokraticky jejich politické a hospodářské problémy.

 Jako místo konference, kde měla být založena celosvětová organizace spojených národů, bylo navrženo San Francisco a konference se měla konat v dubnu 1945. Již v Jaltě se diskutovalo o struktuře navrhované organizace a dohodlo se na existenci Rady bezpečnosti. USA a Velká Británie se oproti původnímu Stalinovu požadavku na samostatný hlas každé svazové republiky, shodly na podpoře samostatného hlasu Ukrajiny a Běloruska.

 Byla dohodnuta demilitarizace a odzbrojení Německa. Země měla být, na rozdíl od původního spojeneckého plánu, který počítal s rozdělením země na několik samostatných států, rozdělena do čtyř zón, které by byly spravovány Spojenými státy, SSSR a Velkou Británií. Poslední zóna byla na britský nátlak vymezena Francii, která tím získala i místo v Kontrolní komisi.

 Východní část Německa měla připadnout Polsku a Sovětskému svazu. Obyvatelstvo německé národnosti (cca 15 milionů) mělo být z těchto území odsunuto na západ.

 Dále se státníci shodli na reparacích, které mělo Německo platit jako náhradu za ztráty způsobené válkou. Část reparací měla být uhrazena formou zboží (také strojů, lodí, akcií v německých společnostech). USA a SSSR se shodli na celkové sumě 22 miliard dolarů, z čehož mělo 50 % připadnout Sovětům. Britové byli přesvědčeni, že konečnou sumu bude možno stanovit až po ukončení válečných operací, proto měl být sovětsko-americký návrh předložen Reparační komisi.

 Nedošlo ke shodě o válečných zločinech a řešení tohoto problému bylo odloženo.

 V Polsku měla vzniknout demokratická prozatímní vláda, ve které by měl zastoupení i nekomunistický odboj a zástupci londýnské exilové vlády. Toto rozhodnutí bylo porážkou Britů a Američanů, protože prakticky znamenalo jen doplnění loutkové lublinské vlády, řízené z Kremlu. Původní požadavek o odvolání této lublinské vlády, se u Stalina nepodařilo prosadit.

 V Jugoslávii byla podpořena dohoda mezi Titem a Šubašićem, která měla přiblížit komunistickou a exilovou vládu.

 Sověti souhlasili vyhlásit válku Japonsku nejpozději do tří měsíců. Měli za to získat Sachalin a ostrovy jemu přilehlé, Kurilské ostrovy, dále nájem přístavu Port Arthur, výsadní práva v přístavu Dairen a mimořádná práva v užívání Východočínské a Jihomandžuské železnice.

 Rozhodnutí o italsko-jugoslávské a italsko-rakouské hranici bylo odloženo stejně tak jako rozhodnutí ohledně Jugoslávsko-bulharských vztahů, Rumunska, Íránu a montreuxské konvenci.


 Část dohod byla tajná, např. se samostatným zastoupením Ukrajiny a Běloruska v OSN se veřejnost seznámila až na konci války, Dohoda tří velmocí o otázkách Dálného východu byla zveřejněna až v roce 1946 a dokonce i Truman, v době Jalty Rooseveltův viceprezident, se o její existenci dozvěděl až po nástupu do úřadu. (z Wikipedie, vč. foto)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Není cílem tohoto článku vyvolávat jakékoli reminiscence, či paralely k současnosti. Atˇuž způsobem ,,co by bylo, kdyby“, či kdo co měl, musel, nesměl, atp. Stejně tak i ve vztahu k dnešku, současným děním a událostem. Takovéto náhledy mohou být často velice zavádějící, i účelově zneužitelné. Autorovi tohoto článku šlo především o připomenutí tohoto výročí, jako nedílné významné součásti dějin XX. století.  J.A.J.

       11.2.15                                                                                George Anthony

Autor: Jiří Jiroudek | středa 11.2.2015 13:13 | karma článku: 15,72 | přečteno: 618x
  • Další články autora

Jiří Jiroudek

Kešem, šekem, kartou, founem, kódem, s drobnejma, či třeba i s melounem

Svoje penízky do svojí ruky, bych o nich měl potuchy. Ne abych je cpal do slamníku. Není zdrávo mít moc pod hlavou. Spíš ,,jenom“ přehled ve svojí hlavě. I o svejch penězích, ač utratit je i přijít o ně se dá hravě.

17.8.2023 v 15:34 | Karma: 9,04 | Přečteno: 239x | Diskuse| Osobní

Jiří Jiroudek

Nojo. Když to holt byla taková doba.

Jo? A to jako která? No přece tamta před touhle. A co byla ta před tamtou? Sice byla skoro stejná, jako ta před ní. V něčem i horší, v jiným skoro stejná. Ale, ta holt taky byla. Prostě, taková doba. Minulost?

16.8.2023 v 13:55 | Karma: 10,89 | Přečteno: 417x | Diskuse| Osobní

Jiří Jiroudek

Občas se povznést

Alespoň občas, ač ne denně. Proč ne si to dopřát. Třeba i díky mojí skvělé ženě. I těm, se kterými k sobě patříme. Tak spolu, bytˇ třeba jen na chvíli, zas spolu plout. Netřeba životem jen bloumat jako bloud.

6.8.2023 v 21:16 | Karma: 10,93 | Přečteno: 219x | Diskuse| Osobní

Jiří Jiroudek

,,Vedřiny". A bachacha na šoky, a nejen tepelné

Patro se lepí na suterén, s hicem se trochu perem. Já nejsem bez dřiny. Usilovně teplo pytluju, a na zimu se tak tumluju. A až se zeptá, cos dělal v létě, řeknu, coby. Nezaskočíš mě. Všechno už tu bylo. Atˇ byly jakékoli doby.

15.7.2023 v 13:25 | Karma: 10,79 | Přečteno: 266x | Diskuse| Osobní

Jiří Jiroudek

Ohne sranda

Holt, nejni. České republice konflikt bezprostředně nehrozí, armáda se ale musí připravovat na všechny varianty, i ty málo pravděpodobné, řekl premiér Petr Fiala (ODS).

30.5.2023 v 12:51 | Karma: 13,51 | Přečteno: 392x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Zdravotnictví čeká kolaps, věští analýza. Chybí 3000 lůžek, péče se nadužívá

3. května 2024  11:36,  aktualizováno  12:57

V českém zdravotnictví hrozí bez přijetí potřebných opatření vyčerpání zdrojů. Systém není podle...

Na Chebsku vjel vlak do spadlého stromu a vykolejil, provoz na trati stojí

2. května 2024  18:56,  aktualizováno  3.5 12:55

Uzavírka trati u Plesné na Chebsku, kde ve čtvrtek odpoledne v úseku mezi Velkým Luhem a Skalnou...

Hory jsou poprvé bez souvislého sněhu, hlásí meteorologové. Zůstaly jen zbytky

3. května 2024  12:51

Čtvrtek byl podle Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ) prvním letošním dnem, kdy nikde na...

Ukrajina může použít naše zbraně v Rusku, říká Británie. Eskalace, reaguje Kreml

3. května 2024  10:26,  aktualizováno  12:41

Ukrajina může použít britské zbraně k úderům na ruském území. Během návštěvy Kyjeva to oznámil...

  • Počet článků 628
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 511x
Jsem bezesporu svérázný, jedinečný a neopakovatelný originál a unikát. Samozřejmě, že svým způsobem, tak jako každý.

Seznam rubrik