Dvojí metr, který měří pokaždé jinak

Minulý týden vyšel článek, který prezentoval zjištění vědců z Harvardu, že kuřáci marihuany mají větší počet spermií. Nebudu zde komentovat, jak relevantní výsledek této studie asi tak je. Co mě ale překvapilo, byly reakce.

Na úvod bych chtěla podotknout, že se neřadím k uživatelům marihuany a to ani příležitostně. To abych předešla útokům, které byly ze strany diskutujících směřované na ty, kdož se snad rozhodli užívání marihuany hájit, ať už z jakéhokoliv důvodu a vyslechli si, že jsou přítěží pro společnost a feťáky, kteří mají v hlavě nas*áno.

Přesto by mi ale přišlo poněkud sobecké, něco jim vyčítat a to už jen proto, že užívám jiné, daleko návykovější a zdraví nebezpečnější drogy - ovšem povolené. Tedy alkohol a tabák. A tak si říkám, zda je v naší společnosti skutečně tolik nekuřáků a abstinentů a nebo zda jenom používají dvojí metr. Že je něco zákonem povolené, totiž nemusí nutně znamenat, že je to lepší. 

Ostatně se stačí podívat na statistiky. O tom, že na otravu alkoholem, či nemoci s ním spojené umírá jen v ČR okolo 1500 lidí ročně. O tom, že přes milion lidí u nás pije alkohol v rizikovém množství a nebo se této hranici blíží. O tom, že mladí lidé, kteří pijí alkohol, čelí až 50krát vyššímu riziku, že skončí u kokainu a až 7,5 krát vyššímu riziku, že skončí u jiných ilegálních drog. A můžete se zeptat sami sebe, kolikrát jste byli svědky agresivního chování vyvolaného přemírou alkoholu. Agresivního kuřáka marihuany jsem tedy já osobně zatím nepotkala.

Podíváme-li se na samotnou marihuanu, žádnou statistiku úmrtnosti nevidím - už jen proto, že předávkovat se s ní prostě není možné. Podívám-li se na jiné výzkumy, mluví o tom, že je dokonce 100krát méně škodlivější pro lidský organismus než alkohol či tabák. A když se podívám na seznam pěti nejnávykovějších látek, kam se řadí heroin, kokain, nikotin, barbituráty (sedativa) a alkohol, ani tam ji nevidím, zatímco jiné, u nás povolené látky ano, a to na 3. a 5. příčce. Je to už jen proto, že na marihuaně, na rozdíl od alkoholu, nevzniká závislost fyzická.

Zde dvojí metr máme, ale tam, kde by být podle mého měl, schází. Do skupiny drog shodně řadíme látky, které mají devastující účinky na lidský organismus - např. heroin či pervitin, ale také ty, u kterých jsou již mnoha výzkumy naopak prokázány léčivé účinky - vedle marihuany např. tzv. psychedelika, která mají výborné výsledky např. u léčby depresí. Nejsou návykové, ani toxické, často jsou přírodní a co víc, naopak dokáží léčit závislosti - ať už na alkoholu, tabáku nebo tvrdých drogách. Jejich výzkumu se u nás intenzivně věnuje např. prof. MUDr. Jiří Horáček z Národního ústavu duševního zdraví. 

Tímto nechci nikterak obhajovat jejich používání, které má k léčebným účelům daleko a proto si ani nemyslím, že by jejich užívání mělo být plošné. Přesto si myslím, že pokud zůstanou v rukou odborníků, skrývají v sobě obrovský potenciál. A snad to jednoho dne uznají i ti, kteří proti nim zatím bojují, se skleničkou a cigárem v ruce :)

Zdroje dat:

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/cesi-a-alkohol-v-datech-na-nemoc-ci-otravu-zemre-okolo-1500-lidi-rocne_201601291337_jcibulka
http://www.zdravotnickydenik.cz/2016/11/zprava-o-drogach-640-000-lidi-v-cr-pije-alkohol-velmi-rizikove/
http://www.drogy.cz/alkohol/kap-mezinarodni-statistiky.html
https://www.theverge.com/2015/2/23/8093203/marijuana-is-much-safer-than-alcohol-or-tobacco-according-to-a-new

http://www.upsychiatra.cz/5-nejnavykovejsich-latek-na-svete-co-delaji-drogy-s-nasim-mozkem/
https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(07)60464-4/fulltext

Autor: Ivana Jirmářová | úterý 12.2.2019 11:44 | karma článku: 19,81 | přečteno: 1184x