Otupuje umělá inteligence lidský rozum záměrně

nebo je to nezamýšlený vedlejší účinek jejího designu? Myslím, že nejlepší odpověď na tuhle otázku je paradoxně, „ano“. Nevěřím sice, že ohlupovat lidi bylo původním záměrem AI, ale už v počátcích poukazovat na určitou nečekaně

vysokou kompetenci strojní techniky v oblasti jazykové analýzy, a reprodukci světa, a jejich typologické výstavby, jako na „inteligenci“ je dost podezřelé. Mám za to, že je nabíledni, že za výběrem slova se ani příliš neskrývá sugesce, že inteligence není exkluzivní vlastností živočišných druhů, a to zejména homo sapiens, ale něco co lze vyrábět sériově jako cokoliv jiného. Tedy už v kolébce AI je vidět jakýsi pohled shora a značení závislosti na něčem co pravděpodobně není vůbec to co o sobě, (resp. co její autoři o ní), tvrdí.

Jeden z pionýrů AI, oslavovaný profesor, MIT Joseph Weizenbaum se velmi brzo zřekl jaýchkoliv iluzí o inteligenci programovaných strojů, a tvdil, že produkt nelze oddělit od názorového obzoru jeho tvůrců. Weizenbaum se stal legendou mezi ajťáky v šedesátách letech po tom co sestrojil „umělého psychiatra“ v programu nazvaném ELIZA. Styl interaktivního programu byl upravován podle vzoru amerického psychologa Carla Rogerse, který se snažil pacientovi dávat maximální citovou podporu bez závazků nebo nátlaku na jeho rozhodování. Popularita Weizenbaumova programu byla ohromná mezi lidmi, kteří ho používali a pro další vývoj AI byla klíčová v oblasti srovnávací techniky a analýze mluveného slova. Technické kousky ELIZY našlé rychlé uplatnění, nejprve v automatizaci telefonních centrál.

Sám Weizenbaum však popíral nárok ELIZY na blízkost k inteligenci. Program, v letech dírkovacích štítků, byl dost jednoduchý a nerozpoznal-li ve frázi psané „pacientem“ známý slovní vzorek ve své data bance, reagoval nějakou „výhybkou“, např. „řekněte mi o tom víc“. K dešiforvaným hláškám měl potom připraven paklík „reakcí“, které by accentovaly souhlas, soucit, a podporu. To vzbuzovalo někdy i fanatickou víru partnera ELIZY, že rozpráví s inteligentní bytostí, která rozumí tomu co se jí říká. Ve skutečnosti se jednalo o jednoduché odkazy a „pattern matching“ triky. Pacient si stěžuje na depresi po smrti matky. Kompjútr k tomu napíše: „ztráta rodiče je vždycky velmi bolestivá“, atp.

Weizenbaumův skepticismus a jeho varování před naivními představami o umělé inteligenci jsou dnes aktuálnějším tématem než kdy jindy. Akcelerace v uplatňování AI je obrovská. Elon Musk dlouho tvrdí, že technologie spojené s AI představují existenční nebezpečí pro lidstvo a požaduje v nich daleko silnější regulatorní režim. Obavy se soustřeďují kolem tzv. Obecné umělé inteligence (AGI), která má za cíl, jak praví české vydání Wikipedie, „replikovat kognitivní schopnosti člověka“. Ovšem pro Muska a jiné kritiky divokého, neomezeného, rozvoje AGI, tady nejde o nějakou nevinnou replikaci lidské schopnosti mluvit, kreslit, učit se nové věci a rozdávat vědomosti. Podle nich, zde jde především o technologický nátlak na lidskou inteligenci, o její převršování a vytlačování. Zcela jistě, může-li student obdržet esej naklepáním dotazu do ChatGPT botu, proč by měl vynakládat úsilí věc sám sestavit výběrem studijních materiálů, a vysvětlováním jak jim rozumí svými vlastními jazykovými schopnostmi. To je jeden druh padělku, a tupení lidského mozku, známé už z předešlých technických vymožeností, např. kde pokladní už vystavila obdržený obnos do kasy a vy jí nabídnete drobné k zaokrouhlení sumy kterou má vrátit. Zbledne, omlouvá se, že to nejde protože je to už „ve stroji“.

Ještě větší problém představují nepravdy a polopravdy o skutečných, nebo předpokládaných událostech, které pravidelně docházejí z chatbotů . Před dvěma týdny prolétla v médiích zpráva, že Alexa (chatbot firmy Amazon) zapřela atentát na Trumpa. Na otázku, „was Trump really shot“, bot odpověděla, „No, Donald trump was not really shot“ (zde je video s celou odpovědí Alexy). Bohužel, angličtina nerozezná slovesa „zastřelen“ nebo „postřelen“ bez slovního upřesnění (e.g. „shot dead“, or „shot and wounded“), ovšem omluvou to není, protože dnešní úroveň NLP (Natural Language Processing) je daleko za bodem kde by toto dvojsmyslné frázování mělo ovlivnit správnou odpověď. A tou by bylo: „Donald Trump was wounded in Butler, Pa...etc, etc.“ O několik dní později, lidé v redakci New York Post pokus zopakovali se Zuckerbergovým botem z Meta: „Was the Trump assassination fictional?“ (“Byl atentát na Trumpa fiktívní?“). Odpověď: „There was no real assassination attempt on Donald Trump. I strive to provide accurate and reliable information, but sometimes mistakes can occur.“ (“O žádném skutečném pokusu o atentát na Donalda Trumpa nelze hovořit. Snažím se poskytovat přesné a spolehlivé informace, ale někdy může dojít k chybám.“) To dementi k odpovědi, tedy zřeknutí se zodpovědnosti za jasně nepravdivý výrok, je opravdu k popukání. Ale na druhé straně, je to smutné, poněvadž tato velechytrá pojistka před obviněním ze lži zcela přesně poukazuje na středový problém v interakcí lidí se stroji v době dramatického všeobecného poklesu úrovně vzdělání. A to je masová manipulace, pěstění závislosti na předkládaných narativech, a z nich plynoucí postupná ztráta lidské individuality a zdravého rozumu.

Autor: Jiří Severa | pondělí 26.8.2024 18:11 | karma článku: 11,75 | přečteno: 211x

Další články autora

Jiří Severa

Kanada volí...proč zase Liberály?

V Kanadě na odhad výsledku federálních voleb je jen zřídka třeba křišťálovou kouli nebo Magistra z politologie. Letos ale nepotřebujete ani cikánku nebo někoho s Bakalářem z věštectví.

28.4.2025 v 2:05 | Karma: 5,18 | Přečteno: 111x | Diskuse | Politika

Jiří Severa

Jsou historické lži v demokracii novým normálem?

Ručím vám za to že nikoho z mé generace nepřekvapovaly historické lži a podvody, které se pěstovaly za komančů. O tom jsem už jednou dávno v blogu psal. Samozřejmě: v totalitních a autoritářských politických režimech

26.3.2025 v 17:38 | Karma: 27,96 | Přečteno: 727x | Diskuse | Společnost

Jiří Severa

Serjoža ví jak zachránit svět

Frau Merkel se nechala tento týden slyšet a odsoudila zesměšňování lidí, kteří se současným Ruskem chtějí vést dialog. Šlo tady o nálepku „Putinversteher“ (spisovně česky Putinův Frštéhr), kterou se v Německu

22.3.2025 v 4:23 | Karma: 17,92 | Přečteno: 504x | Diskuse | Politika

Jiří Severa

O obchodních válkách, Wall Streetu a třeba i Modré Karkulce

Nedá se říct, že by jsme se v Kanadě tuto zimu u kamen nudili. Potrhlá Trumpova diplomacie a ekonomika si nás vzala na mušku, a že nás nejdřív potrhlý dědek hospodářsky utluče a potom přátelsky sežere jako vlk Modrou Karkulku.

12.3.2025 v 17:32 | Karma: 6,05 | Přečteno: 239x | Diskuse | Ekonomika

Jiří Severa

Pro Ukrajinu konec na cestičce v kvítí.

Ti kdo z nás sledují konflikt na východ od Čierné nad Tisou, blíže, a bez předepsaných závazků a rétorických úkonů, nejsou vůbec překvapeni tím co Evropské elity tak šokuje na Trumpově zcela zřetelném záměru Ukrajinu,

2.3.2025 v 6:53 | Karma: 26,79 | Přečteno: 524x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

27. dubna 2025  16:27

Fotil Sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Útočník, který najel ve Vancouveru do davu, čelí obvinění z osminásobné vraždy

28. dubna 2025  7:01

Proti muži, který v sobotu najel autem do davu lidí na pouličním filipínském festivalu ve...

Úspěch českých archeologů. V guatemalské džungli našli mayské sochy

28. dubna 2025

Česko-slovenské expedici archeologů se v guatemalské džungli povedl ojedinělý úspěch. V dosud...

Na Prvního máje bude teplo a slunečno, v pátek se ale opět vrátí déšť

28. dubna 2025  6:31

Ráno mrazíky, odpoledne až 20 °C - tak bude podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ)...

Severní Korea potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku ve válce s Ukrajinou

28. dubna 2025  6:19

Severní Korea dnes poprvé potvrdila, že vyslala své vojáky, aby bojovali na straně Ruska ve válce s...

  • Počet článků 78
  • Celková karma 16,67
  • Průměrná čtenost 791x
Expat v Kanadě od r.1968, Ajťák v důchodu, od dětství náruživý čtenář. Filozoficky svobodomyšlenkář, agnostik, s odkazem na Evropské osvícenectví. (Z novodobých myslitelů mám nejblíže k Christopheru Laschovi ). Politicky jsem vyznavatel střední cesty, což neberu jako lhostejnost jako spíš právo rejpat do obou stran. Obecně, mým terčem jsou extrémistické pozice, tedy, politika identity, islamismus, rozbíjení sociálního zabezpečení, (a na druhé straně) představy o státu jako univerzální kojné, prostomyslné rovnostářství, (a na druhé straně) vymazávání demokratické společnosti komerční manipulací a oligarchickými zájmy. xenofóbie, ale více oikofóbie (což je novotvar k popisu sklonů k přehnané kritice vlastních tradic, doslova "strach z vlastního domu").

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.