Něco o mých (prý) pochybených názorech na Rusko a Ukrajinu
o koho jde.
Souvislost s mým tématem spočívá v pochopení, že rozbor informací závisí nejprve a nejvíc na tom jedná-li se opravdu o spolehlivé informace. My ajťáci máme na to takovou říkanku: „garbage in, garbage out“. Slušně česky se to dá přeložit jako: „výkaly ve vstupu, výkaly ve výstupu“. A právě v tématu Rusko a Ukrajina jsou ty vstupní informace, no řekněme, „chutí rozličné“. Všiml jsem si, že s většinou lidí, kteří spoléhají na jisté informační kanály není možné mít rozumnou debatu, protože já spoléhám na kanály jiné.
Například moje sestra vášnivě věří, že uliční masakr civilistů v Buči na jaře 2022 ustupujícími ruskými jednotkami je nezvratitelným faktem. Video bylo na ČT1. Snažil jsem se jí vysvětlit, že to co viděla - na vlastní oči - byly pouze mrtvoly na ulici a k tomu komentář, že to udělali Rusové, před tím než utekli. A že aby to byl fakt, muselo by se to vyšetřovat trochu jinak a z obou stran. Marně. Rozčílila se tak, že jí stoupl tlak, čímž byla debata ukončena bez komuniké.
Jiný případ byl můj kamarád z gymplu, který pošetile srovnával Ruský vpád na Ukrajinu se srpnovou invazí 1968. Já na to, že to je jiný kontext, že mezi tím se Sověti (dejme tomu Rusové) stáhli, Svaz se rozpadl, a potom se jim NATO rozlezlo do bývalých satelitů a baltských republik, ač Gorbačevovi slíbili, že od sjednoceného Německa se aliance nerozšíří ani o krok. A samozřejmě, že Rusové vyskakovali, když si začal Washington a Londýn brousit zuby na Ukrajinu a rychle se zabydleli v Kijevě. Hovoříme tedy ne o Praze, ale o části Veliké Rusi, a navíc legendární kolébky Ruska jako státu. Marně. Ač kámoš je akademik, nechtěl přiznat paralelu v obviňování Miloševiče v dobyvačnosti, zatímco mu Clinton a Kohl vesele bombardovali Bělehrad, odtrhávali Kosovo a spojence na Černé Hoře. „Wir müssen Serbien in die Knie zwingen“, jak to popisoval Kohlův ministr Klaus Kinkel. Marně. Nepomohl ani bezvadný srbský vtip z té doby. V něm v noci Mira (Markovič) cloumá Slobodanem (Miloševičem) a povídá: „Vstávej Slobo, v ulici jsou už američtí vojáci“. Slobo zabručí, doušourá se k oknu a pak zpátky do postele, a jak se obrací zády od ženy, kárá ji: „Co blbneš ženská, dyť to jsou naši pohraničníci“. (Mimochodem: tuhle anekdotu jsem slyšel na Solovjovově Večeru asi rok před invazí. Jeden host tam kritizoval pasivnost Putina v jednání se Západem, jako varování, aby nedopadl jako Miloševič.)
Z druhé strany to nemám moc dobré ani u mých ruských a otevřeně proruských kamarádů tady v Ottawě. Já sice s nimi povětšinou souhlasím, ovšem mám výhrady, v něčem dosti velké.
Jak říkal Klaus, Putin se vidí jako „otloukánek“, což zdaleka jeho věci nepomáhá. Lavrov loni v Indii sklidil posměch když tvrdil, že Rusko se snaží ukončit válku, kterou proti němu rozpoutal Západ. Lavrov je velmi chytrý pán a zkušený diplomat, který umí dobře anglicky. Tedy nebylo důvodu k divoké nadsázce, když by bývalo stačilo říct, že Západ od rozpadu Sovětského svazu vede proti Rusku agresivní politiku, a s Ruskem na Ukrajině (jako před tím v Jugoslávii) hraje hru s nulovým součtem, což je pro Moskvu naprosto nepřijatelné. Jestli nevíte proč je to pro Moskvu nepřijatelné, povím vám to. Existuje řeč Winstona Churchilla v BBC z října 1939 – velmi známá řeč - ano ta c v ní tvrdil, že Rusko je hádanka, zabalená do mystérie, uvnitř velké záhady. Řekl přesně toto: „It cannot be in accordance with the interest of the safety of Russia that Germany should plant itself upon the shores of the Black Sea, or that it should overrun the Balkan States and subjugate the Slavonic peoples of south eastern Europe. That would be contrary to the historic life-interests of Russia.“ (Nemůže být v souladu se zájmem bezpečnosti Ruska, aby se Německo usadilo na pobřeží Černého moře nebo aby přemohlo balkánské státy a podrobilo si slovanské národy jihovýchodní Evropy. To by bylo v rozporu s historickými životními zájmy Ruska) Místo směšné nadsázky, Lavrov mohl citovat Churchilla a říci, že na věci se nezměnilo nic kromě jména západního hegemona.
Jiná věc, která není ným kámošům po chuti, je něco čemu říkám Putinova hra na schovávanou, tedy jeho nezájem otevřeně a závazaně formulovat cíle Federace, a myslím tím zejména teritoriální požadavky Ruska o navrácení území Novoruska, které Sověti přidělili Ukrajině. (Tohle se sice trochu změnilo minulý měsíc ale stejně.) Většina proruského komentariátu, který znám, tvrdí že není „špetka důkazů“ o tom, že Rusko před invazí mělo plány jakkoliv měnit hranice dále, i.e. kromě Krymu což je pro Rusy fait accompli. Ovšem, špetka důkazů (of prof. Johna Mearsheimera „there is not a scintilla of evidence...“) o tom je. A tou je Putinův esej o Historické jednotě ruského a ukrajinského lidu (ruská verze je v Kanadě nedostupná bez VPN) z léta 2021. V něm, ruský prezident tvrdil, že Rusko při formaci bolševické Ukrajiny bylo „okradeno“. Já sám jsem zpočátku nevěřil, že by bylo v ruském zájmu hranice měnit. Z analýz, které jsem četl největší dojem na mě udělaly ty, které tvrdily, že původní invazní plán byl nulovat rok 2014 kontra-převratem, tj. rychle obsadit Kijev, vyhnat prozápadní vedení a nastolit na jejich místo místní hochy spřízněné (nebo alespoň smířené) s ruskou verzí svých dějin. Ukrajina (mínus Krym, Luhansk a Donětsk) by pokračovala dál jako nezávislý stát, ale „zfinštěný“ (ve smyslu neutrálního Finska, jakým donedávna bylo) a „denacifikovaný“ , tj. bez pomníků Bandery a Šukeviče, a bez ambicí vstoupit do NATO a EU. Bylo by to podobné řešení, kde přímá anexe je zavržena ve prospěch přijatelnější verze místní suverenity, podobně jako v Kosovu, Jižním Sudánu nebo v Bengálsku. Ovšem napíše-li někdo, že jeho stát byl někým okraden, natož prezident profesí právník, pak je nutné konstatovat, že právním principem nedotknutelnosti hranic bude zastrašen daleko méně než právník Obama hranicemi al-Asádovy Sýrie. Daleko méně jistě proto, že hranice posovětské Ukrajiny leží v územích bývalých ruských státních celků, jistě daleko blíž než je Deirezzor k Rio Grande. Mimochodem: závazek Ruské Federace v Budapešťském memorandu respektovat hranice Ukrajiny vzdá-li se země jaderného arsenálu, je platný pouze za předpokladu rebus sic stantibus, tedy jestliže věci zůstanou tak jak jsou. Jak vysvětlil bývalý americký velvyslanec v Moskvě Jack F.Matlock, tento princip mezinárodního práva nemůže být uplatňován jestliže se aliance NATO rozšiřuje přes sliby Rusku a později přes jeho protesty.)
Nicméně, původní ruský plán na Ukrajině ztroskotal a náhradní nebyl zřejmě jiný, než rychle vybudovat a opevnit „pevninový most“ na Krym a současně předstírat světu, že v Istanbulu s ukrajinskými vyjednavači připravují nějaké smysluplné dohody. Jistě uznávám, že je pokrytecké Rusy obviňovat z dvojakosti, po tom jak se k jeho zájmům Západ choval třicet let, a zejména v „plnění“ Minských dohod. Ovšem mýtus o takřka hotové bratrské dohodě s Ukrajinou, kterou v posledním momentě zhatil Boris Johnson, koluje v proruských kruzích dál, a je všemožně podporován z Kremlu. Stačí se ale podívat co se v průběhu istanbulského jednání dělo v obsazeném Chersonu a Záporoží. Určitě to nevypadalo tak, že Rusové mají v úmyslu odtamtud odejít. Dva měsíce po konci jednání, ruský ministr obrany Šojgu hlásil prezidentovi dokončení „сухопутного моста“, pevninového mostu na Krym, po kterém volali přední strategičtí analytici v zemi od roku 2014 jako nezbytnou součást v obraně poloostrova. Navíc, samozřejmě, tu byla otázka vody ze severo-krymského kanálu na kterou nové zemědělství Krymu absolutně spoléhá šedesát let. Ukrajinci ji zastavili přehradou v Kalančaku v roce 2014. Ruská armáda jí vyhodila do povětří první den invaze, jako první věc v pořadí důležitosti. Že by rozhodnutí Kremlu anektovat bývalé Potěmkinovy vesnice na Dněpru najednou spadlo z nebe?
Malé vyhlídky na mírovou dohodu
Jenou z nejchytřejších věcí, kterou jsem od zavilých odpůrců Putina kdy slyšel, byla hláška Máši Gessen před šesti lety, že jedinou válku se Západem, kterou si ruský prezident přeje je ta rétorická, ne ta ve které by vozili dvacetileté kluky zpátky domů v pytlích. V jiných odhadech Putinova charakteru, které Máša publikuje (v USA), je holka vedle, ale v tom, že v té podstatné věci války je Putin „maminčin“ je podle mne velmi dobrý odhad. Putinova nechuť ke krvavé válce s Ukrajinou je zřejmá od momentu, kdy na jaře 2014 zakázal Donbaským milicím Strelkova vstup do Mariupolu (v té době s minimální obranou). Když o šest let později město ruské dobrovolnické jednotky dobyly za velkých ztrát a zbývající útvar Azovců byl v pasti železářského kombinátu, vydal rozkaz Šojguovi Azovstal ztečí nebrat, pouze místo obklíčit tak „što by mucha něproletěla“. Kadyrovci tam vtrhli stejně. Přes všechnu ubohou propagandu o Putinovi jako masovém vrahovi, západní výzvědné služby spoléhají na jeho dnes už notorickou averzi k významné riskantní iniciativě , a plánujíí eskalační akce, jakou je například současný vpád do Kurské oblasti, podle toho.
Ovšem, je myslím třeba rozumět, že Putinův osobní postoj k válce není ta nejpodstatnější věc. On se po dlouhém váhání rozhodnul pro válku a bude jí vést dál. Zřejmě buď do smrti nebo do doby, kdy odčiní svoji „chybu“ v představě, že Americko-britský převrat od Majdanu vyhasne stejně tak jak vyhasla před tím Juščenkova Oranžová revoluce a že není třeba pro to z Ruska něco dramatického dělat. Důležité pro Putina je pouze to co je přijatelné pro širší ruskou veřejnost a jeho popularitu u ní. Takže nakonec tím rozhodujícím elementem je názorový amalgám elit Moskvy a Petrohradu, kolem něhož se formuje širší konsensus země. V něm panuje zatím víceméně rovnováha mezi „jestřáby“, kteří chtějí zpátky celé „ukradené“ Novorusko až k Tiraspolu na Dněstru, a ruskou verzí chcimírů (blahoslavení nebo oni synové Boží slouti budou. Ev.S.Matouše 5:9) , kteří by se spokojili s těmi čtyřmi oblastmi, které si Federace připojila na podzim roku 2022. Myslím, že Putin by nakonec uhádal doma ten menší územní nárok, jestliže Ukrajina přistoupí na centrální ruské podmínky. Stáhnout se ale odkudkoliv z těchto území není pro něj ani jeho nástupce myslitelné. Rusko překročilo Rubikon.
Prozatím to na nějakou opravdovou dohodu nevypadá. Zlomový moment jistě nepřijde z Kijeva, pro jehož současnou vládu jakákoliv teritoriální změna správy na moskevskou je anatema. Putin se se Zelenským nemůže dohodnout na ničem a zřejmě bude dobývat dál vesnice směrem k Dněpru dalekonosnými údery, a dál vést vyšetřovací komise do bezpečnostních výpadků v obraně proti terorismu.
Jiří Severa
Utajované kanadské žertíky s imigrací
Syn mého kamaráda rodáka se usadil v Praze před čtyřmi lety. Na nedávné návštěvě u rodičů v tady Ottawě se mi svěřil, že se v Praze cítí víc doma, protože je tam těch bledých jako je on v poměru daleko víc než kde jinde na Západě.
Jiří Severa
Otupuje umělá inteligence lidský rozum záměrně
nebo je to nezamýšlený vedlejší účinek jejího designu? Myslím, že nejlepší odpověď na tuhle otázku je paradoxně, „ano“. Nevěřím sice, že ohlupovat lidi bylo původním záměrem AI, ale už v počátcích poukazovat na určitou nečekaně
Jiří Severa
Letošní americké volby...sorry, jako
Ne, nebyl to J.B Pritzker, ani Mark Kelly, ani Pete Buttegieg (my goodness), ani ten falešně hlášený populární guvernér Pennsylvánie Josh Shapiro, který byl údajně podle videa z minulé soboty vybrán Kamalou Harris jako
Jiří Severa
Tento týden na vyšinutém konci světa
V Americe se od minulého víkendu nehovoří o ničem jiném než o zhoubném spiknutí, které se snaží nastolit v zemi "bílou nadvládu" a o Trumpvých intrikách v tomto excluzivním společenství, jehož členové na tajných schůzích
Jiří Severa
Bílý supremacista nebo duševně chorý osamělý vlk, jiná možnost asi není
Hovořím o masových vrazích, a o jejich mediálním zpracování. Je skutečně neuvěřitelné jak západní média, tedy jejich vedoucí levicové zdroje, diktují a kontrolují chápání masových vražd nevinných lidí, jedná-li se o akci jedince.
Další články autora |
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Porno a Česko. Jsme téměř unijním extrémem, ukázala data
Je to vlastně vedlejší, nezamýšlený produkt evropské legislativy. Její nařízení o digitálních...
Bilion od EU na obnovu Ukrajiny. Šance českých firem brzdí úřady a byrokracie
Premium Evropská unie přislíbila poskytnout na rekonstrukci válkou poničené Ukrajiny v rámci programu...
Pojištěné škody po záplavách vzrostly na 18 miliard, vyšší byly jen v roce 2002
Za povodně, které zasáhly Česko před měsícem, vyplatily pojišťovny přes 3,3 miliardy korun. Klienti...
Malé nemocnice kritizují, že mají mít na péči málo, osloví Ústavní soud
Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) sdružující menší regionální nemocnice chce poslat k...
KLDR proti nám vstoupila do války, řekl Zelenskyj s odkazem na tajné služby
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí uvedl, že od tajných služeb obdržel informace o...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 72
- Celková karma 17,03
- Průměrná čtenost 822x