Vilém Přibyl: Významný český tenorista s nezaměnitelným hlasem
Vilém Přibyl (10. dubna 1925 – 21. dubna 1990) patřil mezi nejvýznamnější české tenoristy 20. století, především díky svým emotivním a lyrickým výkonům v operách Leoše Janáčka a dalších českých skladatelů. Jeho kariéra byla úzce spjata s brněnskou operní scénou, ale jeho hlas a interpretační dovednosti si získaly uznání i na mezinárodních scénách. Jeho mimořádný talent vnesl nový život do českého operního repertoáru a zanechal trvalý odkaz, který ovlivňuje operní svět dodnes.
2. Život a kariéra
Vilém Přibyl se narodil v Brně, kde později studoval zpěv na tamní konzervatoři (tohle mi není jasné, zdroje se rozcházejí), ale část svého dětství prožil v Hradci Králové a v Náchodě. Jeho rodina měla blízký vztah k divadlu – oba rodiče byli ochotníci, a tak k divadlu vedli i Viléma. V mládí se plánovalo, že bude lesníkem, ale po zatčení jeho otce v roce 1939 za podvratnou činnost se životní plány změnily. Přibyl se nakonec vyučil topenářem nebo elektromechanikem – existují zde různé zdroje. Později vystudoval strojní průmyslovku v Praze, kde se poprvé dostal do kontaktu s pěveckým sborem a začal získávat své první zkušenosti se zpěvem.
Po absolvování vojenské služby a ženitbě pracoval jako projektant, ale zároveň se intenzivně věnoval studiu zpěvu. Tato část jeho života je zahalena určitými nejasnostmi, protože zdroje se různí, ale je jisté, že zpěv postupně převzal hlavní roli v jeho životě.
Jeho první profesionální angažmá přišlo v roce 1959 v Ústí nad Labem, kde se z vedlejších rolí brzy propracoval k hlavním postavám. Brzy na to přestoupil na brněnskou operní scénu, kde se stal stálým členem a jednou z klíčových postav. Zároveň se seriózně věnoval studiu zpěvu a postupně se etabloval jako jeden z nejvýznamnějších tenoristů své doby.
Přibylova kariéra byla silně zaměřena na český repertoár, především na díla Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, ale věnoval se také mezinárodnímu opernímu repertoáru. Jeho role Florestana ve Fideliu, Cavaradossiho v Tosce nebo Dalibora v Smetanově Daliborovi získaly uznání jak v Česku, tak v zahraničí. Na konci 60. let zazářil v londýnské Covent Garden jako Dalibor, což byla jedna z jeho vrcholných mezinárodních zkušeností.
Nutno říct, že bylo v té době zvykem uvádět i mezinárodní opery česky. Mělo to určitě něco do sebe.
3. Významné role
Vilém Přibyl byl známý zejména svými mistrovskými interpretacemi rolí v dílech Leoše Janáčka, které jsou považovány za jedny z nejnáročnějších pro tenoristy. Jeho emocionálně silné, technicky brilantní výkony v těchto rolích z něj učinily hvězdu.
· Laca Klemeň v Její pastorkyni (Jenůfa) – Tato role je považována za jednu z klíčových v jeho kariéře. Přibyl dokázal Lacu ztvárnit jako postavu plnou vnitřního konfliktu, s intenzitou, která byla pro Janáčkova díla typická. Jeho interpretace byla oceňována nejen v českých divadlech, ale i na zahraničních scénách, kde se hrála Janáčkova díla.
· Boris Grigorjevič v Kátě Kabanové – Přibyl byl vynikající v této tragické roli, kde dokázal bravurně vyjádřit vnitřní boj Borise s okolním světem a jeho vlastními city. Jeho hlas a herecký projev v této roli byly vždy oceněny jak odbornou kritikou, tak publikem.
· Princ v Rusalce (Antonín Dvořák) – Tato role mu umožnila plně projevit své lyrické kvality. Arie „Vidino divná, přesladká“ byla jedním z vrcholů jeho repertoáru, přičemž jeho provedení se vždy vyznačovalo krásou tónu a silným emocionálním prožitkem.
Kromě těchto vrcholných rolí ztvárnil Přibyl i další významné postavy českého operního repertoáru, jako je Jeník v Prodané nevěstě nebo Bohuš v Jakobínovi. Zároveň se věnoval i světovému repertoáru, přičemž exceloval v dramatičtějších a lyrických rolích.
4. Spolupráce s významnými dirigenty a režiséry
Vilém Přibyl byl oblíbeným interpretem mnoha špičkových dirigentů své doby. Pracoval s takovými osobnostmi, jako byli Václav Neumann, Bohumil Gregor a František Jílek, kteří ho oceňovali pro jeho muzikálnost a schopnost hluboké interpretace. Díky své spolupráci s Václavem Kašlíkem vznikly inscenace, které se zapsaly do historie českého operního divadla.
Janáčkova díla, ve kterých se specializoval, jsou známa pro svou technickou a dramatickou náročnost, což vyžaduje nejen hudební schopnosti, ale i výrazné herecké dovednosti. Přibyl vynikal v obou oblastech, a díky tomu se stal vyhledávaným interpretem, který spojoval dramatickou hloubku s muzikálním mistrovstvím.
5. Styl a hlas
Vilém Přibylův hlas byl v základu lyrický, ale měl v sobě i dostatečnou sílu pro dramatičtější role. Jeho technika byla čistá a precizní, a přestože jeho hlas někdy nesl lehké stopy nasálnosti, dokázal tuto vlastnost proměnit v jednu ze svých rozpoznatelných charakteristik. Tento rys jeho hlasu mu dodával určitý výraz, který byl nezaměnitelný a který v kontextu jeho interpretací fungoval skvěle.
Já zde udělal chybu, jako mladý operní jinoch jsem Přibyla za ty stopy nasálnosti odsoudil. Dnes vím, že to bylo dané jeho dispozicí a že s tím naložil opravdu dobře.
Bohužel, Přibyl trpěl od relativně mladého věku těžkou cukrovkou, která ovlivnila jeho život i kariéru. I přes zdravotní problémy však zůstal věrný svému umění až do konce svého života. Nakonec ho ale cukrovka udolala.
A protože jsme skončili smutně, na konec zvolíme odlehčenou populární píseň.
Jiří Zedník
Maria Caniglia, soprán

Pod příkrovem dějin umění se ukrývá mnoho umělců a umělkyň, kterým v dobách jejich slávy ležel svět u nohou. Dnes je to všechno zapomenuto a zná je jen pár výstředních bláznů jako jsem já.
Jiří Zedník
Hermann Prey, nejsympatičtější z barytonů

Hermann Prey (11. července 1929–22. července 1998), jeden z nejlepších německých barytonistů. Neřekl bych, že je možné, aby jeho jméno zapadlo. Přesto k tomu dochází a já vám ho nyní připomenu.
Jiří Zedník
Thomas Schippers, výjimečný dririgent, který odešel tak brzy

Dne 9. 3. 2025 jsme oslavili 95. výročí narození výjimečného dirigenta maestra Thomase Schipperse. Toto výročí prošlo bez většího zájmu, proto tak trochu recykluji jeden starší post.
Jiří Zedník
Beverly Sills , královna americké opery

Legendární americká koloraturní sopranistka Beverly Sills. Ke svému překvapení jsem zjistil, že je toto jméno mladší generaci již neznámé. Pojďme to zkusit změnit.
Jiří Zedník
Eleanor Steber (17. 6. 1914 – 3. 11. 1990), soprán

Eleanor Steber byla první americká sopranistka, která dosáhla mezinárodního uznání, přestože své hudební vzdělání získala výhradně v USA.
Další články autora |
Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV
Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...
Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti
Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...
Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině
Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...
Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio
Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho...
Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto
To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů...
Lipavský horuje za pokračování Svobodné Evropy, probrat to chce s ministry EU
Ministr zahraničí Jan Lipavský hodlá s ministry zahraničí zemí EU probrat budoucnost Rádia Svobodná...
Papež už popáté nevedl nedělní kázání. Čelím zkoušce, vzkázal z nemocnice
Papež František v nedělním děkovném poselství z římské nemocnice svým příznivcům vzkázal, že je...
Zvažoval jsem, že seknu s hraním a budu trénovat fotbal, popisuje David Novotný
Premium Po odchodu z Dejvického divadla zvažoval, že s hraním úplně skončí a vrhne se na trénování fotbalu....
Vše začal dotaz na nejdrsnější zločince. Seznamu FBI je 75 let, byl na něm i Usáma
Před pětasedmdesáti lety, 14. března 1950, zveřejnil americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI)...

Podnájem bytu 2+1, plocha 43 m2, ulice Zahradní, Lipník nad Bečvou
Zahradní, Lipník nad Bečvou - Lipník nad Bečvou I-Město, okres Přerov
9 500 Kč/měsíc
- Počet článků 191
- Celková karma 8,64
- Průměrná čtenost 112x