Když utrácet, tak pořádně. Důvod se vždy najde!

Město Klimkovice řeší nemilý problém. Řidiči kamionů si přes něj zkracují trasu. Časově je sice cesta přes město delší, avšak levnější. Vyhnou se mýtu a hrozbě zvážení na zabudované dynamické autováze.

Chudáci Klimkovičtí si možná řeknete. Ano, chudáci obyvatelé. Ne však proto, že přes jejich město jezdí kamiony. Ale proto, že si z tohoto problému udělal někdo opět rýžoviště zlata.

Možná i žáka prvého stupně základní školy napadne jednoduché řešení – zákaz vjezdu kamionů. Pár akcí policie zaměřených na jeho dodržování a je po problému. Jenomže toto napadne jen logicky uvažujícího. Úředník, placený mj. z daní právě Klimkovických, hledá tisíc a jeden důvod, proč toto jednoduché řešení nelze provést.

Kdo hledá, ten většinou najde. I úředník, zde se jedná o toho z Ministerstva dopravy, našel. Ve spolupráci s Ředitelstvím silnic a dálnic zjistil, že pod Klimkovicemi vede dálniční tunel (nezaměňovat s Blankou, sice taky vlhne, ale na rozdíl od ní je v provozu). Tento tunel se musí pro pravidelnou údržbu občas zavřít. Je to, považte tu frekvenci, cca 2x (ano, dvakrát) ročně. Když je tunel uzavřený, slouží cesta přes město jako objízdná trasa.

Jakou to má souvislost se zákazem vjezdu kamionů? Zásadní. Pokud by na sjezdy k městu byly instalovány 2 (slovy dvě) značky zákazu vjezdu kamionů, vždy umístěné před sjezdem ve směru od Olomouce a od Ostravy, nemohly by kamiony v případě uzavření tunelu, tuto cestu jako objízdnou použít.

Proto se úředník s kolegy zamyslel a prostě to vymyslel. Pořídíme, nikoli z vlastního, ale z peněz třeba těch Klimkovických, speciální elektronické značky. Ty mají úžasnou schopnost reagovat na situaci a na pokyn se měnit. Tzn. že se na těchto značkách plus mínus dvakrát ročně změní značka zákazu vjezdu na vjezd povolen. Krásné, že? Problém se jeví vyřešen. Jenže…..jedna tato značka stojí cca 1 milion korun (bez  nákladů na obsluhu)! Kvízová otázka – víte, kolik stojí klasická hliníková značka? Sklopná (značka rozdělená na poloviny, která se dá tzv. zavřít v případě změny požadované úpravy) vč. sloupku vyjde na neuvěřitelných téměř 5 tisíc korun.

Klasická sklopná značka má obrovskou nevýhodu – nestačí stisknout tlačítko a dálkově ji změnit, ale je nutné přijet k ní a zavřít ji. Možná si řeknete, vzniká tím časová prodleva. Ano, to je pravda. Však z výjezdového centra dálniční policie k této značce to trvá i po vlnité dálnici cca 10 minut. Jenomže, nad dálnicí jsou již v této chvíli instalovány informační panely, které upozorňují tu na chodce na dálnici, vozidla údržby, případně oznamují, že sněží. A ty se ovládají elektronicky z dispečinku. Je otázkou chvilky informovat řidiče kamionů – Pozor, sjížděj na Klimkovice, zákaz vjezdu neplatí!

Skutečně si to musíme nechat líbit? Je opravdu nutné dovolit úředníkům a jejich šéfům plýtvat našimi daněmi? Co byste si Vy koupili za 2 miliony? Já zcela určitě ne tuto zbytečnou hračku. Hračky patří dětem a ne úředníkům. Druhá kvízová otázka – Kolik myslíte, že za dva miliony vybavíte mateřských školek kvalitním dětským hřištěm s prolézačkami, pískovištěm apod.  Je to až neuvěřitelné – také dvě.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiří Zapletal | úterý 28.4.2015 8:04 | karma článku: 21,41 | přečteno: 687x