Vlak zdarma: populismus nebo moudrý tah?

Zpráva o tom, že na Slovensku budou důchodci, děti do 15 let a studenti jezdit zdarma vlakem, rozdělila české publikum na dva nesmiřitelné tábory. Jedni se netají nadšením a mluví o účinné pomoci nejméně majetným skupinám lidí, druzí rozzuřeně napadají slovenskou vládu, že je populistická, socialistická nebo dokonce komunistická.

Slovenské dráhy dostanou od Ficovy vlády peníze na zavedení dalších 103 osobních vlaků navíc, protože se po právu očekává, že o jízdu vlakem zdarma bude velký zájem. Ministr dopravy mluví o zásadním kroku, který podstatně zvýší mobilitu zvýhodněných skupin a celých rodin a výrazně zlepší kvalitu životního prostředí. Odpůrci z řad opozice naopak hovoří o populistickém kroku, který ve svém důsledku povede ke krachu soukromých autobusových dopravců nebo alespoň výraznému zdražení jejich jízdného. Kritizují také skutečnost, že ta část Slováků, která bydlí blízko železničních zastávek a nádraží, bude nespravedlivě zvýhodněna před ostatními. Jiní se pozastavují nad tím, že jízdné zdarma pro studenty, důchodce a děti do 15 let bude uznáno i ve vlacích české soukromé společnosti RadioJet, která zajišťuje spojení mezi Bratislavou a Komárnem.

 

Vláda svůj krok obhajuje tím, že se jí podařilo úspěšně zvládnout konsolidaci veřejných financí, takže si podobný krok pro zvýšení mobility velké části Slováků klidně může dovolit. Argumentuje také tím, že z opatření budou mít prospěch obchodníci a zvýší se počet nových pracovních na trati. Cestování po železnici je podle ní evropskou kulturní tradicí, kterou je třeba zachovat a rozvíjet.

 

Osobně jezdím vlakem moc rád, takže jsem zvědav, co cestování zdarma se slovenskou železnicí udělá a jak ji promění. Jestli budou vlaky přeplněné rodinami s malými dětmi a upovídanými důchodci, které si budou jen tak jezdit z místa na místo, nebo jestli opatření naopak zvýší úroveň cestování ve vlaku, protože pro více lidí se vyplatí nabídnout nejrůznější služby od tradičních ohřátých párků a studeného piva nebo limonád. A co kdyby se třeba tak nějak přirozeně obnovila tradice nádražních hospůdek?

 

Ano, ano, už slyším rozhořčené vzdychání a podrážděné výkřiky zastánců čistě tržní kapitalistické cesty, že takhle to dělat nejde, protože když je jednou kapitalismus, tak přece zadarmo ani kuře nehrabe, a když hrabe, tak s ním není něco v pořádku. A že to už tu za komančů jednou bylo a víme jak to dopadlo. No, uvidíme. A necháme se překvapit, jak to celé bude fungovat a co tomu budou Slováci říkat. A copak Babiš taky nerozdával zdarma ty svoje koblihy?

Autor: Jiří Smutný | středa 22.10.2014 18:57 | karma článku: 13,24 | přečteno: 964x
  • Další články autora

Jiří Smutný

Lotyšsko předsedá, EU hnědne

22.1.2015 v 18:27 | Karma: 34,66