Jak jsem se zúčastnil televizní soutěže.
Přijeli jsme do Prahy o 2 hodky dříve, chtěli jsme si nechat rezervu, abychom neměli nervy, 100 km po silnici první třídy a 200 km po D1 mezi čtvrtou a šestou ráno, v hodině mezi psem a vlkem, kdy řidiči kamiónů jedou v polospánku, je sebevražda, leč jak doprava tak hledání náměstí Kříženeckého bylo naprosto bezproblémové, jak jsem si to nastudoval doma v automapě, tak to také v té Pražisku bylo. Zaparkoval jsem v tiché uličce, protože obyvatelé vilové čtvrti v šest ráno spí a pranic nenamítají, když jim výhled z okna tvoří zákoutí strakatých plechovek, importovaných do metropole z venkova.
Poflakovali jsme se po chodbách rozlehlé barabizny už od šesti ráno a mělo se přijet na osm, po chodbách chodili urostlí manažeři v tmavých oblecích, jako správní balíci jsme po nich obdivně a uctivě „hlavně nenápadně!!!“ pokukovali, abychom až po příchodu skutečných zaměstnanců v tričkách a džínsech zjistili, že jsou to vymaštěnci z ochranky. Pak už jsem kolem nich chodil „úplně normálně!!!“ a pobaveně sledoval, jak stojí u každých dveří a uctivě zdraví a otevírají dveře maskérkám, garderobiérkám, zvukařům a osvětlovačům.
Natáčelo se ve studiu A1, tam jsem teprve uviděl zblízka skutečné a nefalšované „umělce“ - mistry zvuku a obrazu, mezi nimi dominoval jeden zvukař, který si mišpult skryl pod novinami a ostentativně pořád někomu volal: „Ahoj, nebudím tě? Jo? Sorry!! Můžu se večer zastavit? Jó? A kde?“, zkrátka byl nejzajímavější a prudil své kolegy ostopéro, ale ti, co něco znamenali, byli už profíci, paní produkční nám jasně a po lopatě řekla, kde můžeme sedět, kdy můžeme jít na záchod, kdy můžeme mluvit a kdy zase ne, že šeptání by považovali za nápovědu, paní maskérka nám zodpovědně přepudrovala čela, abychom se neleskli jako čerstvě uvařený ovárek, úsměvy a sympatie z ní takřka kapaly jako olej z vylágrované škodovky, a tak se vlastně pomalu dostávám k vlastnímu natáčení, natáčí se čtyři pokračování najednou, začíná se chvilku po deváté a do jedné je to hotovo, žádný feudalizmus.
Na natáčení je svoláno příslušně aktérů soutěže, prošlých konkurzem náročnějším než soutěž sama, počet příslušný pro naplánovaná pokračování plus náhradníci, na které se stejně nedostane a budou muset přijít i zítra, protože jim místo zaberou postupující z předešlých kol, i kdyby některý z hráčů se nedostavil, jako se to stalo i v pátek, kdy jsem tam byl. Proto jsou náhradníci místní nebo z blízkého okolí, my z dálky jsme šli napevno, k postupujícímu z předešlého dne přibyli jen dva, pak zase jen dva (jeden jsem byl já) a pak zase jen dva, dál už nevím, odešel jsem, už jsem viděl, co jsem chtěl vidět a přestávalo mě to bavit, jako novinka je to krása, ale jako řemeslo je to nuda jako všechno ostatní, i to pilotování letadla je za čas nuda.
Pan moderátor, držitel mnohých ocenění a interesantního kníru, má krásně znělý hluboký hlas a roztomile a šarmantně přehrává v gestech a mimice, práce na kameru je něco jiného než civilní projev na ulici, je duchapřítomný, nezaskočil jsem jej ani rádoby vtipným uvedením svého povolání, když se mě na ně zeptal, je to dobrý profík, pomáhá v inspici toho představení, to jen my soutěžící si myslíme, že soutěžíme, ale je to víceméně zinscenované představení, tedy samozřejmě, že se výsledky neovlivňují, to je přece jedno, jestli si těch pár desítek tisíc odnese Franta nebo Lojza, ale jinak je to jen natáčení dalších pár minut výplně toho strašlivého žrouta času.
Z celého toho bratrovražedného souboje se sestřihne půlhodinka pořadu, nejdříve se udělá zkusmo pár otázek z minulých kol na odzkoušení přihlašování, nastavení mikroportů a kamer apod., no a pak se jede naostro, v jednom sledu, jen se zastaví, když je odpověď neurčitá, dohodne se moderátor s režisérem, zda ji uznat nebo ne, pustí se kousek zvuku zpět a jede se dál, opravdu to natáčení netrvá o moc déle, než pořad samotný, dlužno říci, že čistého sestříhaného času při vysílání je daleko méně než ta půlhodina, protože jsou tam znělky, reklamy a tak.
Tak jsem si řekl, krásná nová zkušenost, třeba i jak to dneska mám s trémou, když jsem kdysi těsně po revoluci moderoval Retrorock, abiturientské setkání starých rockových bardů ve zdejším klubu kultury, také jsem si ověřil, že to s ní nemám až tak strašné, šampióna téhle soutěže jsem se musel třikrát zeptat, na co se mně před zahájením naší hry ptá, nebylo mu rozumět, jak se mu chvěl hlas trémou, svěřoval se, že prohraje, měl mindrák z toho, že on je jenom truhlář momentálně zaměstnaný jako bezpečák, zřejmě to byl ten typ, co si vždycky omílá tu horší možnost, aby pak byl příjemně překvapen tím, že to dopadlo dobře, „Kdybych si říkal, že je to brnkačka, tak zaručeně vyletím“, byl tak nervózní, že nemohl zřetelně vyslovovat, dýchal jako v posledním patře věžáku, ale měl štěstí na otázky, o tom všechny tyhle vědomostní soutěže jsou, když se ti trefí do oboru, co tě zajímá, tak můžeš na to téma udělat přednášku a když je to o něčem, co tě pranic nezajímá, stojíš tam před národem na hanbě jako tvrdé Y, já si štěstí vybírám zřejmě v životě, takže mě prohra s ním nijak nemrzí a jdu si hezky s úsměvem dál.
A ještě maličkost, hosty jsme si mohli vzít s sebou, studio je obyčejná obrovská mrzutá haluzna, kde v každém koutě je postavená jiná dekorace, která nenasvícená působí jako výbavička druhotřídního cirkusu, kamery se jenom otočí o 180 stupňů a jede se dál, soutěžící a hosté sedí za zvukařem na židličkách, bednách a porůznu, připomíná to trochu zákulisí hodně chudého provinčního divadla, v TV se vše načančí světly a elektronickými triky a efekty, je tam dost chladno, aby se lidi nepotili v oblecích, ani nás maskérky nemusely moc pudrovat, pravda, v srpnu je tam možná jinak, teď tam bylo příjemně, reflektory už ani zdaleka tak netopí, jako tomu bývalo dřív, jsou tam asi nějaké výbojky namísto žárovek.
Práce ve studiu probíhala hezky poklidně a nedělali dojem ti lidé, že tam hodlají být déle než my, mluvím pořád o technice, u umělců asi je to jinak, tito televizní kuliové se trousili jako švábi na pivo a po příchodu nejdříve kafíčka, z kanclíků cinkání lžiček a mikrovlnek, po dobré tři čtvrti hodině teprve na plac, na chodbách najednou začalo být plno, se složkou v podpaždí cílevědomě chvátající pracanti zajížděli do kanclíků s oněmi neklamnými zvuky bufetu, trochu to připomínalo naše chování na vojně, kdy člověk musel vždycky někam chvátat nejlépe s papírem v ruce, protože jinak ho zelený mozek „vybral“ a pověřil další zbytečnou prací.
A tohle byla komerční TV, kde vlastník přece hospodaří se svými prostředky vždycky lépe než stát, jak hlásá současná doktrína našich božstev, zrozených za socializmu, ale jak náročným konkursem prošel člověk, který měl na starosti čistě a pouze a jenom tři nebo čtyři mikroporty, aby s nimi někdo neodešel ze studia, a stejně jsem se musel domáhat, aby si ho vzal, jinak jsem jim s ním odešel, to jsem nějak nadvakrát nepochopil.
Ale kolem a kolem vzato bylo to hezké. I když mě přihlásily dobré duše z vědeckých kruhů našeho stolu v restauraci, protože sám bych o tuhle zkušenost nikdy neusiloval. Nicméně mám ji a už mně ji nikdo neodpárá, to přece není k zahození, no ne?
Jiří Pospíšil
V žádné kuchyni
by neměla chybět myčka na nádobí, nejlépe nějaká sladká a mladá, která by na sobě měla jen zástěru a nic jiného.
Jiří Pospíšil
Byla krásná, byla milá…
Tahle slova Jiřího Suchého mě napadla, když jsem tu ženskou poprvé spatřil. Na první pohled na ní bylo všechno akorát, ale při bližším ohledání se to zvrtlo.
Jiří Pospíšil
Také si čtete na záchodě?
Na světě žijí jen dvě základní rasy lidí, žádná bílá, rudá či žlutá nebo černá plemena, jak nás učili v přírodopisu, lidstvo se dělí na dva základní druhy: Ty, co na WC čtou, a ty, co je za to srdečně nenávidí.
Jiří Pospíšil
Jsme opice chladného Boha.
Tahle věta mě napadla, když jsem četl lákání přítele k práci s hudbou na počítači. Psal tehdy: „Na počítači můžeš zkoušet komponovat třeba pro celý symfonický orchestr, nahrávat si sám klidně pětičlenný pěvecký sbor a pak si tam nastavit akustiku jako v chrámu. Dokonce si můžeš vybrat v kterém.“
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Za zpackanou digitalizaci mimořádné odměny. Bral je i obviněný z Dozimetru
Premium Ministerstvo pro místní rozvoj zaplatilo za digitalizaci stavebního řízení k 9. září letošního roku...
Horká debata jako už dlouho ne. Čeští europoslanci reagují na Orbánovo vystoupení
Někteří čeští europoslanci po středečním projevu maďarského premiéra Viktora Orbána v Evropském...
Praha má první centrum duševního zdraví pro těhotné. Pomůže i po porodu
Praha ve středu otevřela Centrum perinatální duševní péče (CPDP), které se zaměřuje na duševní...
Bezdomovci si z boxů pro kola udělali nocležnu, zloději tam skladovali lup
Speciální boxy na kola za běžných okolností slouží v blízkosti škol, parkovacích domů a přestupních...
Pavel si v Brně vyzkoušel virtuální brýle, na veletrhu si plácnul i s robopsem
Do Brna ve středu na Mezinárodní strojírenský veletrh dorazil po mnohaleté pauze český prezident...
Prodej, Pozemky pro bydlení, 815 m2 - Horní Slivno
Horní Slivno, okres Mladá Boleslav
3 090 000 Kč
- Počet článků 376
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1240x