Cesta do století páry a zpět
Století páry! To byla doba! To byly ale ženy! Čím skromnější a únavnější možnosti přemísťování těla, tím větší rozpětí křídel ducha. A bez opiátů. Akorát absint. A víno. A pivo. Že by se našla souvislost mezi leností těla a mdlením ducha v pohodlných křeslech současnosti? Co ale budoucnost? Vrátí se lidstvo zpět k radostnější obtížnější cestě? Vrátí, jsem přesvědčen. Nic jiného lidstvu totiž nezbude, až vládcové povolí uzdu své chamtivosti a ve snaze aby jiní neměli, co oni mít nemohou, zničí docela všechno.
Když Francouzi opustili Mali, které dlouhá desetiletí kolonizovali, tak v Bamaku, v Timbuktu a jiných centrech zničili, co nemohli odvézt a lebedili si, jak to bude pro Afričany obtížné, vybudovat něco podobného. Ale oni k jejich velkému překvapení tehdy nic nebudovali, vedle opuštěné honosné banky si tak akorát vybudovali plechový přístřešek a v něm šťastní bydleli, protože je konečně nikdo nevyháněl ze stínu hlavních ulic. Báli se velkých místností. A seděli na chodníku a čekali. Kdo bude chtít u nich zase něco budovat, musí si civilizaci znovu přivézt. Kolonizátoři chtěli si v Africe přizpůsobit přírodní lidi stejně - v jejich očích - přirozeně, jako dnes poukazují dvou- nebo třígenerační Australané na nepřizpůsobivost Křováků. Angličané se přizpůsobili, Poláci, Maďaři, Židé, Číňané se přizpůsobili, i Češi tam prý kradou míň, jen ti původní obyvatelé se jaksi nepřizpůsobili. Komu vlastně se měli přizpůsobit? Těžko se přizpůsobuje smrtelné hrozbě.
Ale abych neskončil tématem, kterým jsem začal: Včera mně ukazoval funkce svého krásného nového komunikátoru jeden známý, mezi jinými bohulibými funkcemi také foťák asi pětimego, to už je opravdu pro mimoně, tam se obrázek uloží, až si jej opravdu komplet zedituješ na displeji, přidat jasů, transfokátor, ztlumit barvy, skutečně vše potřebné i nepotřebné až po výřez, ani na videokameře snad neuvidím vše, co je schopen mně nabídnout ten foťáček, integrovaný do telefonu s počítačem a navigací, málem po okraji běhá světelný had jako u kolotoče, dokáže ta mašinka úplně všechno, jen nic nevymyslí, neví, chudinka, co nafotit, kam se vlastníkovi chce jít nebo jet, co tam dělat, na co jiného se vlastně takový víceméně zbytečný krám hodí než na hraní, ale jako každého chlapa, mě uchvátily možnosti té krabičky, chlapi a hračky, to jde k sobě, jen to není pro seriózní práci. Jako všechny multifunkční přístroje to umí všechno a nic pořádně.
Takový přístroj nejlépe věhlasné značky se hodí tak pro politiky nebo malé podnikatele, kteří své bolavé ego léčí tím, že si na ně lepí náplasti značky Rolex, Doxa nebo jiných podobných názvů, zařazujících svého nositele přesněji než vizitka. Byly však v této zemi neuvěřitelné doby, kdy si i obyčejný položebravý dělník mohl koupit švýcarské hodinky, mívali je i železničáři, a proto také vlaky jezdily přesně, to až s nástupem značek Prim nebo Poběda začaly vlaky jezdit tak na čas, jak přesně šly hodinky obsluhy, ale těmi hodinkami to nebude, v těch dobách značky Omega byly zřejmě rovnější koleje.
Můj otec nosil ruské Pobědy, tchán však zdědil po otci bytelné kapesní Omegy původem ze století páry (nechytejte mě za slovo, pro mě století páry skončilo až šedesátými lety dvacátého století, ještě na gympl jsem v sobotu jezdil dřevěnými vagonky jako z lunaparku, taženými parní lokotkou, která se rozvážně sunula tendrem dopředu), dědily se z generace na generaci, tam třicet nebo čtyřicet let denního nošení nic neubralo na kvalitě, měl jsem ty Omegy v ruce, ten stroj jsem si mnohdy obnažil (byly dvouplášťové, pod tím vrchním víčkem bylo ještě jedno s rytinou a teprve pod ním bylo vidět do strojku) a rozplýval se nad precizností součástek, přikládal si je k uchu a opájel se zvonivým zvukem strojku, tak jako staří klenotníci neměřili obsah stříbra na vahách, nýbrž minci upustili na skleněnou desku pultu a podle zvuku určili obsah stříbra, tak já jsem poslouchal stříbrný zvuk kalené oceli, to byl zvuk málo horší trianglu.
Mám nádherně sejmutý triangl v jedné nahrávce Haydnových Uherských tanců, mnohdy si ty jeho profláknuté melodie pouštím jen pro tenhle jediný zářivý tón dokonale sejmutého zvuku jediného nástroje, to je jako bys poslouchal referenční CD pro jediný nástroj, dokonalé, ještě mám jednu desku, vlastně dvě, obě od Polydoru, jednu z r. 1966 z kostela svatého Tita v Basileji, samozřejmě už digi přemíchanou, tam dává Otto Winter Händelův koncert 306 B dur pro varhany a orchestr, no a ta druhá je Bachův cembalový koncert, tam je to ještě složitější, mám cembalo v mnoha nahrávkách a jenom polydorští zvukoví inženýři se pro moje ucho přiblížili na dosah dokonalosti, je pravdou, že je to záznam zvuku nástroje ze sedmnáctého století, mňam.
Ale o čem jsem to vlastně začal psát, jo, už vím, ten život se dá docela žít, když se ví, kde povolit šrouby, že jo?
Jiří Pospíšil
V žádné kuchyni
by neměla chybět myčka na nádobí, nejlépe nějaká sladká a mladá, která by na sobě měla jen zástěru a nic jiného.
Jiří Pospíšil
Byla krásná, byla milá…
Tahle slova Jiřího Suchého mě napadla, když jsem tu ženskou poprvé spatřil. Na první pohled na ní bylo všechno akorát, ale při bližším ohledání se to zvrtlo.
Jiří Pospíšil
Také si čtete na záchodě?
Na světě žijí jen dvě základní rasy lidí, žádná bílá, rudá či žlutá nebo černá plemena, jak nás učili v přírodopisu, lidstvo se dělí na dva základní druhy: Ty, co na WC čtou, a ty, co je za to srdečně nenávidí.
Jiří Pospíšil
Jsme opice chladného Boha.
Tahle věta mě napadla, když jsem četl lákání přítele k práci s hudbou na počítači. Psal tehdy: „Na počítači můžeš zkoušet komponovat třeba pro celý symfonický orchestr, nahrávat si sám klidně pětičlenný pěvecký sbor a pak si tam nastavit akustiku jako v chrámu. Dokonce si můžeš vybrat v kterém.“
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Přidejte se k nám, přesvědčoval Hamás před masakrem Íránce i Hizballáh
Palestinské teroristické hnutí Hamás usilovalo o to, aby se do jeho útoku z loňského 7. října...
ANALÝZA: Život migrantů v Rusku. Na „rizikové“ míří razie, další lákají na Ukrajinu
Rusko se nachází ve schizofrenní situaci. Ruské hospodářství trpí nedostatkem pracovníků,...
Vrací se Pulp Fiction: Historky z podsvětí, jež změnily kinematografii
Premium Před třiceti lety zažil festival v Cannes okamžik, kdy film začal psát novou kapitolu. Zlatou palmu...
Zpracovatel jaderného odpadu zanedbal IT bezpečnost. Hrozila mu ztráta dat
Největší světový zpracovatel jaderného odpadu, britská státem vlastněná společnost Sellafield,...
Posuzovatel/ka Oddělení posuzování klinické dokumentace
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Praha
- Počet článků 376
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1240x