Praha Oskara Kokoschky v Curychu
Kokoschka a jeho dílo je stěžejním pro vývoj světového malířství, které se ubíralo směrem k abstrakci. Picabia a Picasso spolu s Kokoschkou dokázali, že expresionismus je nesmrtelný. Několik malířských velikánů jako Baselitz, Brandl nebo Savary jsou příkladní pokračovatelé moderního expresionismu.
V Curychu je k vidění nejen kolem 100 kvalitních pláten z celého světa, ale i díla, která se vystavují poprvé. Monumentální triptych opustil pro tuto výstavu poprvé Londýn a jako velký objev a zachráněné dílo platí nástěnná malba pro Almu Mahlerovou. Kokoschka se o skladatelovu vdovu více či méně po desetiletí (neúspěšně) "pokoušel", ale Alma, velká dáma tehdejších salonů, dávala přednost čtyřem obdivovatelům z různých oborů, než jednomu malíři :-)…
Dobové fotografie, dopisy a tiskoviny doplňují návštěvníkovi ducha doby. Kokoschka, umělec s českými kořeny – prarodiče byli pražští zlatníci - se nikdy nespokojil s jedním, stálým bydlištěm. V Praze se seznámil se svou pozdější manželkou Oldou Palkovskou. Jeden za svých obrazů na téma Sommer (léto) pojmenoval Kokoschka "Zrání". Po válce získal pro oba anglické občanství a 1951 zakoupil díky přátelům pozemek na ženevském jezeře ve Švýcarsku, kde se později s manželkou usadili.
Kokoschka dnes platí co by migrant ve věci umění a poslanec za demokracii a pacifismus. Kokoschka žil ve Vídni, v Drážďanech a velmi rád navštěvoval Prahu, kde ztrávit celkem 4 roky. Kokoschku zlákala i Francie, zvláště jih. Nádherné jsou jeho pohledy na Avignon a Aigues-Mortes. Ani lukrativní a klidná profesúra v Drážďanech nevedla k dlouhodobému pobytu. Právě z Drážďan vedly jeho cesty do Francie, Benátek a přes Londýn, kde se za války usadil až do Ameriky a na konec do Švýcarska.
Navzdor emigraci před nacisty a pobytům v cizině netrpěl Kokoschka nikdy nedostatkem financí. „Uměl v tom chodit” díky známostem a přátelstvím s význačnými osobnostmi ze světa architektury (Loos), umění a hudby (Scheerbart, Casals), media (Springer) a politiky (ministr Schwarzwald, rakouský president Körner). Často portrétoval na zakázku, mimo jiné tuberkulozní aristokraty ve švýcarské ozdravovně a ale i Konráda Adenauera, jehož portrét zdobí dodnes kancelář Angely Merkelové.
Kokoschkova tvorba se po 2.SV začala vyvíjet směrem k pathetickým a velkoplošným obrazům. Fascinovala jej nesmrtelnost řeckých dějin. Kokoschka zemřel na vrcholu slávy 1980 ve švýcarském Villeneuve. Foundation Kokoschka se sídlem ve Vevey spravuje jeho pozůstalost obezřetně a vyšla i curyšskému Kunsthausu velkoryse vstříc.
Výstava potrvá do 10. března. Mimochodem, naproti Kunsthausu se nachází v poslední fázi výstavby druhá budova Kunsthausu – máme se na co těšit...
Praha, Hradčany, Oskar Kokoschka
Fotografováno s výslovným svolením PR-oddělení Kunsthausu Curych
Jiří W. Pollak
Malíř Dalibor Říhánek vystaví ….v Chotěšovském klášteře

Obrazy, grafiku, kresby a gobelíny, s lehce spirituálním podtextem a nepřehlédnutelnou špetkou erotiky. Některé práce se dovolávají setkání s biblickými motivy, antickou tématikou, symboly z dávného Egypta, surealismem a kubismem
Jiří W. Pollak
Modrý a růžový Picasso naposledy ?

15.2. doplněno: Bazilejská Fondation Beyeler, otevřela 2.února, po několikaleté přípravě, brány výstavou Pabla Picassa. K vidění a obdivu budou ta nejvzácnější díla z umělcova „modrého a růžového “ období.*
Jiří W. Pollak
Bývalý uprchlík daroval Kunsthausu umění za miliardu

Světoznámá sbírka Wernera Merzbachera se přestěhuje jako dar do Curyšského muzea. Mecenáš označil dar jako "dík zachráněného dítěte" za jeho přijetí do Švýcarska před 80 lety*.
Jiří W. Pollak
Czech Press Photo šláplo hodně vedle

Vítězem soutěže pořádané Czech Press Photo, se stala instrumentalizovaná fotka, zneužitá k politické propagandě. Ať nevědomky, nebo cíleně, je vlastně jedno. Je to ostuda. Opožděná kritika soutěže je lepší než mlčet.
Jiří W. Pollak
Kousek jižní Francie – Arles, Avignon, Nîmes etc. pro začátečníky

V trojúhelníku mezi Montpellier, Orange a Marseille leží krásná a na historické památky bohatá krajina. Již jeden týden stačí, obsáhnout ty nejzajímavější.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Za zpožděný let dostanou cestující nižší odškodné a později, rozhodla EU
Rada Evropské unie schválila po dvanácti letech revizi, která upravuje podmínky odškodnění při...
Dovolená autem. Za kolik natankujete v evropských zemích a co si ohlídat
Premium Za letošní letní dovolenou chtějí Češi utratit v průměru 1 400 eur, což je v přepočtu téměř 35...
Jak Mosad prošpikoval Írán svými agenty. Jsou mezi diplomaty, vědci i běžnými lidmi
Premium Koncem dubna oběsili v Teheránu šéfa kontrarozvědky odpovědného za honění špionů izraelského Mosadu...
Bez obřích baterií to nepůjde. Jak funguje úložiště v Jeseníku a proč jsou budoucnost
Premium Elektřina je budoucnost. Ve společnosti FENIX Group jsou o tom přesvědčeni. Firma, jejíž ústředí je...
- Počet článků 61
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 921x