Praha Oskara Kokoschky v Curychu
Kokoschka a jeho dílo je stěžejním pro vývoj světového malířství, které se ubíralo směrem k abstrakci. Picabia a Picasso spolu s Kokoschkou dokázali, že expresionismus je nesmrtelný. Několik malířských velikánů jako Baselitz, Brandl nebo Savary jsou příkladní pokračovatelé moderního expresionismu.
V Curychu je k vidění nejen kolem 100 kvalitních pláten z celého světa, ale i díla, která se vystavují poprvé. Monumentální triptych opustil pro tuto výstavu poprvé Londýn a jako velký objev a zachráněné dílo platí nástěnná malba pro Almu Mahlerovou. Kokoschka se o skladatelovu vdovu více či méně po desetiletí (neúspěšně) "pokoušel", ale Alma, velká dáma tehdejších salonů, dávala přednost čtyřem obdivovatelům z různých oborů, než jednomu malíři :-)…
Dobové fotografie, dopisy a tiskoviny doplňují návštěvníkovi ducha doby. Kokoschka, umělec s českými kořeny – prarodiče byli pražští zlatníci - se nikdy nespokojil s jedním, stálým bydlištěm. V Praze se seznámil se svou pozdější manželkou Oldou Palkovskou. Jeden za svých obrazů na téma Sommer (léto) pojmenoval Kokoschka "Zrání". Po válce získal pro oba anglické občanství a 1951 zakoupil díky přátelům pozemek na ženevském jezeře ve Švýcarsku, kde se později s manželkou usadili.
Kokoschka dnes platí co by migrant ve věci umění a poslanec za demokracii a pacifismus. Kokoschka žil ve Vídni, v Drážďanech a velmi rád navštěvoval Prahu, kde ztrávit celkem 4 roky. Kokoschku zlákala i Francie, zvláště jih. Nádherné jsou jeho pohledy na Avignon a Aigues-Mortes. Ani lukrativní a klidná profesúra v Drážďanech nevedla k dlouhodobému pobytu. Právě z Drážďan vedly jeho cesty do Francie, Benátek a přes Londýn, kde se za války usadil až do Ameriky a na konec do Švýcarska.
Navzdor emigraci před nacisty a pobytům v cizině netrpěl Kokoschka nikdy nedostatkem financí. „Uměl v tom chodit” díky známostem a přátelstvím s význačnými osobnostmi ze světa architektury (Loos), umění a hudby (Scheerbart, Casals), media (Springer) a politiky (ministr Schwarzwald, rakouský president Körner). Často portrétoval na zakázku, mimo jiné tuberkulozní aristokraty ve švýcarské ozdravovně a ale i Konráda Adenauera, jehož portrét zdobí dodnes kancelář Angely Merkelové.
Kokoschkova tvorba se po 2.SV začala vyvíjet směrem k pathetickým a velkoplošným obrazům. Fascinovala jej nesmrtelnost řeckých dějin. Kokoschka zemřel na vrcholu slávy 1980 ve švýcarském Villeneuve. Foundation Kokoschka se sídlem ve Vevey spravuje jeho pozůstalost obezřetně a vyšla i curyšskému Kunsthausu velkoryse vstříc.
Výstava potrvá do 10. března. Mimochodem, naproti Kunsthausu se nachází v poslední fázi výstavby druhá budova Kunsthausu – máme se na co těšit...
Praha, Hradčany, Oskar Kokoschka
Fotografováno s výslovným svolením PR-oddělení Kunsthausu Curych
Jiří W. Pollak
Malíř Dalibor Říhánek vystaví ….v Chotěšovském klášteře
Obrazy, grafiku, kresby a gobelíny, s lehce spirituálním podtextem a nepřehlédnutelnou špetkou erotiky. Některé práce se dovolávají setkání s biblickými motivy, antickou tématikou, symboly z dávného Egypta, surealismem a kubismem
Jiří W. Pollak
Modrý a růžový Picasso naposledy ?
15.2. doplněno: Bazilejská Fondation Beyeler, otevřela 2.února, po několikaleté přípravě, brány výstavou Pabla Picassa. K vidění a obdivu budou ta nejvzácnější díla z umělcova „modrého a růžového “ období.*
Jiří W. Pollak
Bývalý uprchlík daroval Kunsthausu umění za miliardu
Světoznámá sbírka Wernera Merzbachera se přestěhuje jako dar do Curyšského muzea. Mecenáš označil dar jako "dík zachráněného dítěte" za jeho přijetí do Švýcarska před 80 lety*.
Jiří W. Pollak
Czech Press Photo šláplo hodně vedle
Vítězem soutěže pořádané Czech Press Photo, se stala instrumentalizovaná fotka, zneužitá k politické propagandě. Ať nevědomky, nebo cíleně, je vlastně jedno. Je to ostuda. Opožděná kritika soutěže je lepší než mlčet.
Jiří W. Pollak
Kousek jižní Francie – Arles, Avignon, Nîmes etc. pro začátečníky
V trojúhelníku mezi Montpellier, Orange a Marseille leží krásná a na historické památky bohatá krajina. Již jeden týden stačí, obsáhnout ty nejzajímavější.
Další články autora |
Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého
Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...
Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska
Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel
U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...
Volili jste Pavla? Pak mě neškolte! říká Konečná. Extremistu vidí v Řeporyjích
Do krajských a senátních voleb jde její strana s cílem bojovat proti vládě. Kromě nadcházejících...
Ostřejší střet až za rok. V předvolební kampani nikdo kromě SPD nevyčnívá
Letáky, zmrzlina, besedy či polepy městské hromadné dopravy. Za to strany nejčastěji utrácely v...
Trpělivost došla. Německo kvůli nelegální migraci obnoví kontroly na hranicích
Německo zavádí od příštího pondělí dočasné kontroly na všech pozemních hranicích. V pondělí to...
I Češi byli kolonialisté. Podkarpatský mýtus musí skončit, píše historik
Premium Češi sice právem vyčítají Rusku, že neví, kde má hranice, sami ale ještě počátkem 90.let tesknili...
Žijeme pospolu, třeba v Itálii je to normální, říká Adam Mišík o své rodině
Premium Málokdo by to čekal, ale z Adama Mišíka se v roli Dominika v nováckém seriálu Jedna rodina vyklubal...
- Počet článků 61
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 916x