Já, Mattoni

Mattoniho kyselku ochutnal snad skoro každý. K panu Mattonimu, Kyselce u Karlových Varů a seriálu z jeho života mám ale bližší vztah. Možná jsem do nadpisu měla napsat Já a Mattoni. 

Asi si teď říkáte: "Co má společného zrovna s Heinrichem Mattonim?" Začnu od začátku, ale mého, kdy už pan Mattoni nebyl mezi námi. Zemřel 14. května 1910.
Již jako malé děti jsme společně s rodiči často jezdívali vlakem do Karlových Varů. Na delší dovolenou peníze nebyly, ale rodiče nás potěšili alespoň jednodenními výlety a každou neděli procházkami. 
Potom i v době mého studia na střední škole jsem zavítala zase nejen do Karlových Varů, ale i do blízké Kyselky. Náš školní lékař měl tehdy o nás, především o děvčata, velkou starost a našemu zdraví věnoval náležitou péči. Prohlídka, vážení a pak usoudil, že já a Věra máme trochu podváhu a navrhl nám lázeňský pobyt. V letech 1970 a 1971 jsme tam s Věrou strávily tři týdny. Díky seriálu "Já, Mattoni" jsem zalistovala v albech, našla pár fotek, pohledů a oživila si vzpomínky.
Rozhodla jsem se také, že musím Kyselku navštívit. Lázně Kyselka leží na pravém břehu řeky Ohře, v bohaté zeleni okolních lesů. Areál lázní je již několik let opravován a oprava bude asi ještě dlouho trvat. Zase jsem viděla lázeňské domy, kde byla tehdy naše jídelna a léčebný areál. Zde jsme inhalovali minerální vodu, terapií horské slunce získávali vitamín D, chodili na perličkové koupele, ale hlavně na nezapomenutelné skotské střiky, které ale nemají vůbec nic společného s alkoholem. Teplá, studená, teplá, studená,... Brrr.

Za plotem jsem si prohlédla Ottovu kolonádu, pojmenovanou po řeckém králi Ottovi I., který lázně v roce 1852 navštívil. Tam jsme chodili na pitnou kúru s osvěžující minerální vodou, která má proti horkým karlovarským pramenům jen 10°C. Jeden pramen je teď pod kolonádou a druhý před sochou Jindřicha Mattoniho. Ottův pramen je potrubím veden do stáčírny Karlovarských minerálních vod a prodáván pod značkou Mattoni.

Po sestupu k hlavní silnici jsem si prohlédla současnou Mattoniho vilu, jednu z nejstarších lázeňských budov. V tomto již zdevastovaném Zámečku jsme byli tehdy ubytováni ve velkých pokojích. Možná jsem spala zrovna v některé z komnat jako pan Mattoni, ale určitě jsem se procházela po stejných chodbách jako on s rodinou. Kdo ví? A pan Mattoni by se dnes asi divil. 

A to je už vše, co mám s Heinrichem Mattonim společného. Občas si koupím Mattoniho kyselku a vzpomínám. 

Jeden z pohledů, který jsem poslala v roce 1970 domů rodičům.

 V současné době již opravený dům Stallburg, ale i zatím ještě další neopravené budovy, mezi které patří Švýcarský dvůr, Jindřichův dvůr a Mattoniho vila.

 Vedle nové budovy stáčírny zůstalo i trochu historie.

 Kostel sv. Anny jsme si prohlédli cestou do Mattoniho muzea.

 Mattoniho muzeum v opraveném Löschnerově pavilonu.

Ottova promenáda je stále v opravě.

 Jeden pramen pod promenádou.

Mattoniho vila v roce 2017...

 ... a letos v roce 2020

 Mattoni by se divil.

 Druhý volně přístupný Ottův pramen - "Mattonka".

 Na těchto schodech jsme se tehdy fotili.

Vzpomínání a návštěvu Kyselky jsme spojili s výstupem na rozhlednu Bučina a výhledem na Krušné hory.

Byl krásný podzimní den.

Autorka všech fotografií: Jiřina Votavová

Všechny moje blogy najdete zde: https://jirinavotavova.blog.idnes.cz/

Autor: Jiřina Votavová | sobota 10.10.2020 10:10 | karma článku: 22,99 | přečteno: 402x
  • Další články autora

Jiřina Votavová

Život kolem nás: Kočičák

2.3.2024 v 11:11 | Karma: 17,38

Jiřina Votavová

Život kolem nás: Rok motýlů

20.1.2024 v 10:00 | Karma: 16,74

Jiřina Votavová

Moje malé resumé 2023

1.1.2024 v 11:11 | Karma: 22,54