Naučná stezka Kladská, tam příroda vás laská. A dcera celá září: „Tati, žerou mě komáři!“

Naučná stezka Kladská je další nedílná součást dovolené v Mariánských Lázních. Návštěva vám zabere dvě hodinky, ale zážitků máte na několik dní.

Po náročné túře Slavkovským lesem, výšlapu na hrad Kynžvart a celodenním pobytu na Prelátu, jsem dceři, a hlavně sobě, chtěl dopřát pohodové a pohodlné dopoledne v přírodě. Volba padla na obec Kladská a její naučnou stezku.

Z Mariánek je to několik kilometrů autem po úzké silničce, kde si musíte dávat velký pozor na protijedoucí auta. Dokonce je tam v určitých hodinách zákaz vjezdu kvůli průjezdu linkového autobusu. Ten opravdu nechcete v protisměru potkat. Parkování je přímo u vstupu do parku. Zatím zdarma. Jedno osobní doporučení. Snažte se „malou i velkou potřebu“ vyřešit před vstupem na naučnou stezku. Až tam vstoupíte, pochopíte proč.

Většina stezky vede po dřevěné lávce, kterou byste neměli opouštět. I když je všude mnoho lákadel, zůstaňte, prosím, na ní. Mně to dá taky velké přemáhaní nenasbírat dceři velké borůvky, nevzít ten obří hřib či neudělat si super selfie uprostřed romantické mokřiny. Ale přemůžu se. Bohužel ne všichni mají tolik sebeovládání.

Po cestě vás čeká mnoho zajímavých informačních tabulí. Nikdy jsem je sice nečetl, ale ostatní lidé říkali, že jsou. Já tam jezdím za přírodou a snažím se ji vnímat. Je mi celkem jedno, že tento strom je javor a tamta stopa od veverky. Dcerce dávám výklad sám.

Nelekejte se občasného zápachu. Všude kolem je rašelina a bažiny. Ty jste přijeli poznávat, takže trochu toho smradu přežijete. Také počítejte s obtížným hmyzem. Ten se v přírodě, a hlavně zde nachází ve velkém množství. Viděl jsem návštěvníky používat celé sudy repelentu. Já jsem nás navlékl do dlouhých nohavic a rukávů. Vyřešeno bez chemie. Dokud se pohybujete, můžete dlouhé rukávy odložit, ale pokud si dáte na odpočívadle svačinku… Bude rohlík s příchutí repelentu.

Jedna výborná zpráva pro rodiče puberťáků. Není zde žádný mobilní signál. Na tu přírodu prostě budou muset koukat! Mobil je jim tam na nic. Já jsem ho použil pro natočení několik videí, které jsem pro vás neuměle zpracoval. Pro ilustraci však bohatě stačí. Pusťte si reproduktory a užívejte minutu a půl relaxace.

Autor: Jiří May | pondělí 5.5.2025 7:30 | karma článku: 14,43 | přečteno: 1095x

Další články autora

Jiří May

„Jsem chromej od pasu dolů, kámo. Zaber!“ rozkázal vozíčkář. Asistentem proti své vůli

Vyrazit na nákup může být dobrodružství, obzvlášť když se ocitnete v roli asistenta vozíčkáře proti své vůli. A pokud se k tomu přidají rozkazy, neochota a nečekané výhledy, je o zážitek postaráno.

19.5.2025 v 7:30 | Karma: 20,65 | Přečteno: 1460x | Diskuse | Společnost

Jiří May

Povinné psychotesty pro politiky: Vzhůru ke světlým zítřkům pomocí vědy a kladívka

Kdyby politika byla „řádná“ věda, možná bychom se konečně dočkali funkčního systému. A co kdyby věda konečně zasáhla? Představte si, že každý politik musí projít povinnými psychotesty. Byl by tu ráj.

16.5.2025 v 7:30 | Karma: 20,74 | Přečteno: 2102x | Diskuse | Společnost

Jiří May

Přes internet vás přečtu jak otevřenou knihu. Článek nezajímá. Titulek stačí

Všiml jste si někdy, kolik internetových komentářů se tváří jako závěry z psychologické studie? Stačí článek, pár vět – a už víme, kdo jste a co skrýváte. Kdy jsme se z názorového fora proměnili v gauč plný psychoterapeutů?

15.5.2025 v 13:03 | Karma: 15,09 | Přečteno: 788x | Diskuse | Společnost

Jiří May

Proč nám vadí hlučné dítě v restauraci, ale ignorujeme dětský křik pod palbou?

Zatímco se rozčilujeme nad hlučnými dětmi v restauracích, jen pár set kilometrů od nás děti křičí strachem z války. Proč nás více trápí drobné nepohodlí než vzdálené tragédie?

14.5.2025 v 7:30 | Karma: 22,45 | Přečteno: 4255x | Diskuse | Společnost

Jiří May

A je to tady! Už i ajťák napsal knížku. Žádný manuál, ale Kroniku rodinného chaosu

Možná vás to překvapí, ale ajťák může být manžel, otec – a dokonce i člověk. Před rokem jsem začal psát blog o všem, co mě napadlo – hlavně o rodině.

12.5.2025 v 7:30 | Karma: 11,03 | Přečteno: 2763x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Tragicky zahynul moderátor počasí v České televizi Jan Šrámek

19. května 2025  12:44,  aktualizováno  13:37

V sobotu odpoledne při nehodě v italských Alpách zemřel dlouholetý meteorolog a moderátor počasí...

Cizinec zaplatil za jízdu taxíkem v Praze přes 200 tisíc, zjistil ráno s hrůzou

13. května 2025  17:07

O více než 200 tisíc korun málem přišel v Praze cizinec, který se v noci vracel na hotel taxíkem,...

Slevy kol tíží přezásobené prodejce. Část z nich zřejmě nepřežije

18. května 2025

Prodejcům jízdních kol se nedaří zbavit zásob, které si vytvořili během boomu v časech pandemie....

Němcová ve studiu zahodila brožurku od Konečné. Nenávist, reagovala komunistka

18. května 2025  12:41,  aktualizováno  14:19

Nesete historickou vinu a podporujete miliardáře Andreje Babiše, zaútočila senátorka Miroslava...

Požadavky odtržené od reality, zoufají po jednání Ukrajinci. Rusové jsou spokojeni

16. května 2025  6:43,  aktualizováno  16:12

Sledujeme online Jednání delegací Ukrajiny a Ruska v Istanbulu po necelých dvou hodinách skončilo. Bylo to první...

Když tam budou kamna, musí být i ohrádka. V parlamentu řešili dětské skupiny

19. května 2025  15:15,  aktualizováno  17:40

Sousedské dětské skupiny mají od začátku května pomoci jako další varianta rodičům malých dětí, aby...

Británie přijala největší posílení vztahů s EU od brexitu. Zvýší i obrannou spolupráci

19. května 2025  14:06,  aktualizováno  17:37

Britská vláda oznámila, že uzavřela nové dohody s Evropskou unií o posílení obranné spolupráce,...

Metro C jezdí se zpožděním, ve stanici Pankrác někdo stiskl nouzové tlačítko

19. května 2025  17:37

Linka metra C jezdí v Praze se zpožděním. Ve stanici Pankrác došlo k aktivování nouzového tlačítka....

Plynové potrubí v centru Prahy navrtali dělníci, doprava zůstává odkloněna

19. května 2025  14:51,  aktualizováno  17:21

Hasiči zasahovali v pondělí odpoledne u úniku plynu v ulici Ke Karlovu na pražském Novém Městě, kde...

Pronájem bytu 2+1, Lanškroun
Pronájem bytu 2+1, Lanškroun

nám. J. M. Marků, Lanškroun - Lanškroun-Vnitřní Město, okres Ústí nad Orlicí
14 000 Kč/měsíc

  • Počet článků 30
  • Celková karma 21,52
  • Průměrná čtenost 2552x
Baví mě rodina, psaní a humor. Tak píšu humorné články o své rodině, příhodách a občas přidám i svůj názor. Nepíšu, abych byl spisovatel. Píšu, protože už nejde nepsat.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.