Moderní technologie nejsou znakem pokroku

Po přečtení komentářů mi došlo, že mnoho lidí textu až zase tak neporozumělo. Ano, zvolil jsem téma, které se každého týká a mnohých se dotklo přímo osobně. Text nebyl namířen proti moderním technologiím, ale proti blbismu z nich.  

Když k nám začaly proudit "moderní" technologie v období po "sametové revoluci", ano to moderní je v uvozovkách, protože moderní je pojem tak fádní a směšný, že být moderní lze kdykoliv, i kdyby to bylo sebevíc primitivní.

Myslel jsem si tenkrát, bláhově a naivně, že "moderní" technologie budeme jako lidé, co zažili totalitu od svých krajanů a spoluobčanů, ponižování a útrapy, že se prostě díky "moderním" technologiím budeme zušlechťovat, povznášet našeho lidského ducha a nebudeme těmto trendům podléhat natolik, aby se v hodnotách lidského života dostaly až na přední místa.

Dříve jsem rád chodil po hostincích a vyprávěl si s přáteli o zážitcích z uplynulého týdne, co, kdo kde vyvedl, sbalil holku, dostal přes hubu, našel novou práci, nebo přišel o práci, co rodina, žena, tehdy děti ještě nebyly v plánu, a tak dále. Jenže komunikace se začala měnit a lidé se začali bavit o mobilech, o operátorech, o paušálech, kdo má lepší, co je lepší a kdo na to nemá, jak je to pohodlné, co vše to umí, jak je to chytré a ,že "my" blbneme, to jaksi všem začalo unikat. To platí i o rychlosti internetu, kdo má jakou obrazovku, pc, monitor a jiné ptákoviny. No a ono přitom stačí aby jste byli bez elektřiny a jste v háji.

Tato konzumentská mánie postupně začala vytěsňovat z lidí vlastního ducha, vlastní kreativitu, lidé si nechali vzít svou pozornost a proto také mnohým uniká, že být svobodný, být skutečně sám sebou, znamená nepodléhat čemukoliv a komukoliv.

Pokrok lidstva, povznesení člověka není v tom, jaké technologie má k dispozici, ale jak je využívá a hlavně k čemu.

Vy si sami můžete říct, že k ušlechtilým cílům, živíte pomocí tel. rodinu, makáte a díky tel. máte kačky.

Jenže to je váš problém, vy jste na to přistoupili a tak dali možnost jiným vás oblbovat novými hračkami a oblbují vás tak, že vám nevadí, že na ty vaše hračky musí trpět jiní.

Sám používám "moderní" technologie ke vzdělávání, osvětě, dělal jsem alternativní zpravodajství, používám je také ke komunikaci na aktivistické úrovni, pomocí soc. sítě poznal mnoho lidí, kteří něco pro lidského ducha dělají, bez nároku na odměnu. Našel jsem dokonce způsob a to díky prostřednictvím "moderní" technologie jak vzdělávat děti tak, aby z nich byly sebevědomé a ušlechtilé osobnosti, ale o tom až někdy jindy. Dokonce jeden syrský občan, který je už mrtev, mi posílal videa ze Sýrie prostřednictvím "moderních" technologií, abych viděl to, co mainstream vám nikdy neukázal. Nepoužívám "moderní" technologie pro své obohacení, nebaví mne to, nic mi to nepřináší, nekupuji si nové hračky, přístroje, ani k vůli hrám, starý noťas co mám sice zlobí, ale to díky tomu, že je politý pivem, ale stále "funguje" i po deseti letech, často lépe než ty, které jsem vzal do svého opatrovnictví, byli mladší a přesto vydrželi akorát tak půl roku. Až na to dojde, koupím si nový, ale použitý a to samé s telefonem, pokud možno tlačítkový.

Pokud chci měnit svět, začínám vždy u sebe a to samé očekávám od jiných, jinak to nefunguje.

Takže, už jenom k vůli tomu, že jsem použil "moderní" technologie ke vzdělání, jedině tak jsem mohl zjistit, že na ty "moderní" technologie makají děcka v Africe, myslím, že za to paradoxně byla tenkrát pokárána tel. společnost Nokia, že využívá tuto otrockou práci pro svůj zisk.

Jenže to není jenom o Nokii, to se týká celé oblasti, co se nazývá v dnešní době "moderními technologiemi".

A to znovu zdůrazním, že tyto vzácné kovy pro tak bezvadné "moderní" technologie stále těží nezletilí a malé děti v dolech v Africe, následně se tyto kovy čistí v Číně na hranici s Mongolskem, (nechtěl bych tam žít) dělají to zase mladiství a nezletilí.

Nikomu to nevadí a v komentářích mi vyšlo, že je tohle vlastně pokrok.

Nechci po nikom aby se vzdal svého nevědomého pohodlí, chtěl jsem pouze ukázat, jak lidé přemýšlí, jak uvažují a to podstatné jim zcela uniká.

Že se konzumentům vysmívám? Co jako, mám brečet?

A ještě k těm našim svišťům. Děti se rodí stále a je jedno, jestli do kamenných tabulek, nebo papíru, nebo tlačítkových telefonů, nebo jak se vyjádřil správně jeden komentující, jak se může tel. nazývat bezdotykáč, když bez dotyku nefunguje?

Paradoxy hadra.

Pokud dětem neumíme vysvětlit, že tyto hračky nejsou hračky, ale jsou to přístroje, které jsou draze vykoupeny lidskou krví, nemohou poté vědět, že se dopouštějí něčeho amorálního, špatného, i když je chtějí a vymiňují si svá práva a jiné důvody. Proto se z nich stávají blbečkové, podléhají svým touhám, aniž by věděli proč a ještě si myslí, že je to normální, že je to pokrok a jiné, bohulibé pojmy našeho primitivismu.

Tak se postupně po generace ničí intelekt, inteligence a emoční vybavenost člověka.

Z lidí se stávají tupé ovce, konzumenti bez svobodného ducha.

Pokrok lidstva je v komunikaci, ne v tom, jaké komunikační prostředky využívá, ale jak spolu komunikuje a jak si lidé váží jeden druhého. Bohužel díky těm "moderním" technologiím lidé přestávají umět komunikovat, jsou enormně vztahovační, obvzlášť když se dotknete tak "citlivého" tématu, jako jsou mobily, přitom je to taková hloupost, obyčejný přístroj, telefon, nic víc a paradoxně to byl přitom nejčtenější blog toho dne.

Ani na Kurdy si ten den lidé nevzpomněli tak, jako na své placaté kamarády z kapsy.

Smutné, že?

Autor: Jiří Křivánek | čtvrtek 16.3.2017 14:50 | karma článku: 14,63 | přečteno: 390x
  • Další články autora

Jiří Křivánek

Mě taky!

5.2.2018 v 11:52 | Karma: 10,18

Jiří Křivánek

Volby pro hlupáky

18.10.2017 v 11:59 | Karma: 8,27