Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

„Kurvítka“ přidávaná do jízdních kol aneb kupte si kolo české, máte po problémech

Dnešní svět je plný „kurvítek“, ale co mě překvapilo je, že to co mi vadilo dlouhá léta na prodávaných kolech jsou vlastně taky „kurvítka“.

Jízdní kolo. Zdroj: https://pixabay.com/photos/bike-bicycle-wheel-cycling-sunset-1658214/ Autor: Harald_Landsrath

Totiž, já tím, že jsem z venkova, a celý život jsem se vrtal v kolech v garáži, tak jsem nikdy tolik nevnímal, že některé horší cyklo díly jsou umísťovány do kol výrobci schválně.

Vždycky mě jenom rozčílilo, že tahle a tamta komponenta není dobrá, a byl jsem naštvaný, že když jí tam spotřebitel nechce, tak musí sáhnout na dražší kolo, kde ale zase výrobce „šetřil“ a „kurvítkoval“ někde jinde, a je takhle vmanipulováván dál a dál.

Až když jsem trochu zestárl jsem si uvědomil, že vlastně většina spotřebitelů, kteří si kola kupují, nejsou v tomto jako já a kolu nerozumí skoro vůbec.

Spotřebitelé nevidí kolo jako soubor jednotlivých komponent, které si detailně ve specifikaci projdou a rozhodnou se, jestli to je či není dobrý, ale vidí kolo jako celek a hodnotí, jestli jim sedí typově, jestli má dobrou velikost, jestli to je dobrá značka, jestli má pěknou barvu.

Komponenty Shimano

Ach jo. Jak krásně by se daly shrnout kurvítka na kolech prostě jen tím, že daná komponenta není této značky, a že tam výrobce „vkradl“ nějaký náhražkový díl.

Kolikrát už jsem si opravil závadu tím, že jsem vyměnil nějakou parodii na brzdy, parodii na náboje kol, na přehazovačku, na brzdové destičky, dokonce i parodii na pedály.

Někdo by mohl říct: No jo, Shimano, tak to bude určitě hodně stát. A víte, že to tak není? Když se podívam na ceny dílů a odmyslím si nějaké levné čínské rebrandované napodobeniy, tak na Shimano nic nemá ani kvalitou, ani cenou.

Nechci působit jako nějaký fanatický zastánce značky, ale Shimano je prostě neporazitelné v poměru cena a výkon.

A právě to je ten důvod, proč výrobce kol obviňuju z „kurvítkování“ a podvodu, a ne jen z toho, že chudáčci malí potřebovali snížit cenu kola, jinak by si ho nikdo nekoupil.

Oni nechtějí jen snížit cenu kola a udělat co největší marži – oni prostě chtějí i to, aby se vám kolo začalo „srát“. Aby se rychleji začalo opotřebovávat. Aby spotřebitel, který kolu nerozumí, začal mít ten dojem: „To kolo už je nějaké takové starší, hůř jezdí, pořád na něm něco skřípe, už tak dobře nepřehazuje, něco pořád cinká ve špicích, ani v servise to neopravili – už je prostě starý no. Jo nový kolo, to by bylo lepší.“

Příležitost pro renovátory a domácí kutily

Tak v tom je přece výhoda takového sýstému, že si zručný člověk koupí kolo jeté, dá si ho do pucu, a má fajn bike za zlomek původní ceny, ne? Aspoň jsem si to vždycky myslel.

Jenže, asi jsem z toho právě vystřízlivěl... Ach jo.

Co se mi stalo? Koupil jsem si takhle před rokem krásné kolo značky Trek FX, opravdu ježděné člověkem v důchodovém věku, skoro nepoužité, byl to 10 letý „!ežák“ :-) Nebylo na něm škrábanečku, kliky neošoupané, atp. Kdo na kole jezdí, ten ví co to znamená.

Jenže Trek do kola umístil kurvítko, se kterým jsem si hlavu nelámal – dal tam v té době „fancy“ výplety, které měly redukovaný počet špic ze standardních 30-36 jen na nějakých 18.

Říkal jsem si, že to je v pohodě – až se to pokazí, prostě je vyměním za lepší výplet a je to. Trvalo pár měsícu, něž praskla špíce na předním kole, potom špíce na zadním a říkám si – a je to tady, čas na lepší výplet. Šoupnul jsem si tam české R. výplety se Shimano náboji.

Jenže co se nestalo... Ráfkové brzdy začaly ječet. Zkoušel jsem tamty brzdové špalky, ony brzdové špalky, x-násobné odmašťování ráfků, nic nepomohlo, byla to hrůza. Zabrouzdal jsem do problematiky a zjistil, že vlastně ječení brzd jsou tzv. rezonance.

Výrobce brzd musí zajistit, že jeho brzdová souprava vč. špalíků nebude při brždění v rezonanci s ráfkem a rámem, resp. musí to zajistit i výrobce kola, že brzdy nebudou takto rezonovat v kombinaci s použitým ráfkem.

No a co je tam za brzdy? No samozřejmě že fancy Made in USA brzdy Avid! Takže až po několika strávených hodinách nad tímto problémem jsem brzdy vyměnil za Shimano, stály mě celkově jen 550,- Kč vč. 4 špalíků, a od té doby mám asi nejlíp brzdící kolo co jsem kdy měl a které ani nepípne :-)

Shrnutí, aneb že to stálo toho času

Chtěl jsem se dopracovat do bodu, že vysvětlím, jak si na kole umím opravit „skoro“ všechno. Jenže v těch technických složitostech jsem narazil na něco, co by mě jakživ nenapadlo – že dokonce i brzdy musí být správně naladěné na použitý ráfek!

A tím jsem chtěl vysvětlit, jak je ono kurvítkování kol výrobci vlastně účinější, než jsem si původně myslel – člověk musí být opravdu hodně technicky zručný, aby si kolo doma dobře opravil a neměl kompromisy. Ještě o tolik víc zručnější...

Takže když nad tím tak přemýšlím, novým kupujícím bych doporučil koupit si kolo jisté české značky, od které mě kdysi všichni odrazovali, že prej to mají strašně předražený – ale po tom, co jsem viděl a zažil, musím nesouhlasit.

Máme u nás 2 výrobce hliníkových rámů kol (Pozor, výrobce, nikoliv AAA-dovozce co dělá jen rebranding), jeden je ten RRR-levnější (ale pořád kvalitní), jeden je DDD-dražší. Dneska bych si koupil kolo asi od toho DDD-dražšího, protože jsem si mohl ušetřit tolik peněz a patálií.

Kdybych to jen býval byl věděl

Ale vžyť to přece žádná „kurvítka“ nejsou...

Aneb jak psali někteří v diskuzi pod článekem, to přece nejsou kurvítka, jsou prostě komponenty lepší a horší. Opravdu?

Typická příčina toho, proč přestane fungovat elektronika jako je notebook, jsou prosím pěkně kazítka ve formě vyschlých elektrolytických kondenzátorů. To si můžete taky rozebrat, přepájet a zase smontovat, a hle, 10 let starý notebook nebo jiné zařízení zase funguje. Děláte to? Asi ne.

Pro běžněho spotřebitele jsou tyhle prvky v přístrojích „kurvítka“. Je to něco, co běžnéhmu průměrnému spotřebiteli zkracuje životnost výrobku.

Tvrdit, že např. paprskové výplety o 18 špicích nejsou pro průměrného spotřebitele v kole kurvíko, to je jako tvrdit, že elektrolytické kondenzátory nejsou pro průměrného spotřebitele v elektronickém zařízení kurvítko.

Obojí jsou kurvítka. To, že na kole problémovou komponentu na vlastní oči vidíte a můžete ji vyměnit neznamená, že to není kurvítko. JE to kurvítko. Proto jsem psal tento článek – je to o tom, že „takové ty“ fancy komponenty v kolech jsou vlastně „kurvítka“, a lidi co kolům trochu rozumí si myslí, že nejsou.

Autor: Jiří Kačír | pátek 30.8.2024 9:14 | karma článku: 23,15 | přečteno: 851x

Další články autora

Jiří Kačír

Pohádka o herních automatech aneb jak souvisejí se státní korupcí

Co mají společného kasina, herní automaty, kreditní karty a podvody různých nekalých živlů někde v Praze? Jestli to chcete vědět, tak si přečtěte tento článek.

5.1.2026 v 12:54 | Karma: 8,88 | Přečteno: 207x | Diskuse | Společnost

Jiří Kačír

Jak mě historická fakta opět zviklala v postoji vůči Západu, aneb Britský imperialismus

Už jste někdy slyšeli o Opiových válkách, kdy Británie udělala řízeně z Číňanů narkomany? Nevybavuju si, že bychom se o tom učili v dějepise. Ono vůbec koloniální minulost našich soudobých spojenců je celkem opomíjená věc.

8.4.2025 v 13:59 | Karma: 23,82 | Přečteno: 568x | Diskuse | Společnost

Jiří Kačír

Jak se dnes manipulují recenze zboží, zaměstnavatelů a firem

Chcete si koupit nějaký výrobek? Tak to si půjdete určitě přečíst nějaké recenze. Ty však můžou firmy nechat mazaným způsobem nadhodnocovat.

9.3.2025 v 9:10 | Karma: 19,13 | Přečteno: 480x | Diskuse | Společnost

Jiří Kačír

Rusku se platí za plyn ztrátou národní suverenity, kdežto USA se platí „jen“ penězi

Před týdnem prezident Ukrajiny prohlásil, že zatímco Rusku se platí za ropu a plyn ztrátou národní suverenity, tak USA se tyto komodity platí jen penězi.

18.2.2025 v 11:04 | Karma: 15,78 | Přečteno: 355x | Diskuse | Společnost

Jiří Kačír

Přichází doba AI a Trump do ní investuje 500 miliard

Umělou inteligenci používám v práci takřka denně. Ještě před pár měsíci či lety kolovaly názory, že vezme práci všem, i programátorům.

22.1.2025 v 8:43 | Karma: 7,71 | Přečteno: 191x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Zemřela Zdena Mašínová, dcera legionáře a perzekvovaná sestra uprchlých odbojářů

V Lošanech na Kolínsku byl slavnostně otevřen Památník věnovaný třem odbojům a...
10. června 2026  18:26,  aktualizováno  22:01

Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, jejíž bratři za totality utekli ozbrojení na Západ. Čelila...

Po deštích se lesy plní houbami. Tady mají Pražané největší šanci na plný košík

ilustrační snímek
8. června 2026

Počasí posledních dnů jako by si čeští houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných dešťů a...

Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi

Festival Signal rozzářil centrum Prahy (15. října 2015).
9. června 2026  12:47

Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...

Mačkáte v MHD tlačítka správně? ROPID vysvětlil, jak dávat znamení bez zmatků

Zastávky na znamení, kočárky a tlačítka... Umíte je správně používat?
8. června 2026  16:21

Kdo někdy nervózně mačkal tlačítko v tramvaji pětkrát za sebou nebo hledal ten správný čudlík, není...

Začíná léto a s ním i obří stavba u letiště. Neriskujte, že vám kvůli kolonám uletí letadlo

V následujících měsících bude v okolí letiště probíhat přestavba křižovatky...
8. června 2026  19:02

Míříte na dovolenou a ta začíná na Letišti Václava Havla v Praze? Tak zbystřete, hlavně pokud...

Flotila vlaků RegioFox v PID je kompletní, stařičké motoráky postupně končí

Nové vozy RegioFox ve flotile Pražské integrované dopravy. (červen 2026)
11. června 2026  11:52,  aktualizováno  11:52

Pražská integrovaná doprava (PID) převzala do své flotily vlaků poslední vozy řady 847, tedy tzv....

NS přezkoumá rozsudek nad advokátem Matouškem, pobodal souseda dýkou

ilustrační snímek
11. června 2026  10:13,  aktualizováno  10:13

Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek nad advokátem Tomášem Matouškem, jenž si odpykává 13,5 roku ve...

NS přezkoumá rozsudek nad advokátem Matouškem, pobodal souseda dýkou

ilustrační snímek
11. června 2026  10:13,  aktualizováno  10:13

Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek nad advokátem Tomášem Matouškem, jenž si odpykává 13,5 roku ve...

V centru Liberce bude o víkendu po dvou letech staroměstský jarmark

ilustrační snímek
11. června 2026  10:06,  aktualizováno  10:06

V Liberci bude o víkendu po dvou letech staroměstský jarmark, tentokrát s podtitulem Stroj času –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 34
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1048x
Pracuji jako softwarový inženýr a tu a tam narážím na zajímavé věci, se kterými bych se chtěl podělit s ostatními.

Seznam rubrik

Bloger roku 2024
Blogera roku 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.