Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

„Kurvítka“ přidávaná do jízdních kol aneb kupte si kolo české, máte po problémech

Dnešní svět je plný „kurvítek“, ale co mě překvapilo je, že to co mi vadilo dlouhá léta na prodávaných kolech jsou vlastně taky „kurvítka“.

Jízdní kolo. Zdroj: https://pixabay.com/photos/bike-bicycle-wheel-cycling-sunset-1658214/ Autor: Harald_Landsrath

Totiž, já tím, že jsem z venkova, a celý život jsem se vrtal v kolech v garáži, tak jsem nikdy tolik nevnímal, že některé horší cyklo díly jsou umísťovány do kol výrobci schválně.

Vždycky mě jenom rozčílilo, že tahle a tamta komponenta není dobrá, a byl jsem naštvaný, že když jí tam spotřebitel nechce, tak musí sáhnout na dražší kolo, kde ale zase výrobce „šetřil“ a „kurvítkoval“ někde jinde, a je takhle vmanipulováván dál a dál.

Až když jsem trochu zestárl jsem si uvědomil, že vlastně většina spotřebitelů, kteří si kola kupují, nejsou v tomto jako já a kolu nerozumí skoro vůbec.

Spotřebitelé nevidí kolo jako soubor jednotlivých komponent, které si detailně ve specifikaci projdou a rozhodnou se, jestli to je či není dobrý, ale vidí kolo jako celek a hodnotí, jestli jim sedí typově, jestli má dobrou velikost, jestli to je dobrá značka, jestli má pěknou barvu.

Komponenty Shimano

Ach jo. Jak krásně by se daly shrnout kurvítka na kolech prostě jen tím, že daná komponenta není této značky, a že tam výrobce „vkradl“ nějaký náhražkový díl.

Kolikrát už jsem si opravil závadu tím, že jsem vyměnil nějakou parodii na brzdy, parodii na náboje kol, na přehazovačku, na brzdové destičky, dokonce i parodii na pedály.

Někdo by mohl říct: No jo, Shimano, tak to bude určitě hodně stát. A víte, že to tak není? Když se podívam na ceny dílů a odmyslím si nějaké levné čínské rebrandované napodobeniy, tak na Shimano nic nemá ani kvalitou, ani cenou.

Nechci působit jako nějaký fanatický zastánce značky, ale Shimano je prostě neporazitelné v poměru cena a výkon.

A právě to je ten důvod, proč výrobce kol obviňuju z „kurvítkování“ a podvodu, a ne jen z toho, že chudáčci malí potřebovali snížit cenu kola, jinak by si ho nikdo nekoupil.

Oni nechtějí jen snížit cenu kola a udělat co největší marži – oni prostě chtějí i to, aby se vám kolo začalo „srát“. Aby se rychleji začalo opotřebovávat. Aby spotřebitel, který kolu nerozumí, začal mít ten dojem: „To kolo už je nějaké takové starší, hůř jezdí, pořád na něm něco skřípe, už tak dobře nepřehazuje, něco pořád cinká ve špicích, ani v servise to neopravili – už je prostě starý no. Jo nový kolo, to by bylo lepší.“

Příležitost pro renovátory a domácí kutily

Tak v tom je přece výhoda takového sýstému, že si zručný člověk koupí kolo jeté, dá si ho do pucu, a má fajn bike za zlomek původní ceny, ne? Aspoň jsem si to vždycky myslel.

Jenže, asi jsem z toho právě vystřízlivěl... Ach jo.

Co se mi stalo? Koupil jsem si takhle před rokem krásné kolo značky Trek FX, opravdu ježděné člověkem v důchodovém věku, skoro nepoužité, byl to 10 letý „!ežák“ :-) Nebylo na něm škrábanečku, kliky neošoupané, atp. Kdo na kole jezdí, ten ví co to znamená.

Jenže Trek do kola umístil kurvítko, se kterým jsem si hlavu nelámal – dal tam v té době „fancy“ výplety, které měly redukovaný počet špic ze standardních 30-36 jen na nějakých 18.

Říkal jsem si, že to je v pohodě – až se to pokazí, prostě je vyměním za lepší výplet a je to. Trvalo pár měsícu, něž praskla špíce na předním kole, potom špíce na zadním a říkám si – a je to tady, čas na lepší výplet. Šoupnul jsem si tam české R. výplety se Shimano náboji.

Jenže co se nestalo... Ráfkové brzdy začaly ječet. Zkoušel jsem tamty brzdové špalky, ony brzdové špalky, x-násobné odmašťování ráfků, nic nepomohlo, byla to hrůza. Zabrouzdal jsem do problematiky a zjistil, že vlastně ječení brzd jsou tzv. rezonance.

Výrobce brzd musí zajistit, že jeho brzdová souprava vč. špalíků nebude při brždění v rezonanci s ráfkem a rámem, resp. musí to zajistit i výrobce kola, že brzdy nebudou takto rezonovat v kombinaci s použitým ráfkem.

No a co je tam za brzdy? No samozřejmě že fancy Made in USA brzdy Avid! Takže až po několika strávených hodinách nad tímto problémem jsem brzdy vyměnil za Shimano, stály mě celkově jen 550,- Kč vč. 4 špalíků, a od té doby mám asi nejlíp brzdící kolo co jsem kdy měl a které ani nepípne :-)

Shrnutí, aneb že to stálo toho času

Chtěl jsem se dopracovat do bodu, že vysvětlím, jak si na kole umím opravit „skoro“ všechno. Jenže v těch technických složitostech jsem narazil na něco, co by mě jakživ nenapadlo – že dokonce i brzdy musí být správně naladěné na použitý ráfek!

A tím jsem chtěl vysvětlit, jak je ono kurvítkování kol výrobci vlastně účinější, než jsem si původně myslel – člověk musí být opravdu hodně technicky zručný, aby si kolo doma dobře opravil a neměl kompromisy. Ještě o tolik víc zručnější...

Takže když nad tím tak přemýšlím, novým kupujícím bych doporučil koupit si kolo jisté české značky, od které mě kdysi všichni odrazovali, že prej to mají strašně předražený – ale po tom, co jsem viděl a zažil, musím nesouhlasit.

Máme u nás 2 výrobce hliníkových rámů kol (Pozor, výrobce, nikoliv AAA-dovozce co dělá jen rebranding), jeden je ten RRR-levnější (ale pořád kvalitní), jeden je DDD-dražší. Dneska bych si koupil kolo asi od toho DDD-dražšího, protože jsem si mohl ušetřit tolik peněz a patálií.

Kdybych to jen býval byl věděl

Ale vžyť to přece žádná „kurvítka“ nejsou...

Aneb jak psali někteří v diskuzi pod článekem, to přece nejsou kurvítka, jsou prostě komponenty lepší a horší. Opravdu?

Typická příčina toho, proč přestane fungovat elektronika jako je notebook, jsou prosím pěkně kazítka ve formě vyschlých elektrolytických kondenzátorů. To si můžete taky rozebrat, přepájet a zase smontovat, a hle, 10 let starý notebook nebo jiné zařízení zase funguje. Děláte to? Asi ne.

Pro běžněho spotřebitele jsou tyhle prvky v přístrojích „kurvítka“. Je to něco, co běžnéhmu průměrnému spotřebiteli zkracuje životnost výrobku.

Tvrdit, že např. paprskové výplety o 18 špicích nejsou pro průměrného spotřebitele v kole kurvíko, to je jako tvrdit, že elektrolytické kondenzátory nejsou pro průměrného spotřebitele v elektronickém zařízení kurvítko.

Obojí jsou kurvítka. To, že na kole problémovou komponentu na vlastní oči vidíte a můžete ji vyměnit neznamená, že to není kurvítko. JE to kurvítko. Proto jsem psal tento článek – je to o tom, že „takové ty“ fancy komponenty v kolech jsou vlastně „kurvítka“, a lidi co kolům trochu rozumí si myslí, že nejsou.

Autor: Jiří Kačír | pátek 30.8.2024 9:14 | karma článku: 22,63 | přečteno: 761x
  • Další články autora

Jiří Kačír

Marketingové podpásovky programu Benefit Plus a stravenkových firem

Tuhle jsem se díval na video Čecha žijícího v Americe, který popisuje, co se skrývá za tzv. kreditními kartami. A vzpomněl jsem si na svoje patálie s Benefit Plus programem a stravenkami.

25.8.2024 v 10:47 | Karma: 16,98 | Přečteno: 475x | Diskuse | Společnost

Jiří Kačír

Alarmující kvalita výrobků čínských firem

Jako kuřák elektronických cigaret se mi za posledních 10 let dostalo do ruky mnoho čínských výrobků.

8.8.2024 v 12:45 | Karma: 10,34 | Přečteno: 484x | Diskuse | Společnost

Jiří Kačír

Vadí vám zácpy a provoz na silnicích? A věděli jste, že širší silnice to mohou zhoršit?

Jedná se o fenomén, který se jmenuje Indukce poptávky. Ten, pokud jde o dopravních zácpy, funguje tak, že zvýšení propustnosti silnic kontraintutivně zácpy zhorší.

31.7.2024 v 7:33 | Karma: 21,96 | Přečteno: 1775x | Diskuse | Společnost

Jiří Kačír

Myslivci mi opět vynadali, že jsem na jejich honitbě

Člověk má takhle vytipované pěkné místo, kde se občas zastaví, a někdy i počká, až se setmí, aby se podíval na západ slunce a na hvězdy.

9.7.2024 v 0:27 | Karma: 42,83 | Přečteno: 7199x | Diskuse | Společnost

Jiří Kačír

To takhle cizokrajně vypadající skupina mladíků nakupovala hamburgery

V centru města je vyhlášené pěkné okýnko s dobrými burgery. Občas se u něj zastavím a nezřídka musím i večer vystát frontu a vydržet kulturní obohacování.

30.6.2024 v 22:31 | Karma: 34,57 | Přečteno: 1210x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  15.9 2:20

Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...

Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku

15. září 2024  3:31,  aktualizováno  23:41

Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Litovel spláchla vlna vody. Troubky čeká kulminace, poteče jimi menší „Vltava“

16. září 2024  1:22

Sledujeme online Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...

Odstraňte Židy! Němci poslechli, Hitlerova režisérka zkřivila tvář děsem

16. září 2024

Seriál Leni Riefenstahlová si za svou práci pro Adolfa Hitlera vysloužila přezdívku „ďáblova režisérka“....

Záchranáři evakuovali 12 tisíc lidí. Vláda bude jednat o pomoci po povodních

15. září 2024  17:45,  aktualizováno  16.9

Povodňová vlna smetla domy v několika obcích a vrtulník se záchranáři musel přiletět na pomoc...

Hrozí infekce z vody. Při záplavách útočí krysí horečka, může být smrtelná

16. září 2024

Premium Vyhýbejte se kontaktu nechráněné kůže se záplavovou vodou a nepijte ji. I při úklidu bahna či...

Neviditelná rovnátka vs. tradiční zámečky: Proč volit moderní přístup?
Neviditelná rovnátka vs. tradiční zámečky: Proč volit moderní přístup?

Teprve po třicítce jsem začala řešit zdraví svého chrupu a postupně jsem se dostala až do rukou odborníků ze Světa rovnátek. Jak vypadá život s...

  • Počet článků 26
  • Celková karma 24,89
  • Průměrná čtenost 927x
Pracuji jako softwarový inženýr a tu a tam narážím na zajímavé věci, se kterými bych se chtěl podělit s ostatními.

Seznam rubrik