Je bioplynová stanice horší než uhelná elektrárna?(2)

Autor hledal vhodný příměr pro snadné pochopení rozdílu mezi zemním plynem a bioplynem a ze záhadných důvodů ho napadl tvrdý alkohol. Přesto, že se do něj nepřidává jeho oblíbený oxid uhličitý. Nepíše pod vlivem!

Předem se omlouvám za alkoholický příměr, ale asi takhle :

zemní plyn, to je 12-letá whisky skladovaná v dubovém sudu za nejlepších podmínek. Bioplyn je kořalka po půlnoci prodávaná u stánku za rohem.

Pro výrobu whisky použijete nejkvalitnější obilí, vodu a kvasinky. Pak to několikrát předestilujete a uložíte. Denní vsázka do fermentoru v typické BPS instalované v zemědělském podniku může vypadat třeba takto :

- 27 tun kukuřičná siláž

- 12 kubických metrů kejda prasat

- 1 tuna vojtěšková senáž

- 2 tuny silážované cukrovarnické řízky

Složení bioplynu je dost kolísavé z mnoha různých příčin.

Tohle je trochu unfér. Nechtěl jsem porovnávat výrobu skotské s výrobou bioplynu. Takže : pro výrobu fosilních paliv včetně zemního plynu měla příroda k dispozici miliony let a dala si na tom záležet. Zemní plyn je její parádní produkt, který má jenom zlomek znečišťujících látek proti všem ostatním běžným palivům. Když vám doma utíká plyn, ucítíte ho jenom díky tomu, že ho museli trošku navonět. Když jedete za autobusem na CNG, necítíte a nevidíte prakticky nic.

Zemní plyn(Rusko) :

98,5% metanu

0,7% etan, propan, butan

0,8% dusík

0,2 mg/m3 síra

Proti tomu typický bioplyn :

50 – 60% metan

25 – 45% CO2

1 – 2% jiné plyny

400 – 2000 mg/m3 sirovodík

Existují metody čištění bioplynu. Jsou relativně jednoduché, nikoliv však levné. A také významně zvyšují uhlíkovou stopu, která se táhne za BPS.

Tak ještě přidám odstavec o emisích vznikajících při spalování bioplynu v kogeneračních jednotkách. Existuje :

SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) 2015/2193

ze dne 25. listopadu 2015

o omezení emisí některých znečišťujících látek do ovzduší ze středních spalovacích zařízení.

V ní se v odstavci 4 praví(kopíruji, abych nezkresloval) :

(4) Emise znečišťujících látek ze spalování paliva ve středních spalovacích zařízeních nejsou na úrovni Unie regulovány, přestože stále více přispívají ke znečištění ovzduší, zejména v důsledku rozsáhlejšího využití biomasy jako paliva, což je podnětem pro politiky v oblasti klimatu a energetiky.

Poznámka : Střední spalovací zařízení je do výkonu 50 MW. Třeba známá uhelná elektrárna Opatovice má výkon jenom 20x větší, z toho je ca. 360 MW elektřina a 700 MW teplo. Plně odsířena byla v roce 1998.

Tato směrnice v dalším textu sděluje, že od 1.1.2025 budou platit limitní hodnoty pro emise SO2 a NOX. Tyto hodnoty jsou podobné nebo i vyšší ve srovnání s platnými a dodržovanými limity pro uhelné elektrárny. Toto se týká kogeneračních jednotek pro spalování bioplynu s výkonem 1 - 50 MW.

Čekali jste, že to v případě BPS, technologie obecně považované za ekologicky přínosnou, bude jinak? Já také.

Tohle ale stále nestačí na odpověď na otázku z nadpisu. Příště budu muset vytáhnout těžší kalibry.

 

Autor: Jiří Houfek | středa 29.5.2019 12:10 | karma článku: 15,31 | přečteno: 499x