Rozvod s EU? Spíš ne, ale "lepší Brusel" by bodl

Srovnání členství v EU s manželstvím není tak úplně od věci. Myslím, že nikdy nikdo nežil v ideálním svazku tak, aby si po celou dobu trvání manželství ani jednou nepovzdechl. A není to ani účelem manželství, být bezchybným.

Účelem manželství je poskytnout, pokud Bůh dovolí, to nejlepší prostředí pro výchovu dětí a pokud se to s těmi dětmi tak nějak vachrlaté, tak alespoň pro spokojené a naplňující soužití dvou lidí. 

A v jiné dimenzi se Evropská Unie pokouší vlastně o totéž, samozřejmě, ve zcela jiné rovině a v rozměrech celých států. A jako každé lidské konání, má i tato snaha své plusy a minusy, své úspěchy a porážky a svá nevyhnutelná úskalí.

Není na světě systém ten, aby se zavděčil lidem všem, platí pro EU mnohonásobně. Kam se člověk podívá, na kterýkoli její krok, tak uslyší mluvit jak o kladech, tak o negativech.

Tak třeba, jednotný společný trh je velkým vynálezem. Celá EU i s některými přifařenými státy je jednotným celním prostorem. Místo mnohahodinové odbavovaní na každé hranici, projíždí zboží "jako nůž máslem". Ale pozor, hlavní výhodou zde není Schengen, ale to, že zboží nemusí přes celnice.

Na druhou stranu ale, jistě jsou lidé, kteří ten systém proklínají, lidé, kterým levná konkurence ze zahraničí zničila jejich podnik. A ze stejné krabičky je i volný pohyb osob. Ten nemá absolutně co dělat se Schengenem, to je jen česká pověra.

Na volném pohybu osob se před více než týdnem lámal chleba při britském referendu. Ještě jednou a naposledy zopakuji, že volný pohyb osob nemá nic společného se Schengenem, do kterého Velkou Británii ani náhodou nenapadlo nikdy vstoupit.

Volný pohyb osob může fungovat, a také roky fungoval, mezi víceméně rovnocennými zeměmi. Ale nikoli mezi "rozvojovými" a vyspělými zeměmi. A tady jsou Britové tvrdí. Nechtějí to, co jim mamá Merkel vnucuje a sice z bláta do louže - znovu povolit volný pohyb osob proti volnému pohybu zboží a služeb.

To by pak Britové hlasovali zcela nadarmo, aby imigranty vyhodili EU dveřmi a oni se jim vrátili EU oknem. Ovšem, faktem je to, že Frau Merkel je zcela nerealistickým politikem, vychovaným za Honeckera v Socialistickém svazu německé mládeže (FDJ) a jinam její rozhled nesahá.

Ovšem, není to pouze Angela Merkel, kdo má komunistické nebo socialistické kořeny. Takových je v Bruselu převážná většina. Komunisti, socialisté, anarchisti, Trockisté a bůvíkdoještě a samozřejmě, nyní i jejich děti.,

Komunistická strana měla svou nomenklaturu, což byl jakýsi "Vnitřní okruh pekla", lidé speciálně prověření, kterým strana svěřovala důležité funkce. A na mnohé funkce neměl člen KSČ, který nebyl v nomenklatuře v žádném případě nárok.

A velmi podobné to je i v Bruselu. Vytvořila se tzv. bruselská nomenklatura, která mezi sebe žádného odbojníka nepustí a která je průběžně doplňována z neomarxistických univerzit, jako je třeba Masarykova univerzita v Brně, ale ani pražská UK s vejlupky typu "rusofila" Putny nezůstává pozadu.

A tak se vlastně had EU krmí svým vlastním ocasem a vše zůstává při starém. Často se zde objeví srovnání s RVHP a pravidelně kvůli tomu nastává velký křik. Ale pravdou je, že pokud pomineme svobodu pohybu po nesocialistických a nižší životní úroveň...

Tak RVHP omezovala náš život asi tak 5%, zatímco EU ho omezuje tak z 80%, možná víc. Kam se člověk podívá, tam je EU. Latinsky snad Omni Potente. Prostě ovládá vše, snad i včetně toho, jaký PANAP budeme používat (pro neznalce "komunismu" Papír na prdel).

Hezké by bylo, kdyby bylo možné EU zreformovat a zracionalizovat. Bohužel, stejně jako to nebylo možné u RVHP, není to, myslím, možné ani EU. Ale snad, po tom políčku z UK, opustí bruselští lídři svou fixní ideu jednotného evropského státu.

Rád bych tomu věřil, ale žádné sázky bych, býti bookmakerem Horáčkem, na to nevypsal.

Autor: Jiří Hermánek | neděle 3.7.2016 9:30 | karma článku: 28,30 | přečteno: 555x

Další články autora

Jiří Hermánek

Mé milované plynové autíčko má dnes 18. narozeníčko a dostalo papáníčko

Já osobně si myslím, že dva chlapi se lépe shodnou na ženský, než na autě. Má to více důvodů, ale ten hlavní jen, že ji má a nikdo předem neví, co ho vlastně čeká. A když to klapne, tak se mu kamarádi diví.

29.11.2017 v 13:41 | Karma: 8,67 | Přečteno: 539x | Diskuse | Společnost

Jiří Hermánek

Všechny ty dívky a ženy, co jsem s nimi nespal...

Námět na tento článek mě napadl v hostinci U Lenina (Lenin je vJečný). Kamarád Mirek se zpozdil, protože si v hlavě špatně srovnal hodiny. Místo příchod 12:30 si nastavil odchod ve 12:30.

21.11.2017 v 15:44 | Karma: 8,28 | Přečteno: 461x | Diskuse | Společnost

Jiří Hermánek

Kameňáci a Paul Viti. Tak různí a přece stejní - čistokrevná sranda

Dostal jsem do nevůle lidí, kteří se domnívají, že film má jakýsi vyšší smysl. Někdy, občas. Film ale je prostředkem k pobavení národa a k vydělávání peněz. Ničím jiným film není. A občas také může být propagandisticky zneužit.

6.10.2017 v 11:00 | Karma: 10,54 | Přečteno: 306x | Diskuse | Společnost

Jiří Hermánek

Selhaly brzdy? Ne, selhal řidič amatér

Jako přes kopírák se čas od času objeví zpráva a často i tragédie československého a později českého autobusu v cizině. Konkrétně v cizině, v horách. Ať v Rakousku, to nejčastěji, ale i jinde. V Itálii, ve Francii a podobně.

5.8.2017 v 19:32 | Karma: 16,39 | Přečteno: 322x | Diskuse | Společnost

Jiří Hermánek

Strategická triáda prezidenta Miloše Zemana

Klasická strategická triáda jsou jaderné rakety, jaderné ponorky a strategické bombardéry. Mohu se samozřejmě i trochu mýlit a třeba by mě opravil náš NATO generál Petr Pavel, který kdysi jako člen KSČ hájil naší vlast.

1.7.2017 v 9:00 | Karma: 21,28 | Přečteno: 450x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

27. dubna 2025  16:27

Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze

28. dubna 2025  13:51,  aktualizováno  21:26

Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....

Americká letadlová loď uhýbala palbě, při manévru utopila stíhačku za miliardu

29. dubna 2025  9:31

Posádka americké letadlové lodi USS Harry S. Truman, která operuje nedaleko pobřeží Jemenu, si...

Trumpův mírový plán: Ukrajina má přijmout ruskou okupaci a vzdát se NATO

23. dubna 2025  6:48

Spojené státy chtějí, aby Ukrajina přijala mírové plány prezidenta Donalda Trumpa a uznala ruskou...

Ukrajina podepsala stěžejní dohodu o nerostném bohatství s USA

1. května 2025,  aktualizováno  1:19

Spojené státy podepsaly dlouho očekávanou dohodu o nerostných surovinách s Ukrajinou, oznámil...

Test jarních pugétů: Nabídnou vám kytici plnou lásky, ale i předražené koště

1. května 2025

Premium Test MF DNES zaměřený na nabídku tuzemských květinářství ukázal, že za pětistovku si z nich lze...

Z outsidera prvním mužem obchodní války. Kdo je čínský vicepremiér Che Li-feng

1. května 2025

Do právě probíhající obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy začíná čím dál hlasitější...

Motoristé chtějí 160 km/h na dálnici. V Česku hazard, mají jasno ostatní strany

1. května 2025

Premium Na obranu svého čestného prezidenta Filipa Turka, který schytal kritiku za extrémně rychlou jízdu...

  • Počet článků 2237
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1363x
Inženýr v důchodovém věku, který si důchod krátí psaním krátkých a dlouhých blogů a pozorováním "cvrkotu" kolem.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.