Největší zastánci poststalinského sovětského systému…
Já se dopustil obrovské indiskrece, za kterou jsem to tedy příšerně schytal, když jsem si dovolil napsat, že kdybych byl v německém vyhlazovacím táboře vyhnán z vlaku a věděl, s 99,99% pravděpodobností, že můj život ještě ten den skončí v pecích onoho tábora, tak bych samozřejmě skončil v raději v Gulagu.
A KDYŽ PÍŠI VYHLAZOVACÍ, TAK MYSLÍM VYHLAZOVACÍ A NIKOLI KONCENTRAČNÍ!!!
V psychologii se to jmenuje indukce a spočívá v tom, že jeden děj či pocit vyvolá jiný. A neskutečné přehánění o hrůzách Gulagu, o kterých nikdo z nás vůbec nic neví, by mělo indukovat či vyvolat negativní pocity vůči současnému Rusku a Putinovi.
Tak to prostě je a není to jen o Gulagu, ale o všem, co negativního lze na SSSR vytáhnout a přišít Rusku. A je toho vážně hodně.
Gulag, ať byl jakkoli tvrdý, se přežít dal. Solženicyn a Koroljov jistě nebyli jediní. Ale Treblinka, ať její „sprchy“ vypadaly jakkoli mírumilovně, se přežít nedala. V tom je, přátelé pravdoláskaři, ten zásadní rozdíl mezi námi. A také v našem chápání oněch dvou fenoménů.
Ale, proč to vše píši? Samozřejmě jde o Ukrajinu, potažmo její dočasnou državu Krym. Dovolil jsem si takové srovnání anexe Tibetu 1950 Čínou a anexe Krymu Ukrajinou v roce 1954. A nezlobte se na mě, myslím si, že normální lidi vůbec nezajímá způsob, jakým k něčemu došlo, ale výsledky.
Vezměme Maďarsko 1956 a Československo 1968. Ty sovětské zásahy se absolutně nedají srovnat. V Maďarsku to nebylo nic jiného než masakr. Wikina ani neumí počet obětí vyčíslit a počet popravených byl prý až 350.
A přesto, kdo přijel v roce 1980 do Maďarska, viděl tam daleko větší společenský pokrok než u nás. I když ten sovětský zásah v roce 1968 byl oproti tomu maďarskému 1956 naprostou selankou, při které přišli lidé o život hlavně při nehodách, a popraven nebyl vůbec nikdo.
Tím chci říci, že skutečnost, že v roce 1950 obsadila Tibet čínská vojska a v roce 1954 se Krym podařilo přesunout do jiné administrativy pouhým škrtem pera, nehraje v podstatě žádnou roli. To, co roli skutečně hraje, je, jak se lidé na tom území skutečně cítí.
Podle všeho došlo v Tibetu k obrovskému celkovému materiálnímu zlepšení, které by ale měl, i s patřičnými negativy, vysvětlit lidé, kteří o tom vědí více. Ale převod Krymu do ukrajinské správy, nepřinesl tamnímu obyvatelstvu vůbec žádné zlepšení, ale spíše jen zhoršení jejich situace.
Hlavně pak běhen posledního roku, kdy se vlády v Kyjevě zmocnila nacionalistická skupina, jejímž prvním zákonem bylo zrušení ruštiny jako úředního zákona. To jsou parametry, podle kterých se lidé na Krymu rozhodovali a nikoli podle toho, co 1954 rozhodl N.S.Chruščov a politbyro.
A toto zbožštění rozhodnutí sovětského politbyra z pera jednoho diskutéra mě opravdu pobavilo. Zvláště pak, když se občas dočteme, že Chruščov propašoval na zasedání politbyra zbraň, aby mohl zastřelit Beriju. Ale to asi není pravda.
„…V roce 1954, kdy byl z rozhodnutí politbyra (nikoli samotného Chruščova, ten ještě tehdy bojoval o moc se Stalinovými "pohrobky") Krym přičleněn k Ukrajině…“
Takže, abych na závěr učinil ten závěr: Na jedné straně Gulagy a nelidská říše a na druhé straně „demokratické rozhodnutí politbyra“?
To prostě není nic jiného než účelová argumentace, kdy chci jednou pošpinit Rusko a podruhé podržet Ukrajinu v jejím nároku na Krym tím, že budu nelidský kremelský režim legalizovat, glorifikovat a jeho rozhodnutí také verifikovat.
Protiprávní sovětský režim byl prostě protiprávní a tam, kde je možné provést revizi jeho nezákonných rozhodnutí, tam by se to mělo udělat. A to nejen na Krymu.
Hlupáci mají vždy tu největší radost
Jiří Hermánek
Mé milované plynové autíčko má dnes 18. narozeníčko a dostalo papáníčko

Já osobně si myslím, že dva chlapi se lépe shodnou na ženský, než na autě. Má to více důvodů, ale ten hlavní jen, že ji má a nikdo předem neví, co ho vlastně čeká. A když to klapne, tak se mu kamarádi diví.
Jiří Hermánek
Všechny ty dívky a ženy, co jsem s nimi nespal...

Námět na tento článek mě napadl v hostinci U Lenina (Lenin je vJečný). Kamarád Mirek se zpozdil, protože si v hlavě špatně srovnal hodiny. Místo příchod 12:30 si nastavil odchod ve 12:30.
Jiří Hermánek
Kameňáci a Paul Viti. Tak různí a přece stejní - čistokrevná sranda

Dostal jsem do nevůle lidí, kteří se domnívají, že film má jakýsi vyšší smysl. Někdy, občas. Film ale je prostředkem k pobavení národa a k vydělávání peněz. Ničím jiným film není. A občas také může být propagandisticky zneužit.
Jiří Hermánek
Selhaly brzdy? Ne, selhal řidič amatér

Jako přes kopírák se čas od času objeví zpráva a často i tragédie československého a později českého autobusu v cizině. Konkrétně v cizině, v horách. Ať v Rakousku, to nejčastěji, ale i jinde. V Itálii, ve Francii a podobně.
Jiří Hermánek
Strategická triáda prezidenta Miloše Zemana

Klasická strategická triáda jsou jaderné rakety, jaderné ponorky a strategické bombardéry. Mohu se samozřejmě i trochu mýlit a třeba by mě opravil náš NATO generál Petr Pavel, který kdysi jako člen KSČ hájil naší vlast.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Františkův složitý odkaz. Reformátor, jenž zanechal rozdělenou církev
Papež František, který zemřel na Velikonoční pondělí ve věku 88 let, zanechal za sebou katolickou...
Americké ministryni ukradli v restauraci kabelku. Její ochranka si ničeho nevšimla
Americké ministryni vnitřní bezpečnosti Kristi Noemové ukradl dosud neznámý zloděj v restauraci...
Papež František zemřel na mozkovou mrtvici a následné selhání srdce
Papež František zemřel v důsledku mozkové mrtvice a následného nezvratného selhání srdce. Uvedl to...
Obamův grafik, britský marketér i interní tým. Kdo radí stranám s kampaní
Premium Do sněmovních voleb zbývá necelý půlrok a kampaň politických stran se rozjíždí. Koalice SPOLU...

PLÁNOVAČ VÝROBY (OD 40.000 KČ)
Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat:
40 000 - 56 000 Kč
- Počet článků 2237
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1363x